- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Telšių rajone penktadienį įjungtas pirmasis iš trijų būsimų sinchroninių kompensatorių. Tai vieni svarbiausių įrenginių kitų metų vasarį numatytam Lietuvos ir Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimui su kontinentine Europa.
Įrenginiai reikalingi užtikrinti elektros sistemos inerciją bei palaikyti dažnį, reikalingą sistemos stabilumui.
„Galime aiškiai konstatuoti, kad tai jau pabaigos pradžia. Pabaigos mūsų buvimo BRELL'e (Baltijos šalių bendros elektros sistemos su Rusija ir Baltarusija sutartis – BNS) pradžia“, – renginyje Telšių rajone sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
„Čia yra ta įranga, tas elementas mūsų energetikos sistemoje, kuris leis mums jaustis ramiems ir užtikrintiems, kad atsijungę nuo BRELL sistemos, prisijungę prie kontinentinių elektros tinklų, mes turėsime įrankius ir būtinas priemones valdyti savo dažnį patys, užtikrinti sistemos inerciją ir būti kontinentinės Europos elektros tinklų sudėtine dalimi“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.
Pasak energetikos ministro Dainiaus Kreivio, be šių kompensatorių elektros kainos šalies vartotojams po kitų metų vasario būtų žymiai didesnės. Anot jo, elektra dėl sinchronizavimo jiems nebrangs, o augant vietinei gamybai apie 2027–2028 metus jos kainos Lietuvoje turėtų priartėti prie Skandinavijos šalių.
Šis įrenginys pakeičia Rusiją, nes dabar, grubiai kalbant, dalį inercijos gauname iš Rusijos, o šio įrenginio darbas yra palaikyti inerciją tinkle, kad tinklas būtų stabilus ir elektra galėtų tekėti.
„Kas tai per dažnis? Sakykim, tai yra kaip širdis, kuri palaiko mūsų organizme stabilų kraujo spaudimą ir kraujo varinėjimą. Ši įranga būtent tą ir daro. Turėsime tris tokias širdis visoje Lietuvoje“, – žurnalistams penktadienį kalbėjo ministras.
„Realiai tokia įranga leidžia prijungti didesnį kiekį atsinaujinančios energetikos“, – pridūrė jis.
Pasak „Litgrid“ vadovo Roko Masiulio, mažesnė dalis inercijos, kurią užtikrins sinchroniniai kompensatoriai, vis dar gaunama iš Rusijos.
„Šis įrenginys pakeičia Rusiją, nes dabar, grubiai kalbant, dalį inercijos gauname iš Rusijos, o šio įrenginio darbas yra palaikyti inerciją tinkle, kad tinklas būtų stabilus ir elektra galėtų tekėti“, – žurnalistams sakė R. Masiulis.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.
„Kai Rusijos dalis išnyks, jie (kompensatoriai – BNS) padengs tą dalį. (...) Jie sudarys tinkle tiek inercijos, kad ne tik pakeis rusišką dalį – tai yra mažesnioji dalis, – bet ir leis prijungti daug atsinaujinančios energetikos, kuri negeneruoja inercijos“, – sakė R. Masiulis.
Likę du sinchroniniai kompensatoriai Alytaus ir Vilniaus rajonuose dar įrenginėjami. Alytaus kompensatorių planuojama įjungti iki metų pabaigos, o Neries – kitą pavasarį.
Pasak R. Masiulio, po tris sinchroninius kompensatorius turės visos trys Baltijos šalys, o Estijoje jau įjungtų visų įrenginių Baltijos šalių sistemai užtenka ir dabar: „Su kiekvienu nauju tik tampame stipresni.“
Kompensatorius pagamino Vokietijos koncernas „Siemens Energy“ gamykloje Erfurte. „Litgrid“ ir „Siemens Energy“ 2021 metų gruodį pasirašytos sutarties vertė siekia 87,4 mln. eurų (be PVM).
Planuojama, kad Baltijos šalių tinklai su kontinentinės Europos tinklais sinchroniškai pradės veikti kitų metų vasario 9 dieną. Dieną prieš tai – vasario 8-ąją – Lietuva, Latvija ir Estija atsijungs nuo rusiškos IPS/UPS sistemos ir atliks vienintelį bendrą izoliuoto darbo bandymą, po kurio nebebus grįžta į senąją sistemą.
Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės dar liepą informavo Rusiją ir Baltarusiją apie nepratęsiamą BRELL sutartį ir pasitraukimą iš jos kitų metų vasarį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viename Lietuvos mieste pabrango parkavimas: panaikintas ir svarbus patogumas1
Šiauliuose nuo sausio pabrango parkavimas miesto centre, o vairuotojai už automobilių stovėjimą nebegali atsiskaityti per mobiliojo ryšio operatorius. Kad nepatirtų nuostolių, tokį sprendimą priėmė pati UNIPARK bendrovė. Tik esą juos ...
-
Šokiruojanti tiesa: daugiau nei 100 verslo subjektų pažeidė reklamos įstatymą?
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), praėjusiais metais atlikusi apie 3 tūkst. skleidžiamos reklamos patikrinimų, daugiau nei 100 verslo subjektų pateikė rekomendacijas dėl skleidžiamos jų kosmetikos gaminių reklamos. ...
-
Seimo komitetas skubina perkelti šalies bitininkystei palankią ES Medaus direktyvą
Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas ragina Žemės ūkio ministeriją nelaukti 2025-ųjų gruodžio 14-osios ir greičiau parengti pataisas dėl Europos Sąjungos (ES) vadinamosios Medaus direktyvos perkėlimo į Lietuvos teisę. Tokiu atveju keistųsi ir g...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Internete kylančių iššūkių akivaizdoje ES stiprina skaitmeninį raštingumą2
Pernai galutinai pasibaigus teismams su nekilnojamojo turto bendrove „Darnu Group“ Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) ruošiasi atnaujinti prieš metus iš jos atgautą 7,26 hektaro ploto teritoriją Vilnia...
-
„Eurovizijos“ atrankos dalyvė atskleidė paslapčių: kiek kainuoja sudalyvauti šiame konkurse?19
Jau šiandien prasidės pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis, į kurį pateks du dalyviai, siekiantys atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Pusfinalį bus galima stebėti 21 val. per LRT televiziją. Pirmą kartą „Eurovi...
-
Sostinės Viršuliškių rajone ketinama įrengti naują skverą: darbai kainuos daugiau nei 800 tūkst. Eur2
Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai atsieis kone 807 tūkst. eurų. ...
-
Lietuva – viena ES lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus
Lietuva pernai spalį buvo viena Europos Sąjungos lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus, rodo Eurostato penktadienį paskelbti duomenys. ...
-
LEA apžvalga: kaip po akcizų padidinimo pasikeitė degalų kainos2
Nuo sausio 1 d. padidinus akcizus, benzinas šalyje pabrango 5,2 proc., o dyzelino kaina padidėjo 10,3 proc. Kaip praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA), kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse degalų vidutinės kainos vidutiniš...
-
Savickas dėl sankcijų Rusijai įgyvendinimo: buvusios Vyriausybės sprendimas nėra efektyvus1
Lietuva gali efektyviai kontroliuoti sankcijų Rusijai įgyvendinimą ir užtikrinti, kad dvejopos paskirties prekės nepasiektų agresorės rinkos, sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas, jam siūlant sušvelninti buvusios Vyriausybės ...