- Vytautas Dumbliauskas / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Būsto kainos šalyje nenumaldomai auga, tad nusipirkti namą ar butą, ypač jaunoms šeimoms, darosi beveik neįmanoma. Nekilnojamojo turto vystytojai beda pirštu į per didelę biurokratiją, esą geriausiu atveju statybos leidimo jau turint sklypą reikia laukti trejus metus. Be to daugėja įvairiausių reikalavimų, o ir tie vienas kitam prieštaraujantys.
Vilnietis IIgoris Bučkovskij su šeima keturių kambarių butą Vilniuje, Šnipiškėse, nusipirko prieš pat pandemiją, 2019 metais, įsikraustė 2021. Jaunam tėvui net baisu pagalvoti, jei su žmona būtų nusprendę būsto nepirkti, o dar kiek palaukti.
„Šiuo metu kiek žiūrinėjam, kainos yra dvigubai pakilusios. Jei dabar reikėtų pirkti, tai būtų tikrai brangu, bent jau mums įpirkti šitoj vietoje tokį būstą“, – kalbėjo vilnietis I. Bučkovskij.
Iš tiesų būstas sostinėje vidutiniškai per penkerius metus pabrango dviem trečdaliais.
Vystytojai sako, kad labiausiai būsto kainas kelia perteklinė biurokratija ir daugybė vienas kitam prieštaraujančių reikalavimų, kuriuos įvykdyti darosi per sunku.
Vieni nori, kad būtų gaisrinis privažiavimas prie namo, o kiti reikalauja, kad čia būtų augalai, gėlės ir vaikų žaidimo aikštelės.
„Viena žinyba reikalauja, kad medžių ant kabelių nebūtų, o kita žinyba reikalauja būtinai susodinti medžius. Vieni nori, kad būtų gaisrinis privažiavimas prie namo, o kiti reikalauja, kad čia būtų augalai, gėlės ir vaikų žaidimo aikštelės“, – piktinosi „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.
Be to labai sunku gauti ir pačius statybos leidimus. Įmonė nusiperka sklypą, bet ilgiausiai laukia leidimo statyti, tol kol viskas iš brangsta.
„Dabar matom, kad yra lėtinama. Jeigu anksčiau statybos leidimas būdavo gaunamas per 1,5–2 metus, tai dabar sėkmės istorija – treji metai“, – sakė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius.
Verslininkų bėdas išklausiusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pripažino, kad strategijos kaip būstą padaryti įperkamesnį nėra.
„Reikalavimai vystymui negali prieštarauti vienas kitam. Jie turi būti maksimaliai skaitmenizuoti. Jie turi būti grįsti konsultacijoms o ne bausmėmis, kas pas mus iki šiol vyksta. Tokiu būdu išjudėsim realių sprendimų link“, – teigė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Opozicija A. Armonaitės klausė, kur ši buvo anksčiau.
„Ar padarė ką nors? Mano supratimu, nieko nepadarė. Manau, kad tai ką dabar, vykstant rinkimų kampanijai, sako ministrė Armonaitė, yra imitacija“, – tikino Seimo narė Rasa Budbergytė.
„Ypač per paskutinius du metus buvo išleista apie 150 teisės aktų, kurie sugriežtino, apribojo statybas, ypatingai gyvenamas statybas. Buvo papildomai apmokestinta teisė statyti gyvenamus namus. Skamba kaip absurdas“, – tęsė A. Avulis.
A. Armonaitė nesutiko su kritika, kad nieko dėl būsto prieinamumo nebuvo daroma. Pateikė pavyzdžių.
„Mes dabar turime priemonę, kuri veikia jaunoms šeimoms įsigyti būstą regionuose. Kaip ir gera intencija, bet ji nebuvo iki galo taikli. Dabar ji yra pakoreguota, bet mūsų vertinimu, ji galėtų būti dar taiklesnė“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė.
Opozicija siūlo Vyriausybei ir savivaldybėms vystyti vadinamąjį municipalinį būstą. Tai esą ne tas pats kas socialinis būstas.
„Atsirastų didesnė pasiūla rinkoje ekonominio būsto, kurį galėtų savivaldybės siūlyti nuomos sąlygomis žmonėms ir jaunoms šeimoms ypatingai, kad galėtų prieinama kaina išsinuomoti“, – siūlė R. Budbergytė.
Problema ir tai, kad pradiniam būsto įnašui sutaupyti lietuviams prireikia bene daugiausia laiko Europos Sąjungoje.
Pavyzdžiui, sostinėje vidutiniškai žmogui tai užtrunka 8,5 metų.
Diskusijoje su politikais ir NT vystytojais dalyvavęs Bankų asociacijos atstovas komentuoti atsisakė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Traukinio maršruto iš Vilniaus į Taliną sąlygos šokiruoja: kaip nuskristi į Tokiją
Po beveik 30 metų pertraukos iš Vilniaus į Taliną vėl galima pasiekti traukiniu. Suderinus maršrutus, atsirado visiškai funkcionuojantis kasdienis susisiekimas. Yra besidžiaugiančių, tačiau optimizmas dingsta, išgirdus, jog ...
-
Seimas linkęs suteikti daugiau laisvės savivaldybėms tvarkant vietinės reikšmės kelius
Seimas linkęs pritarti siūlymui padidinti Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimą, skiriamą vietinės reikšmės keliams, savivaldybių nuosavybėn perleidžiant daugiau valstybei priklausančių rajoninių kelių. Parlamento si...
-
Profesorė apie šalies ekonomiką: žmonės gyvena patį geriausią laikotarpį, kiek esame gyvenę3
Lietuvoje šiemet augant gyventojų pajamoms, perkamoji galia taip pat toliau didės, sako SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas. ...
-
VMVT direktorė – apie pokyčius, naujas galimybes visuomenei ir paukščių gripą3
Praėjus 10 mėnesių po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reformos, institucijos direktorė Audronė Mikalauskienė teigia, kad pertvarkos metu pavyko skaitmenizuoti ir automatizuoti pagrindinius procesus. Šios skaitmenizacijos metu,...
-
Ekonomistai: pavyko išvengti blogiausio scenarijaus4
Ukrainai nuo sausio 1 d. sustabdžius rusiškų gamtinių dujų tranzitą į Europą, ekspertai teigia, kad tai lėmė dujų kainų šuolį Europos rinkose. Tačiau ekonomistas Marius Dubnikovas pažymi, kad kaina jau leidžiasi žemyn, o neįprast...
-
Viename Lietuvos mieste pabrango parkavimas: panaikintas ir svarbus patogumas2
Šiauliuose nuo sausio pabrango parkavimas miesto centre, o vairuotojai už automobilių stovėjimą nebegali atsiskaityti per mobiliojo ryšio operatorius. Kad nepatirtų nuostolių, tokį sprendimą priėmė pati UNIPARK bendrovė. Tik esą juos ...
-
Šokiruojanti tiesa: daugiau nei 100 verslo subjektų pažeidė reklamos įstatymą?1
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), praėjusiais metais atlikusi apie 3 tūkst. skleidžiamos reklamos patikrinimų, daugiau nei 100 verslo subjektų pateikė rekomendacijas dėl skleidžiamos jų kosmetikos gaminių reklamos. ...
-
Seimo komitetas skubina perkelti šalies bitininkystei palankią ES Medaus direktyvą2
Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas ragina Žemės ūkio ministeriją nelaukti 2025-ųjų gruodžio 14-osios ir greičiau parengti pataisas dėl Europos Sąjungos (ES) vadinamosios Medaus direktyvos perkėlimo į Lietuvos teisę. Tokiu atveju keistųsi ir g...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Internete kylančių iššūkių akivaizdoje ES stiprina skaitmeninį raštingumą2
Pernai galutinai pasibaigus teismams su nekilnojamojo turto bendrove „Darnu Group“ Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) ruošiasi atnaujinti prieš metus iš jos atgautą 7,26 hektaro ploto teritoriją Vilnia...