- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kam išimti iš lentynos, jei dar saugu vartoti. Veterinarams leidus, o valdžiai nusprendus, nuo šiol pasibaigus terminui „geriausia iki“ ilgo galiojimo produktus galima pardavinėti dar 45 dienas, praneša LNK.
„Tai toks tarpinis variantas, siekiant, kad vis dar saugus naudoti maistas būtų prekyboje, bet vis dėlto necirkuliuotų rinkoje neribotą laiką“, – kalbėjo Maisto ir veterinarijos tarnybos skyriaus patarėja Ona Keblienė.
Prekiauti pasibaigusio galiojimo produktais leista, nes lietuviai ir taip daug išmeta maisto. Kasmet po 140 kilogramų tiesiog į šiukšliadėžę.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Mes išleidžiame labai daug pinigų maistui, antri po Rumunijos. Esame viršūnėje Europoje, pagal išmetamą maistą, prisiperkame ir viską į šiukšlinę ištrenkiame“, – teigė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Ilgo galiojimo produktai – makaronai, miltai, kruopos, kava, arbata, aliejus ar ultra aukštoje temperatūroje apdorotas pienas. Pasibaigus terminui, ne visų prekybą vyks ilgai.
„Duonai ir mėsos gaminiams šiek tiek trumpesnis terminas, duonai – 2-3 dienos, o mėsos gaminiams – iki 10 kalendorinių dienų“, – sakė O. Keblienė.
Prekiauti ar ne, pasibaigusio galiojimo produktais, prekybininkams prievolės nėra. Tad, LNK žiniomis, dauguma to ir nedarys. Pasibaigus terminui „geriausia iki“, pardavinėti maistą nusprendė tik du prekybos tinklai – „IKI“ ir „Aibė“.
Prisiperkame ir viską į šiukšlinę ištrenkiame.
„Jei ilgo vartojimo produkto terminas vieneri metai, tai produktui nuolaidą padarome likus keliems mėnesiams, kad jį įsigijęs pirkėjas spėtų suvartoti“, – pasakojo „Lidl Lietuva“ atstovė Lina Skersytė.
„Tokį sprendimą priėmėme todėl, kad taikom nukainojimo mechanizmą, o jei neįsigija, mes pasirinkom juos paaukoti labdarai“, – šnekėjo „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.
Kainų stebėtojų akimis, dauguma prekybininkų pasirinko nerizikuoti pirkėjų sveikata.
„Prekybininkai, įvertinę riziką, pasirinko sveiką protą, kad geriau nerizikuoti. Toje procedūroje visiškai nėra aišku, kas bus atsakingas už sveikatos sutrikimus“, – teigė „Pricer.lt“ įkūrėjas Arūnas Vizickas.
Reikalavimų dėl tokio maisto prekybos išties nemažai. Produktai turi būti nepažeistose pakuotėse, paženklinti, kad galiojimas pasibaigęs, o ir laikomi būtinai atskiroje vietoje.
„Jeigu bus nustatyta, kad prekiaujama pažeidžiant taisykles, lygiai taip pat prekybininkai turės bendrauti su vartotojais, atlyginti jiems žalą, o mes, prireikus, spręsime dėl tokio maisto tolimesnio likimo“, – kalbėjo O. Keblienė.
Maisto gamintojų tyrimas parodė, kad į maisto švaistymą abejingiausiai žiūri Klaipėdos, Šiaulių, Marijampolės ir Panevėžio miesto gyventojai. Ministrė tikisi, kad regionų prekybininkai dar pakeis nuomonę. Mat naudos būtų ir patiems pirkėjams.
„Dabar, kai į pabaigą eina galiojimo laikas, prekybininkai atideda į atskiras lentynas ir pigiau parduoda, tai iš pokalbių su jais, mes darome prielaidas, kad bus nukainuotos tos prekės“, – šnekėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė.
„Jeigu kalbame, kad maistas pagulės ilgiau ir dėl to bus parduotas ir nebus nurašymo, tai ne, jam reikės daryti nukainavimą. Žmonės, kurie prižiūri lentynas, turės daugiau darbo prižiūrint visus šituos dalykus“, – sakė A. Vizickas.
„Spinter tyrimų“ apklausa atskleidė, kad dabar pasibaigusio galiojimo maistą išmeta kas antras šalies gyventojas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?8
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP19
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Kalėdoms lietuviai linkę rinktis praktiškas dovanas, joms išleis iki 250 eurų
Didesnė dalis šalies gyventojų Kalėdoms renkasi praktiškas dovanas, o artėjant šventėms itin šokteli dovanų čekių bei kortelių pardavimai, BNS sako Lietuvos prekybos centrų atstovai. ...
-
Švenčių organizatoriai: Kalėdų senelių rinka Lietuvoje profesionalėja
Kalėdų Senelio paslauga Lietuvoje tampa vis profesionalesnė – žmonės dažniau renkasi ne pagal kainą, o pagal kokybę, sako tokią paslaugą teikiančių įmonių vadovai. ...
-
Populiarėja dirbtinės Kalėdų eglutės, mažiau medelių parduoda miškininkai6
Ruošdamiesi Kalėdoms gyventojai vis dažniau renkasi dirbtines egles, pastebi prekybininkai. Tačiau itin išaugus ir gyvų medelių pasiūlai, mažiau kirstinių eglių parduoda Valstybinių miškų urėdija. ...
-
Dalis restoranų per Kūčias bus pilni, vis dažniau vakarienė užsakoma į namus6
Kalėdų išvakarėse, katalikams Lietuvoje švenčiant Kūčias, vakare dirbs ne visi restoranai, tačiau kiti laukia svečių ir tikisi visiško užimtumo. ...
-
Premjeras: Lietuvoje bus kuriama valstybinė institucija, atsakinga už gynybos priemonių įsigijimą9
Premjeras Gintautas Paluckas patvirtino, kad Lietuvoje ketinama steigti valstybei pavaldžią instituciją, atsakingą už gynybos priemonių pirkimus. ...
-
Lenkijos PSE ir „Litgrid“ galutinai sutarė investuoti į „Harmony Link“
Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorei PSE patvirtinus sprendimą dėl investicijų į elektros jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos „Harmony Link“ statybą, įsigaliojo ir toks pat Lietuvos operatorės „Litgrid“ sprendimas. ...