Dėl smėlio stovyklautojų aplinkosaugininkams tenka kreiptis net į ambasadą

Siūlo miegoti miegmaišiuose

Kuršių nerijos nacionalinio parko reindžerė Viktorija Vaupšaitė GRYNAS.lt teigė šią vasarą pastebinti mažiau neklusnių stovyklautojų, kurie įsigudrina palapines pasistatyti paplūdimyje ar parko miškuose. Tačiau vienas kitas „nežinantis“ pasitaiko ir šiemet. Parko darbuotojai savaitgaliais nuolat vykdo patikrinimus, o įprastomis dienom sulaukia ir atsakingų piliečių pranešimų apie ne vietoje pastatytas palapines ar kūrenamus laužus.

„Dar ne visi poilsiautojai žino šitą dalyką. O kad ir pagauname, būna žino, bet sako - „galvojome, kad niekas nepamatys, nepastebės“. Bet šiemet mažiau tokių nei pernai“, - teigė pašnekovė.

Anot jos, statyti palapines galima tik Nidos kempinge, visur kitur – ar tai būtų pajūris, ar miškas – to daryti neleidžiama.

„Miško teritorijoje ne visi žmonės atpažįsta augalus, kurie įtraukti, kad ir į Raudonąją knygą, pasistatys palapinę, o nežinos, kas ten auga, gali net ir mindžiojimas pakenkti. Neringa yra išskirtinė zona, ne paprasta teritorija, tokiu būdu yra saugoma gamta, - aiškino reindžerė, paklausta, kuo aplinkai kenkia palapinių statymas parke. - Paplūdimyje palapinių statyti negalima ir dėl šiukšlinimo, ir dėl laužų, nes dažniausiai, kur įsikuria poilsiavietės, prasideda laužavietės, šiukšlės“.

V. Vaupšaitė teigė, kad šiemet dar neteko skirti baudų nedrausmingiems poilsiautojams, pakako tik įspėti ir draugiškai pasikalbėti: „Galime ir bausti, ir įspėti, priklauso nuo situacijos. Jeigu matome, kad žmogus viską gražiai susitvarko, paaiškini jam, kad negalima ir jis paklauso, tada gerai, bet jeigu jau sukurtas laužas – to daryti negalima“.

Anot jos, tiems, kas vis tiktai labai nori nakvoti pajūryje, galima miegoti miegmaišiuose, nes parko lankymo taisyklės to nedraudžia: „Mes siūlome miegoti miegmaišiuose, tai yra leidžiama. Ne vieną kartą esu sutikusi žmones, kurie taip daro“, - sakė V. Vaupšaitė.

Pasak jos, neužtenka tik nufotografuoti palapinėse pajūryje miegančius žmones, nes iš nuotraukų nebus galima nustatyti jų tapatybės. Geriausia tokiu atveju paskambinti parko direkcijai ir apie tai informuoti jos darbuotojus.

Baiminasi, kad šunys perneš užkrečiamąsias ligas

GRYNAS.lt anksčiau yra rengęs temą ir aiškinęsis, kodėl pajūryje į paplūdimį poilsiautojai negali atsivesti šunų, kokį pavojų jie kelia. Tuo metu kalbinta Visuomenės sveikatos specialistė išskyrė kelis veiksnius, kokias rizikas gali sukelti šunys, vedžiojami po paplūdimio smėlį ir lendantys į vandenį maudytis.

„Rizika atsiranda tada, kai sergantys šunys negauna medikamentų, skirtų kirminų kiaušiniams ir patiems kirminams naikinti. Toks sergantis gyvūnas tikrai kelia pavojų, nes gali užteršti smėlį. Tiesa, problemų gali kilti ir dėl prižiūrimų šunų, kadangi jie mėgsta išsivolioti kito gyvūno išmatose, kuriose gali būti kirminų kiaušinėlių. Kai kurių rūšių kirminėliai pavojingi žmonėms, o ypač vaikams. Subrendę kiaušinėliai gali prilipti prie kito šuns kailio. O kai šuo maudosi šalia kitų žmonių, jie netyčia gali gurkštelėti vandens su kiaušinėliais ir tokiu būdu užsikrėsti. Rizika yra tokia, kad ligų sukėlėjai plisti per kailį“, - aiškino Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Biruta Zdanevičienė.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) savo Facebook profilyje į tokį visuomenės sveikatos specialistės komentarą atsakė pasvarstymu: „Kartais atrodo, kad kirminų turi tik Lietuvoje gyvenantys šunys, nes tam tikrose kitose šalyse yra leidžiama eiti su šunimis į paplūdimius. Kažin ar ten šunys neturi kirminų išmatose, ar žmonės nebijo, „nesuserga kirminais“?

Savo ruožtu Neringos miesto savivaldybė papildė visuomenės sveikatos specialistų išsakytas mintis dėl šunų keliamų rizikų ir pridūrė, kad keturkojų draugija dažnai nepatenkinti būna patys paplūdimio lankytojai.

„Planų Neringoje įrengti paplūdimius, kuriuose būtų galima ilsėtis su augintiniais buvo, tačiau to daryti neleidžia Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos paplūdimių ir jų maudyklų vandens kokybės higienos normos. Pagal jas į paplūdimius griežtai draudžiama vesti šunis ir kitus gyvūnus“, - atsakyme raštu teigė Neringos miesto savivaldybė.

Ji taip pat pridūrė, kad šiemet dar nebuvo nubaustas nei vienas poilsiautojas į paplūdimį neteisėtai atsivedęs keturkojį. Pakako vien perspėjimo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių