- Domantė Slavinskaitė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kainų stebėtojai praneša, kad praėjus šventėms, maisto kainos, kaip ir įprasta, šiek tiek sumažėjo, tačiau stebina, kiek kainos augo per trejus metus. Nuo karo Ukrainoje pradžios, pigiausių prekių krepšelis brango 21 proc., o brangesnių – net 40 proc.
Kainų stebėtojas skaičiuoja.
„Obuoliai, kurie brango 43 proc., pernai kainavo 46 centus, dabar kainuoja 80 centų“, – sakė „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Tai vienas iš pavyzdžių, kas brango pigiausių prekių krepšelyje. Dabar už pigiausią krepšelį pirkėjams jau tenka sumokėti 2,5 euro daugiau, palyginti su 2023 metais.
„Pigiausias jogurtas, kaip pieno produktas, jei buvo 91 centas, dabar 1,28 euro, tai irgi 40 proc. „Dvaro“ sviestas, buvo 12 eurų, dabar – 15 eurų, tai yra 28 proc. subrangę“, – tęsė P. Čepkauskas.
I. Gelūno / BNS nuotr.
Per metus, pigiausios prekės brango 5 proc. Nors tai neatrodo daug, kainų stebėtojas ragina paskaičiuoti, kiek produktai brango per tris metus, nuo karo Ukrainoje pradžios. Skaičiai daug didesni.
„Pigiausios prekės buvo 20 proc. pigesnės, o prekiniai ženklai net 40 proc. yra subrangę“, – teigė „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas.
Pernai labiausiai brangusi daržovė – česnakas, jų kaina išaugo beveik dvigubai. Tam įtaką darė besikeičiantys ekonominiai ryšiai su Kinija.
„Didžioji dalis česnakų atkeliauja iš Kinijos, o dėl pasikeitusių politinių aplinkybių česnakai yra nebevežami, o plukdomi. Transportavimo pasikeitimas padarė ir įtaką kainai lentynoje“, – tikino „Rimi“ atstovė Eglė Krasauskaitė.
Ne tik arti vykstantis karas, bet ir klimato kaitos pokyčiai tolimose šalyse, atsiliepia lietuvių piniginėms.
„Klimato kaita ypač paveikė kakavos žaliavą ir jos kainą. Nuo pernai metų kakavos žaliavos kaina brango 114 proc. Tai labai turėjo įtakos šokolado kainai“, – kalbėjo „Maxima“ atstovas Titas Atraškevičius.
Nors ekonomistas akmenį meta ir į importuotojų daržą.
„Kiek kainuoja „Ritter Sport“ šokoladas? Jūs rasite jo kainą 2,19 euro. Jeigu vyksite Vokietiją, greičiausiai už jį sumokėsit 1,69 euro. Žmonių pyktis turi nueiti ne į vokiečius, o į mūsų importuotojus“, – šnekėjo ekonomistas Algirdas Bartkus.
Nuo karo pradžios, pigiausioms prekėms brangus daugiau kaip 20 proc., brangesnių prekių krepšelio kaina augo net 40 proc.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prekybininkai stebi, kad gyventojai ėmė daugiau pirkti pigesnių, privačių prekybos centrų prekinių ženklų produktų, kurių anksčiau vengė.
„Kokybe nesiskiria, bet skiriasi savo kaina ir tuo, kad nereikia reklamos kaštų, tai yra sutaupoma. Pirkėjai atsižvelgia į tai ir renkasi privačius prekių ženklus“, – sakė „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.
„Pastaruosius du metus aktyvėja, būtent, privataus prekinio ženklo produktai. Kaip taisyklė, jų kaina būna mažesnė nei A klasės prekinio ženklo produktai“, – teigė E. Krasauskaitė.
„Turi suvalgyti tas savo 2–3 tūkst. kalorijų, tai ir valgai jas, galbūt pirkdamas daugiau pigesnių prekių, ką rodo statistika“, – kalbėjo P. Čepkauskas.
Vis aktyviau pirkėjai leidžiasi ir į akcijų medžioklę, lygina skirtingų parduotuvių kainas.
Nors minimali mėnesinė alga padidinta 69 eurais į rankas, nemažą šio prieaugio dalį gyventojams tenka palikti parduotuvėse, konstatuoja kainų stebėtojas.
„Mažiau lieka pramogoms, kitiems verslams, ilgalaikio vartojimo daiktams. Galų gale, kaip sako, investuokit, atidėkit pensijai ir ateičiai, tai tas kraitelis, skiriamas ateičiai – mažėja, ir jis pravalgomas“, – konstatavo „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas.
Iš stebėtų 52 prekių, brango 34 prekės. Buvo ir atpigusių – 15.
Prognozuoti, kaip kainos keisis šiemet sunku, bet ekonomistas neabejoja, kad bendrai maisto prekės toliau brangs.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybės atstovai susitinka su verslu – ieškos, kaip mažinti biurokratinę naštą
Vyriausybės atstovai trečiadienį susitinka su verslo bendruomene ir bandys ieškoti sprendimų, kaip mažinti svarbius šaliai projektus vilkinančią biurokratinę naštą, aptars gynybos pramonės vystymą, mokesčių politiką, atotrūk...
-
APVA: elektros kaupikliams gauta apie 110 paraiškų, dauguma – netinkamos4
Gyventojams – gaminantiems vartotojams – skubant kreiptis dėl paramos elektros kaupikliams įsigyti, dauguma iš daugiau nei 100 antradienį paskelbtam kvietimui pateiktų prašymų yra netinkami, skelbia trečiadienį pranešė ...
-
Turite 500 eurų banknotų? Jums naudinga tai žinoti
Kyla klausimas dėl 500 eurų banknoto likimo. Apie tai, ar jis bus išimtas iš apyvartos, kodėl gali nepavykti juo atsiskaityti ir ką daryti turintiems tokių banknotų, LNK žurnalistai kalbėjosi su Lietuvos banko grynųjų pinigų departamen...
-
Vyriausybė siūlo „atrišti“ rankas savivaldybėms: ar kelių būklė regionuose pagerės?
Vyriausybė trečiadienį pritarė prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšas savivaldybėms paskirstyti pagal juose gyvenančių žmonių skaičių ir kelių jose ilgį. Be to, Ministrų kabinetas pr...
-
Ruginienė dėl pensijų fondų siūlys įvairius scenarijus4
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sako, kad Lietuvos banko (LB) pristatyti siūlymai dėl antrosios pensijų pakopos sistemos reformos yra svarstytini ir atitinka jos pačios išsakytus lūkesčius dėl darbdavių įsitraukimų į p...
-
Paluckas apie kuro kainas: situacija yra stebima3
Šalyje nuo sausio padidėjus kuro akcizams ir pabrangus degalams, premjeras Gintautas Paluckas sako, kad pasibaigus pirmajam ketvirčiui bus analizuojamas didesnių akcizų poveikis kuro vartojimui tiek Lietuvoje, tiek kaimyninėse valstybėse. ...
-
Ar galime likti išvis be elektros: Vyriausybė svarstė įvairius scenarijus6
Regione fiksuojant galimas diversijas prieš strateginę infrastruktūrą, įskaitant energetikos, premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad Lietuvos vartotojai net ir kritiniais atvejais neliktų be elektros. ...
-
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija – apie šilumos kainas: kiek mokėsime už gruodį?1
Sausį šalies gyventojus pasieksiančios gruodžio mėnesio sąskaitos už šilumą nedaug skirsis nuo sąskaitų atitinkamu laikotarpiu pernai, prognozuoja Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA). ...
-
„Litgrid“: nepaisant rekordinės vėjo elektrinių gamybos, elektros kaina gruodį augo
Nepaisant Suomijos ir Estijos elektros kabelio „Estlink2“ pažeidimo, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje gruodį ūgtelėjo 1 proc. iki 89,7 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Elektros tiekėjai grąžins pinigus vartotojams: atsakė, kas ir kaip atgaus įmokas
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) įpareigojo nepriklausomus elektros tiekėjus vartotojams grąžinti daugiau nei 8,3 mln. eurų už imtus mokesčius, keičiant tiekėją ar nutraukiant sutartį. Kai kurie elektros tiekėjai sako jau grąžin...