- Lukas Juozapaitis, Aurimas Ragelis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Statistikams paskelbus, jog išankstinė mėnesio bei metinė infliacija spalį siekė po 0,1 proc., šalies bankų ekonomistai sako, kad kainų augimo tempas yra sulėtėjęs laikinai ir kitąmet vėl turėtų didėti bei grįžti į ekonomikai sveiką lygį.
Jų teigimu, kainų augimą kitąmet lems nuo sausio įsigaliosiantys didesni akcizai kurui, alkoholiui ir tabakui, CO2 dedamoji degalams, taip pat didesnė minimali mėnesio alga.
„Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas pabrėžia, kad kitąmet žmonių perkamoji galia nenukentės, nes atlyginimai augs sparčiau.
„Kol kas galime pasidžiaugti, kad infliacija sulėtėjo, bet tai yra ganėtinai laikinas aspektas. Bet gera žinia ta, kad ir kitais metais, pagal mūsų paskaičiavimus, atlyginimai turėtų kilti sparčiau nei infliacija. Infliacija kitąmet spartės, bet gyventojų perkamosios galios dinamika kitąmet turėtų būti teigiama“, – BNS antradienį sakė A. Izgorodinas.
„Faktas, kad kitąmet atlyginimai augs sparčiau nei kainos“, – pridūrė jis.
„Kaupiasi tam tikros priežastys“, – BNS sakė Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Nuo kitų metų sausio 1 dienos ateina dideli mokestiniai pakeitimai, tarkime, energetikos srityje, taip pat, minimalios algos didėjimas. Be to, ženklus palūkanų normų kritimas. Visi šie veiksniai prisidės prie infliacijos įsibėgėjimo.
Anot jos, spalį toliau tęsiasi mažos infliacijos periodas, kurį lemia vangesnė nei pernai vartojimo paklausa, daugelio prekių kainų korekcijos. Panašus infliacijos lygis, anot jos, turėtų išlikti iki metų pabaigos.
„Atokvėpis po infliacijos šoko vis dar jaučiamas. Matyt, iki metų galo reikšmingų pokyčių būti neturėtų“, – teigė ekonomistė.
Pasak A. Izgorodino, kainos Lietuvoje iš esmės stabilizavosi ir nebekyla, tačiau pingant energetikai ir prekėms toliau brangsta paslaugos.
„Pavyzdžiui, restoranų, kavinių infliacija per metus pakilo beveik 9 proc. Reiškia, kad energetikos ir prekių segmente infliacijos grėsmės praktiškai nėra, o paslaugų segmente tos grėsmės lieka“, – sakė ekonomistas.
„Paslaugų infliacija yra ilgalaikė, ji visada yra gerokai aukštesnė nei bendra vidutinė infliacija, įskaitant ir prekes“, – pabrėžė I. Genytė-Pikčienė.
A. Izgorodino teigimu, dabartinis infliacijos stabtelėjimas yra laikinas, o kitąmet rodiklis turėtų augti apie du kartus iki maždaug 3 proc.
„Nuo kitų metų sausio 1 dienos ateina dideli mokestiniai pakeitimai, tarkime, energetikos srityje, taip pat, minimalios algos didėjimas. Be to, ženklus palūkanų normų kritimas. Visi šie veiksniai prisidės prie infliacijos įsibėgėjimo“, – teigė analitikas.
Tuo metu I. Genytė-Pikčienė aiškino, jog 2025-aisiais vidutinė metinė infliacija grįš į ekonomikai sveiką lygį. Pasak jos, defliacija ekonomikai nėra „sveikas dalykas“, tuo metu pakankamai aukšta infliacija skatina ekonominius procesus, investicijas.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, išankstinė metinė ir mėnesio infliacija spalį siekia po 0,1 proc., tuo metu vidutinė metinė infliacija siekė 0,9 proc. Mėnesio infliacija fiksuojama antrą kartą iš eilės.
Anot statistikų, metinę infliaciją spalį augino restoranų, kavinių ir kitų viešojo maitinimo įmonių bei farmacijos gaminių brangimas, o ją labiausiai smukdė degalų ir tepalų bei elektros kainų kritimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Kreivys iš naujojo ministro tikisi darbų tęstinumo8
Darbą baigiantis energetikos ministras Dainius Kreivys viliasi, kad sekantis Energetikos ministerijos vadovas toliau tęs vykdytus darbus, įgyvendins pradėtus projektus. ...
-
ES teismas atmetė Lietuvos ieškinį dėl 13 mln. eurų sumažintos paramos žemės ūkiui
Europos Sąjungos Bendrasis Teismas (ESBT) atmetė Lietuvos ieškinį Europos Komisijai (EK) dėl jos sprendimo daugiau nei 13 mln. eurų sumažinti paramą šalies žemės ūkiui. ...
-
Sostinės taryba spręs dėl parkavimo kainos kėlimo, įves mažos taršos zoną senamiestyje1
Vilniaus miesto taryba trečiadienį spręs dėl rinkliavos didinimo visose penkiose miesto parkavimo zonose ir mažos taršos zonos dalyje senamiesčio įvedimo. ...
-
G. Nausėda susitiks su kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus L. Savicku
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį susitinka valdančiosios koalicijos narės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus Luku Savicku. ...
-
Vyriausybėje – siūlymas neskelbti viešojo konkurso įsigyjant vikšrines kovos mašinas3
Vyriausybė trečiadienį spręs, ar leisti neskelbti viešojo pirkimo konkurso, kai įsigyjamos vikšrinės kovos mašinos. ...
-
Žiniasklaida: turtingiausių Lietuvos žmonių sąraše pirmauja G. Žiemelis, V. Germanas – 19-tas5
Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą, kuriame pirmauja verslininkas Gediminas Žiemelis, skelbia portalas „alfa.lt“. ...
-
Teismas atmetė visuomenininko ieškinį I. Trinkūnaitei ir priteisė jai 3 tūkst. eurų13
Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį atmetė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos prezidento Vytauto Budniko civilinį ieškinį finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ vadovei ir akcininkei Ievai Trinkūnaitei dėl garbės i...
-
Lietuvos bankas: būsto paskola neturi tapti nepakeliamu įsipareigojimu3
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko pavaduotoja Julita Varanauskienė, pristatydama atlikto būsto rinkos tyrimo rezultatus teigia, kad nors būsto įperkamumas Lietuvoje yra „vidutiniškai geras“. Visgi ji pabrėžia, kad vertinant skai...
-
Kandidatas į finansų ministrus: priimant 2025-ųjų biudžetą bus didinamas skolinimosi gynybai limitas
Kandidatas į finansų ministrus Rimantas Šadžius sako, kad naujai Vyriausybei ir Seimui priimant kitų metų biudžetą bus didinamas skolinimosi gynybai limitas. ...
-
R. Šadžius – už didesnį kai kurių pajamų, prabangaus NT apmokestinimą2
Kandidatas į finansų ministrus Rimantas Šadžius sako, kad reikėtų labiau apmokestinti kai kurių veiklų pajamas, taip pat didinti prabangaus nekilnojamo turto (NT) apmokestinimą. ...