- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl skandalingo Krašto apsaugos ministro atsistatydinimo opozicijos atstovai atsisakė dalyvauti premjerės Ingridos Šimonytės organizuotame susitikime dėl gynybos finansavimo. Aiškina nematantys prasmės, o ir galimybę rasti sutarimą dar šią kadenciją, panašu, jau nurašė. Susitikime nepasirodė ir pareigas vis dar einantis krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. O verslo ir profsąjungų atstovai nerimauja, kad po tokių skandalų bus sunku įtikinti visuomenę dėl mokesčių didinimo.
„Kol vyksta drama su ponu A. Anušausku, tai nėra ką svarstyt“, – kalbėjo demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.
„Nežaiskim čia šitų žaidimų. Apie ką ir su kuo kalbėtis – nėra labai aišku“, – sakė Seimo narė Dovilė Šakalienė.
„Aš noriu maksimalaus sutarimo, atsakomybės prisiėmimo ir iš tų politikų, kurie galimai turėtų įgyvendinti šitas ambicijas ateinančioje kadencijoje“, – sakė I. Šimonytė.
„Valstiečiai“ net pasitraukė iš nacionalinio susitarimo dėl gynybos.
„Mes tiesiog suspendavome savo dalyvavimą jame, kol nebus atsakyta į šiuo metu daug iškilusių klausimų“, – teigė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
Nors premjerė aiškina dramų nematanti, profesinių sąjungų ir verslo atstovams – neramu.
„Aš neįsivaizduoju, kaip grįžti į bendruomenę ir ją įtikinti, kad reikia šiandien kelti pridėtinės vertės mokestį (PVM) bent 1 proc. Eiliniam žmogui brangs būtinieji produktai, paslaugos. Tas eilinis žmogus girdi, kad Vyriausybėje su tam tikrais finansais – ne viskas skaidru“ – kalbėjo profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
„Mūsų bendruomenę irgi suerzino tas šešėlio metimas ant verslo bendruomenės“, – teigė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Po pirmo premjerės organizuoto susitikimo verslo atstovai sakė sutinkantys prie gynybos prisidėti daugiau. Su sąlyga, kad bus aišku, kam konkrečiai pinigai bus išleisti, tačiau dabar neramu, kad susitarimo apskritai nebus.
„Kol kas taip ir atrodo, jeigu nėra opozicijos, tai šiuo atveju kalbėt apie visumą, apie bendrą gynybos mokestį, matyt, nėra labai tikslinga“, – šnekėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
„Mūsų, kaip verslo bendruomenės, lūkestis, kad vis dėlto po šitos trumpos krizės opozicija grįš“, – sakė A. Romanovskis.
Finansų ministerija svarstymui pristatė keturis variantus, iš kur būtų galima gynybai surinkti daugiau pinigų. Vienas jų – didinti mokesčius dirbantiems savarankiškai.
„Dalinai grįžti prie mokesčių paketo įgyvendinimo. Jame buvo numatyta progresinių tarifų peržiūra, individualios veiklos apmokestinimo priartinimas prie darbo santykių“, – aiškino finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Vien iš dirbančiųjų pagal individualios veiklos pažymą tikimasi surinkti beveik 190 mln. eurų. Antras variantas – vienu procentiniu punktu padidinti PVM ir pelno mokesčius. Trečiajame – labiau apmokestinti pelną, atsisakyti lengvatų pensijų kaupimui, investiciniam gyvybės draudimui bei šildymui.
„Šildymo PVM lengvata taikoma centralizuotai teikiamam šildymui. Jeigu ji būtų panaikinta, ji papildomai generuotų 70 mln. eurų“, – teigė G. Skaistė.
Tokie pasiūlymai, kaip mėginimas finansinę antklodę paimti ir nutraukti nuo savivaldybių, o tada perkelti į saugumo klausimus – tikrai nepriimtini.
Paskutiniuoju siūloma trūkstamus pinigus paimti iš savivaldybių, mažinant joms tenkančių gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį.
„Pastaraisiais metais savivaldybių pajamos augo dvigubai sparčiau nei valstybės biudžeto“, – tęsė G. Skaistė.
Prezidentas sako, jog pasiūlymai – svarstytini.
„Tik galėčiau iškart dabar pasakyti, kad tokie pasiūlymai, kaip mėginimas finansinę antklodę paimti ir nutraukti nuo savivaldybių, o tada perkelti į saugumo klausimus – tikrai nepriimtini“, – kalbėjo Gitanas Nausėda.
Tačiau opozicija aiškina taip ir neišgirdusi konkretaus Vyriausybės siūlymo.
„Vyriausybė galėtų iš viso nieko nespręsti ir sakyti, o tai po rinkimų tegul kažkas ir žiūrisi, kaip dabar visą šitą dalyką daryti“, – sakė I. Šimonytė.
„Konkretaus pasiūlymo nėra. Yra keturi variantai. Kiekvienam iš tų keturių variantų kažkas stipriai prieštarauja. Daug nelogiškumo yra, tai jie to sprendimo ir neturi“, – kalbėjo S. Skvernelis.
„Opozicija gudrauja, nes jie nori konkretaus Vyriausybės siūlymo, kad galėtų jį kritikuoti“, – teigė I. Šimonytė.
Finansų ministrė tikisi, kad prie klausimo bus sugrįžta jau po poros savaičių, tačiau opozicija iki šios kadencijos pabaigos, panašu, jau tai nurašė.
„Yra korupcija, nėra korupcijos. Mes prašom visuomenės duoti daugiau pinigų, bet patys keliam abejonių, ar čia tuos pinigus galima skaidriai išleisti“, – šnekėjo D. Šakalienė.
„Dabar jau viskas. Yra rinkimai. Ir tai patapo vienos partijos rinkimine dalimi“, – dėstė S. Skvernelis.
Dabar gynybai skiriama 2,7 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), tačiau artimiausią dešimtmetį reikėtų mažiausiai trijų. Siekiama įgyvendinti šauktinių reformą, kurti diviziją, priimti tūkstančius vokiečių brigados karių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šakalienė Vokietijoje ragino didinti paramą Ukrainai
Ramšteino susitikime Vokietijoje dalyvavusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė ragino didinti paramą su Rusija kariaujančiai Ukrainai, pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
Ruginienės vienas patarėjų – naujienų agentūros ELTA verslo redaktorius1
Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės patarėju komunikacijai bus paskirtas naujienų agentūros ELTA verslo redaktorius Ignas Dobrovolskas. ...
-
Žiniasklaida: kandidatui į TS-LKD lyderius – visai nauja pareigybė NMA2
Iki praėjusių metų rugpjūčio tuometinio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko patarėju dirbęs, į Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus kandidatuojantis konservatorius Daivaras Rybakovas trečiadienį prad...
-
Valdžios „Santa Barbara“: Žemaitaitis džiaugiasi ir graudinasi dėl to, kas vyksta7
Ar „Santa Barbara“ valdžioje artėja prie pabaigos? Pagrindinis veikėjas Remigijus Žemaitaitis atsitraukia nuo reikalavimo, kad Saulius Skvernelis į Seimo vicepirmininkus skirtų būtinai jį. Tad atrodytų, drama baigiasi, bet nebūtinai,...
-
Dėl TS-LKD lyderio – rimta kova: Kubiliaus ir Degutienės nuomonės radikaliai išsiskyrė12
Buvę ir esami konservatorių lyderiai partijos pirmininko rinkimuose palaikymą žada dviem kandidatams – Laurynui Kasčiūnui bei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei. ...
-
Apie Valdo Adamkaus sveikatos būklę – naujausia žinia25
Kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus beveik savaitę gydomas Santaros klinikose. Planuojama, kad jis bus stebimas iki savaitgalio. ...
-
Teismas panaikino „valstiečiams“ nepalankų sprendimą
Regionų administracinis teismas panaikino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą pripažinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) pažeidus Rinkimų kodekso nuostatas. ...
-
„Čekiukų“ byloje nuteistai Marijampolės politikei Pituškienei prokuroras prašo didesnės bausmės1
Marijampolės rajono savivaldybės tarybos narės Vaidos Pituškienės „čekiukų“ byloje nuosprendžiu liko nepatenkintos abi šalys: apeliacinius skundus parašė ir prokuroras, ir nuteistoji. Prokuroras prašo dvigubai di...
-
Profsąjungos veikėjas savų nuodėmių nemato?
Dėl neteisėto atleidimo naująjį aplinkos ministrą protestais gėdinęs Regionų profesinių sąjungų federacijos pirmininkas Audrius Gelžinis, atrodo, ir pats ne be panašios nuodėmės. ...
-
Budrys: turime sankcionuoti šešėlinį laivyną, kontroliuoti veiksmus Baltijos jūroje4
Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad sąjungininkai turėtų aktyviau kontroliuoti, kas vyksta Baltijos jūroje, taikyti daugiau sankcijų joje veikiančiam šešėliniam Rusijos laivynui. ...