Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatorės pasirašė Baltijos sistemos regiono valdymo sutartį, nustatančią jų teises ir pareigas kitų metų vasarį sinchronizavus tinklus su kontinentine Europa.
Telšių rajone penktadienį įjungtas pirmasis iš trijų būsimų sinchroninių kompensatorių. Tai vieni svarbiausių įrenginių kitų metų vasarį numatytam Lietuvos ir Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimui su kontinentine Europa.
Liepos pabaigoje šalyje praūžus didelei audrai, elektros tinklus prižiūrinčio „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) vadovas Renaldas Radvila sako, kad ateinantį dešimtmetį bendrovė ketina investuoti papildomus 300 mln. eurų į elektros kabelines linijas, tinklų patikimumą.
Siekiant kuo labiau išvengti audrų ir griūvančių medžių nutrauktų elektros linijų ir žalos vartotojams, Energetikos ministerija pranešė rengianti įstatymo pakeitimus, kuriais siūlys platinti miškų ir laukų proskynas šalia elektros tinklų, skatinti savivaldybes įsigyti daugiau generatorių, o bendrovę „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) – tiesti daugiau kabelinių linijų.
Jau antra savaitė po audros, bet šimtai vartotojų vis dar nesulaukia elektros ir jau grasina teismais. Prezidentas Gitanas Nausėda pripažįsta: gamtos strestestas Lietuvai – neišlaikytas. Kompensacijų tvarka dar rengiama, bet, manoma, iš jų bus menka paguoda. Opozicijai ir šalies vadovui dabar knieti, kada bus atsakymai iš atsakingų institucijų ir kokias išeitis šios rado iki kitos audros.
Šalindami dėl audros nuvirtusius medžius, Lietuvos ugniagesiai atliko rekordinį tokių darbų kiekį pastaraisiais metais – atliktų darbų kiekis artėja prie 1,5 tūkst.
Baltijos šalių elektros tinklus kitų metų vasarį sinchronizavus su Vakarų Europa, iki 2026 metų pradžios planuojama pertvarkyti elektros jungtį su Lenkija „LitPol Link“, atjungiant joje esantį nuolatinės srovės keitiklį.
Rusijai ir Baltarusijai jau daugiau nei vienerius metus nevykdant bendros su Baltijos šalimis elektros sistemos sutarties (BRELL), ji jau kurį laiką buvo „mirusi“, sako Lietuvos elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis.
Vyriausybė trečiadienį spręs, ar pradėti rengti ypatingos valstybinės svarbos projektu pripažinto Lietuvos šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo inžinerinės infrastruktūros vystymo planą.