- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijai ir Baltarusijai jau daugiau nei vienerius metus nevykdant bendros su Baltijos šalimis elektros sistemos sutarties (BRELL), ji jau kurį laiką buvo „mirusi“, sako Lietuvos elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis.
Tai jis teigė Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorėms antradienį oficialiai informavus Rusiją ir Baltarusiją apie BRELL sutarties nepratęsimą ir pasitraukimą iš jos 2025 metų vasarį.
„Kas liečia BRELL sutarties vykdymą, jie (Rusija ir Baltarusija – BNS) jau seniai jos nevykdė, nes neteikė duomenų. Jie nustojo maždaug gal prieš metus–pusantrų teikti duomenis, ką privalėjo pagal sutartį. Ta sutartis buvo mirusi dar jos net neatšaukus“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė R. Masiulis.
Jis kartojo, kad Baltijos šalys yra pasiruošusios kitų metų vasarį numatytam elektros tinklų sinchronizavimui su kontinentine Europa ir užbaigia paskutinius jos projektus.
R. Masiulio teigimu, anksčiau Lietuva turėjo keturias elektros linijas su Rusijos Kaliningrado sritimi bei 11 – su Baltarusija. Šiuo metu su šia šalimi veikia tik viena linija, o dalis jų yra išmontuotos.
Planuojama, kad Baltijos šalių tinklai su kontinentinės Europos tinklais sinchroniškai pradės veikti kitų metų vasario 9 dieną. Dieną prieš tai – vasario 8-ąją – Lietuva, Latvija ir Estija atsijungs nuo rusiškos IPS/UPS sistemos ir atliks vienintelį bendrą izoliuoto darbo bandymą, po kurio nebebus grįžta į senąją sistemą.
Planuojama, kad Baltijos šalių tinklai su kontinentinės Europos tinklais sinchroniškai pradės veikti kitų metų vasario 9 dieną.
Energetikos ekspertas, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas pabrėžė, kad antradienį Baltijos šalims oficialiai informavus Rusiją ir Baltarusiją apie BRELL sutarties nepratęsimą dar nieko neįvyko. Anot jo, svarbiausia – išjungti ir išmontuoti šalis jungiančias linijas.
„Tai yra tik deklaruota ta politinė valia, kuri buvo paskelbta dar 2012 metais pirmoje energetinės nepriklausomybės strategijoje. Ir tos valios įgyvendinimas įvyks arba neįvyks kitų metų vasario 7 dieną (vasario 9 dieną – BNS)“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė A. Sekmokas.
„Pasitraukus iš BRELL lauks dar vienas svarbus žingsnis – elektros perdavimo linijos su Rusija ir Baltarusija išjungimas. Ir tai yra ne tik techninis, bet politinis ar geopolitinis žingsnis“, – pridūrė jis.
Eksperto teigimu, dar iki BRELL sutarties pasirašymo 2001 metais Lietuva veikė rusiškoje elektros sistemoje, tik tai nebuvo teisiškai reglamentuota.
A. Sekmokas neatmetė, kad artėjant sinchronizavimui Rusija gali imtis provokacijų – pavyzdžiui, reikalauti kompensacijų dėl esą vienašališko Baltijos šalių pasitraukimo iš BRELL, taip pat imtis provokacijų prieš „NordBalt“ ir „LitPol“ bei kibernetinių išpuolių.
„Turint iki šiol vykusias provokacijas ir karą Ukrainoje, tokių įvykių tikimybės atmesti negalime“, – sakė buvęs energetikos ministras.
Apie nepratęsiamą BRELL sutartį Baltijos šalys Rusijai ir Baltarusijai turėjo pranešti vėliausiai iki rugpjūčio 7 dienos – likus pusmečiui iki numatytos sinchronizacijos su kontinentine Europa.
Anksčiau sinchronizuotis su kontinentine Europa buvo numatyta iki 2025 metų pabaigos, tačiau Lietuva kurį laiką ragino Baltijos šalis sinchronizuotis dar 2024-ųjų vasarį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas51
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...