Tyrimas: šalies gyventojai atidžiai seka elektros vartojimą

  • Teksto dydis:

Elektros suvartojimą Lietuvoje seka beveik trys ketvirtadaliai gyventojų, o daugiau nei pusė jų tai daro periodiškai, atskleidė „Ignitis“ užsakymu KOG instituto atliktas tyrimas.

Pasak „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovės Astos Vaitulevičės, ši tendencija nekinta jau kelerius metus iš eilės, o taip pat lietuviai itin susidomėję ir tolesnių žinių apie elektros vartojimą gilinimu. Be reguliariai sekančių savo elektros energijos suvartojimą, 12 proc. gyventojų pradėjo labiau domėtis savo elektros vartojimo įpročiais pakilus kainoms, o 6 proc. – įsidiegę išmanųjį skaitiklį.

„Išlaidos elektros energijai šeimos biudžete gali sudaryti nemenką dalį, todėl energijos suvartojimo analizę galime tiesiogiai sieti su biudžeto planavimu. Matome, kad duomenis dažniau stebi tie, kurie savo namų ūkyje yra atsakingi už elektros sąskaitų apmokėjimą – 66 proc. respondentų. Taigi, tokiems vartotojams yra ypač svarbi informacija, kaip galima energiją vartoti efektyviau“, – pranešime teigė A. Vaitulevičė.

Būdai sužinoti apie suvartojimą bei efektyvumą nesikeičia: kaip ir 2022-aisiais, daugiausiai elektros energijos vartojimą sekančių gyventojų duomenis analizuoja naudodamiesi savitarna (55 proc.) arba sąskaitomis (51 proc.). Tiesa, čia pastebimas ryškus skirtumas tarp skaitiklių pasirinkimo: vartotojai, turintys neišmanų skaitiklį, dažniau nagrinėja sąskaitas (57 proc.), o pasikeitę į išmaniuosius, naudojasi savitarna (60 proc.), kurios funkcionalumas leidžia ne tik analizuoti duomenis, bet ir apmokėti sąskaitas, pasinaudoti kitomis populiariomis namų ūkio paslaugomis.

„Tokie vartojimo įpročiai šį tą parodo ir apie bendrą imlumą, susidomėjimą technologijomis ir jų pagalbą efektyviau vartojant elektros energiją“, – paminėjo A Vaitulevičė.

Remiantis tyrimo duomenimis, patogiausias būdas tarp lietuvių rasti daugiau informacijos apie elektros energiją bei efektyvesnį vartojimą būtų elektros tiekėjo internetinis puslapis: juo naudotųsi beveik pusė respondentų (48 proc.). Taip pat aktualumo nepraranda informacija, pateikiama elektroniniu paštu: ją rinktųsi 40 proc. Trečdalis apklaustųjų būtų labiausiai linkę naudotis socialiniais tinklais, o po 25 proc. – televizija bei naujienų portalais.

Iš esmės Lietuvos gyventojai siekia žinoti daugiau apie tikslingą elektros vartojimą, patys ieško informacijos ir identifikuoja, kokiose srityse jos dar trūksta. Pagrindinės sritys, kurias gyventojai nurodo kaip tas, kuriose žinių trūksta arba norėtų efektyviau vartoti energiją yra kasdienė buitis (27 proc.), išmanūs elektros sprendimai, paslaugos (26 proc.), šildymo ir kondicionavimo sistemos (17 proc.), namų planavimo ir įrengimo (16 proc.).

Tyrimo duomenimis, įsidiegus išmaniuosius skaitiklius, 1 iš 2 respondentų bent dalinai keitė jau buvusius savo elektros vartojimo įpročius. Daugiausiai žmonių pradėjo labiau stebėti energijos suvartojimo duomenis (18 proc.). Tuo tarpu 15 proc. gyventojų pradėjo labiau domėtis, kurie prietaisai namuose sunaudoja daugiausiai elektros, o apie 10 proc. apklaustųjų nebepalieka prietaisų budėjimo režimu, riboja namų apšvietimą, taip pat renkasi elektrą taupančias lemputes vietoj įprastų. O štai kaimiškų vietovių gyventojai reikšmingai dažniau teigia keitę buities darbų atlikimo įpročius prisitaikant prie elektros energijos kainų (19 proc.).

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą bendrovės „Ignitis“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutas atliko 2023 metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Iš viso tyrime dalyvavo daugiau kaip tūkstantis 18–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

sek

sek portretas
kiek nori, nuo to mažiau nesudeginsi.

Anonimas

Anonimas portretas
Sek nesekęs,o Ignitis ištisai meluoja-praneša,kad brangs elektra vartotojams,pasirinkusiems jų planą,o viešina,kad atpigo...ar jie nesveiki,ar kitus laiko kvailais.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių