- Irtautė Gutauskaitė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Parlamentarai nevienareikšmiškai vertina šeštadienį pasibaigsiančią Seimo rudens sesiją. Visgi tiek valdantieji, tiek opozicija sutinka, kad pastaroji savaitė, kurios metu vyko dvi Seimo narių apkaltos, pareikalavo daug jėgų.
„Vertinčiau kaip tokią rezultatyvią, audringą ir su kai kuriais sprendimais, dėl kurių šiek tiek kirba negeras jausmas“, – prieš paskutinį sesijos posėdį šeštadienį žurnalistams komentavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Pastaroji savaitė, matyt, ypatingai išskirtinė, žvelgiant į visų Seimų istoriją, nes dvi apkaltos per savaitę – dar tokios situacijos nesame turėję“, – pridūrė ji.
V. Čmilytė-Nielsen tikisi pavasario sesijoje pratęsti rudenį pradėtas diskusijas apie saugumą ir gynybą.
„Bet ji buvo ir rezultatyvi, priėmėme nemažai svarbių sprendimų – biudžetas priimtas anksčiau nei įprastai, socialinės srities daug klausimų, gynyba, švietimas. Tai dalykai, apie kuriuos nuolat diskutuojame, kurie yra svarbiausi Lietuvos žmonėms – jiems buvo skirtas dėmesys“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
„Akcentuočiau saugumą, gynybą, kaip vieną sričių, kuri dabar jau sulaukė daug diskusijų ir neabejotinai sulauks dėmesio, tęsis ta diskusija ir pavasario sesijoje“, – teigė ji.
Savo ruožtu Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas sako, kad sesijos pabaigoje vykusios Petro Gražulio ir Vytauto Gapšio apkaltos „nepridėjo šlovės“ Seimui.
„Iš tikrųjų, Seimo sesijos pabaiga neprideda šlovės Seimui, ir, sakyčiau, daro gėdą visai teisinei valstybei. Tai, kas įvyko su nepavykusia apkalta Vytautui Gapšiui, yra dalykas, kuris liks kurį laiką aptarinėjamas kaip šios kadencijos vienas iš bruožų, vienas iš simptomų“, – žurnalistams kalbėjo V. Mitalas, pridurdamas, kad apkaltų vykdymo klausimą dar reikės išspręsti.
„Man atrodo, kad mes galime sutvarkyti šitą klausimą, pakeičiant apkaltos institutą taip, kad kai kitas atvejis toks atsitiktų, Seimui nebereiktų balsuoti ir nebereiktų tikrintis savo gebėjimų priimti sprendimus“, – pažymėjo „laisvietis“.
Opozicija apie rudens sesiją: pavargome
Tuo metu opozicijos atstovai paskutinę Seimo rudens sesijos dieną teigė esantys pavargę. Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno Sauliaus Skvernelio nuomone, sesijos pagrindiniu akcentu tapo parlamentarų V. Gapšio ir P. Gražulio apkaltos.
„Iš pradžių kankintis reikėjo su tuščia darbotvarke, dabar kankintis su perkrauta darbotvarke. Matyt, sesijos pagrindinis akcentas – apkaltos. Turbūt įsiminė visiems kaip pats svarbiausias, prasmingiausias dalykas“, – žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė rudens sesiją apibūdino kaip sudėtingą. Anot jos, jau šios sesijos metu pasijautė, kad kitais metais vyks treji rinkimai.
„Sesija tikrai buvo labai sudėtinga, sunki, visi pavargome. Aš pirmiausia pasakyčiau, kad tikrai jaučiasi prasidėję rinkiminiai metai. Vyksta politinių oponentų mūšiai – tarp priešingų stovyklų, bet taip pat ir valdančiųjų tarpe, taip pat ir tarp opozicijos. Mes visi konkuruojame, nes mes visi žinome, kad kitais metais turės ateiti rinkėjas prie urnos ir pasitikrinti“, – sakė R. Budbergytė.
„Nepaisant to, dar galiu pažymėti, tikrai kai kurie nepasisekę dalykai Seime, kaip, sakykime, neįvykdyta iki galo mokesčių reforma, biudžetas buvo sunkiai formuojamas“, – pažymėjo socialdemokratų atstovė.
Įvyko kaip įvyko, matyt, Seimas turi apie ką pagalvoti, įskaitant apie tai, kad balsavimai dėl apkaltos nebūtų slapti.
Seimas šeštadienį, kaip ir numato Konstitucija, užbaigs eilinę rudens sesiją. Įveikę suplanuotą posėdžio darbotvarkę, parlamentarai tradiciškai sugiedos valstybės himną.
Rudens sesija prasideda rugsėjo 10 dieną ir baigiasi gruodžio 23 dieną.
I. Šimonytė įvertino pasibaigusią Seimo rudens sesiją
Premjerė Ingrida Šimonytė nemano, kad ši Seimo rudens sesija buvo labiau chaotiška nei kitos. Anot jos, parlamentui pavyko priimti visus pagrindinius sprendimus.
„Aš nesakyčiau, kad buvo daugiau arba mažiau chaoso negu kitais laikais. Žinoma, visada priešrinkiminiais metais būna daugiau iniciatyvų, kurios išnaudojamos politikų parodyti savo rūpestį žmonėmis, nesukant galvos, kas po to turi už tai sumokėti. Tai tų iniciatyvų gal buvo šiek tiek daugiau, negu kad įprastą sesiją, bet saikingai daugiau“, – žurnalistams šeštadienį Seimo rudens sesiją komentavo I. Šimonytė.
Ministrė pirmininkė pabrėžė, kad svarbiausi sprendimai, bent jau siūlyti Vyriausybės, buvo priimti. Pavyzdžiui, pažymėjo I. Šimonytė, „pakankamai sklandžiai“ priimtas kitų metų valstybės biudžetas.
„Biudžetas buvo priimtas pakankamai sklandžiai ir šį kartą netgi opozicija netraukė kortelių, kas reiškia, kad nebuvo suinteresuota, kad nebūtų priimtas, ir puikiai suprato, kokios būtų pasekmės, jeigu gyventumėme pagal vieną dvyliktąją 2023–ųjų metų, kad niekam iš to naudos tikrai nebūtų buvę“, – sakė premjerė.
„Aš sakyčiau, kad daug svarbių sprendimų vis tiek Seimas, nepaisant tų foninių dalykų, priėmė“, – pabrėžė ji.
Visgi I. Šimonytė pažymėjo, kad parlamentarai turės apgalvoti šią savaitę įvykusias Seimo narių Petro Gražulio ir Vytauto Gapšio apkaltas.
„Įvyko kaip įvyko, matyt, Seimas turi apie ką pagalvoti, įskaitant apie tai, kad balsavimai dėl apkaltos nebūtų slapti“, – pridūrė premjerė.
Nemano, kad valdančiosios koalicijos ginčai buvo neproduktyvūs
I. Šimonytė nesureikšmina šią rudens sesiją išryškėjusių valdančiosios koalicijos nesutarimų. Ji pabrėžia, kad tarp politikų visada būna ginčų.
„Natūralu, kad yra tam tikri klausimai, kur, galbūt, Tėvynės sąjungai, kaip pagrindinei koalicijos partnerei, tenka daugiau krūvio, atsakomybės ir daugiau pareigos aiškintis dėl vienų ar kitų sprendimų ar siūlymų“, – į klausimą dėl koalicinių ginčų atsakė I. Šimonytė.
„Bet aš nesakyčiau, kad čia buvo kažkaip labai ypatingai neproduktyvūs ginčai ar kažkokie ginčai, kur neįmanoma dirbti toliau. Ginčų visada būna tarp politikų. (...) Niekada nebūna taip, kad visi žmonės turėtų vieną nuomonę“, – pabrėžė ministrė pirmininkė.
ELTA primena, kad Seimo rudens sesijos pabaigoje kilo nesutarimų tarp valdančiosios koalicijos partnerių. Nesulaukę pakankamos liberalų ir konservatorių paramos Civilinės sąjungos projektui, „laisviečiai“ viešai dvejojo, ar palaikyti kitų metų valstybės biudžetą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
L. Kasčiūnas Kyjive su R. Umerovu aptarė paramą Ukrainai
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pirmadienį Kyjive su Ukrainos gynybos ministru Rustemu Umerovu aptarė Lietuvos paramą Ukrainai. ...
-
M. Navickienė: didžiausias politinis skandalas – prezidento ir V. Blinkevičiūtės sukurpta pasaka26
Po vadinamojo „Foxpay“ skandalo iš pareigų pasitraukusi buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tikina – apie jos politinės atsakomybės stoką kalbantis prezidentas Gitanas Nausėda taiko dvigubus standartu...
-
V. Čmilytė-Nielsen pasakė, kodėl liberalai nemato prasmės pradėti konsultacijas su socialdemokratais3
Tęsiantis diskusijoms dėl būsimos valdančiosios koalicijos, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tikina nesulaukusi jokio Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderių kvietimo konsultuotis dėl galimo bendro darbo. Politikė ...
-
Naujame Seime turėtų dirbti aštuoni milijonieriai, turtingiausias – „Nemuno aušros“ atstovas5
Naujos sudėties Seime turėtų dirbti aštuoni milijonieriai. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, turtingiausias būsimas parlamentaras – daugiamandatėje apygardoje išrinktas „Nemuno aušros“ atstovas Daino...
-
Kas dar dalyvavo ar bent žinojo apie rinkėjų apgaulės schemą?22
Apie 20 metų Vilija Blinkevičiūtė buvo viena populiariausių šalies politikių. Pastaruoju metu ji buvo antra pagal populiarumą po prezidento, tačiau, anot kai kurių tautiečių, rinkėjus apgavo taip, kaip modernios Lietuvos politikoje dar nebuv...
-
„Nervai ir adrenalinas“: prasideda paskirtųjų eurokomisarų klausymai EP Briuselyje2
Europos Parlamento (EP) komitetuose šią savaitę prasideda paskirtųjų eurokomisarų klausymai, po kurių bus vertinama, ar jie tinkami tapti Europos Komisijos nariais ir vykdyti konkrečias jiems patikėtas pareigas. ...
-
R. Žemaitaitis po susitikimo su G. Palucku: buvo mandagumo arbatos išgėrimas6
„Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis teigia pirmadienio rytą susitikęs su socialdemokratų kandidatu į premjerus Gintautu Palucku. Susitikimo metu, pasak jo, buvo aptarti abiejų partijų programinių nuostatų sąlyčio ta&...
-
Joniškio mero V. Gailiaus planuose – darbas Seime3
Pagal Liberalų sąjūdžio sąrašą į Seimą išrinktas Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius planuoja atsisakyti mero mandato, jei partija taps valdančiosios koalicijos nare. ...
-
Moldovos prezidente perrinkus M. Sandu, G. Nausėda sveikina pasirinkus Europą, pažangą13
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasveikino antrai kadencijai Moldovos prezidente perrinktą Maia Sandu (Maja Sandu), o šalies gyventojus – pasirinkus proeuropietišką ir demokratišką vadovą. ...
-
Laikinuoju Panevėžio meru savivaldybės taryba patvirtino P. Luomaną1
Panevėžio miesto savivaldybės taryba laikinai eiti mero pareigas pirmadienį pavedė tarybos nariui Petrui Luomanui. ...