Siūloma GPM lengvata darbdavius paskatins rūpintis darbuotojais

Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos nariai - Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė ir frakcijos seniūno pavaduotojas Algirdas Butkevičius įregistravo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo tikimasi paskatinti įmones imtis įvairių socialinių iniciatyvų, gerinti darbuotojų darbo sąlygas, o taip pat dirbančiųjų motyvaciją.

Parlamentarai A. Butkevičius ir I. Šiaulienė siūlo taikyti GPM lengvatas, kai darbdaviai sumoka už įmonėje dirbančių darbuotojų vaikų (įvaikių) poilsio stovyklas, lopšelius ir darželius, gyventojo būsto paskolų palūkanas. GPM lengvatos būtų taikomos, jei tai būtų numatyta įmonės kolektyvinėje sutartyje ar įmonės bei jos darbuotojų atstovų susitarime. Motyvuojančiomis priemonėmis turėtų teisę pasinaudoti visi tos įmonės darbuotojai, kad nebūtų daroma išimčių. Seimo nariai taip pat siekia, kad pajamoms natūra nebūtų priskiriama ir todėl nebūtų apmokestinama ne tik „gyventojo nauda, gauta iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais, sumokėjus (visiškai ar iš dalies) už gyventojui suteiktas gydymo“ paslaugas, bet ir reabilitacijos paslaugos.

„Daug kalbama apie žmogaus gerovę ir sveikatą, tad turime realiais veiksmais įrodyti, kad siekiame sveikesnės visuomenės. Kodėl nesumažinus mokestinės naštos darbdaviui, kuris savo lėšomis nori paskatinti darbuotoją rūpintis sveikata ir apmoka darbuotojui reikalingas reabilitacijos paslaugas“, - sako parlamentaras A. Butkevičius.

Pasak Seimo nario, lankantis regionuose ir bendraujant su juose įsikūrusių inovatyvių įmonių vadovais, kalbėta, kokios paslaugos galėtų būti įtrauktos į paketą, kuris galėtų tapti motyvuojančiuoju.

„Siekiant kuo daugiau užsienio investicijų pritraukti į regionus, norint, kad ir Lietuvos įmonės sektų užsienio šalių pavyzdžiu - noriai motyvuotų savo darbuotojus - turime sukurti tam palankią aplinką. Ekonomikos ekspertai rekomenduoja daugiau rūpintis ne teritorijomis, bet žmonėmis. Tik taikant kompleksines priemones galima paraginti gyventojus iš centrų važiuoti į mažesnius miestelius arba bent jau likti tuose miesteliuose. Įstatymo projektu siūlome įgyvendinti papildomas priemones, skatinančias kvalifikuotus darbuotojus neišvykti į kitas šalis ieškoti geresnių darbo sąlygų, bet dirbti Lietuvoje, kur darbdaviai gali savo darbuotojams bei jų šeimos nariams padėti kurti socialinę gerovę“, - sako A. Butkevičius.

Seimo narė I. Šiaulienė mano, kad projektas padidintų mūsų šalies konkurencingumą kitų šalių atžvilgiu, kuriose geroji praktika jau įgyvendinta.

„Tokia praktika jau yra Švedijos, Danijos, Norvegijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių įmonėse. Kai kuriose šalyse paslaugos darbuotojams minimos mokesčių įstatymuose kaip pajamos natūra, kurioms, skirtingai nuo kitų pajamų, taikoma lengvata, t. y. jos nėra apmokestinamos fizinių asmenų pajamų mokesčiu (pvz., Slovakijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje). Priėmus mūsų pasiūlymą - Lietuva tokių šalių kontekste būtų konkurencinga. Įgyvendinant įstatymą negautos mokesčių pavidalu lėšos grįžtų į biudžetą iš aktyvios verslo plėtros, nes išaugtų papildomų paslaugų paklausa. Išlaidos sveikatos priežiūrai (reabilitacijai) bei darbuotojų šeimos socialinei gerovei duos ekonominę naudą, nes sveika ir motyvuota visuomenė kartu yra ir ekonominio augimo šaltinis“, - įsitikinusi Seimo narė I. Šiaulienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių