- Justinas Argustas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius teigia, kad jo vadovaujamas Ministrų komitetas susikoncentruos ties stambiais projektais, bet nepamirš ir smulkiojo verslo, švietimo, mokestinės sistemos problemų.
– Kol kas Lietuvos ekonomikai prognozuojami gana saulėti 2013-ieji. Vis dėlto kokie pavojai gali kilti mūsų šalies ekonomikai? Koks būtų didžiausias iššūkis? – portalas diena.lt paklausė premjero A. Butkevičiaus.
– Šiuo metu nematau ypatingų grėsmių šalies ekonomikai. Žinoma, jei paaštrėtų ne iki galo išspręstos euro zonos problemos pietinėse ES valstybėse, tai šiemet galėtų sutrikdyti tolesnę Lietuvos eksporto plėtrą ir pramonės augimą.
Kiti dalykai susiję su mūsų vidaus rinka – vidaus vartojimas turi augti. Antrą pusmetį paleidus renovacijos programą, turėtų atsigauti statybų sektorius, daugėti darbo vietų, didėti statybinių medžiagų gamybos apimtis, augti pajamos.
Vienas veiksnių, kuris galėtų paveikti šalies ūkio augimą, konkrečiai – verslą, yra kreditavimo politika.
Iššūkiais vadinu stambius projektus, kuriuos esame užsibrėžę šiemet išjudinti. Kaip minėjau, vienas jų – renovacija, ją svarbu sėkmingai pradėti ir efektyviai vykdyti, nes tai ir energijos taupymas, ir darbo vietų kūrimas. Taip pat reikšminga šilumos ūkio pertvarka, strateginių energetikos projektų, tokių kaip suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, elektros jungtys, įgyvendinimas.
– Kurie sektoriai ar ūkio šakos, jūsų nuomone, turi daugiausia potencialo, perspektyvų? Ką Vyriausybei reikėtų ir ką ji planuojama skatinti?
– Ilgalaikio augimo variklis yra pramonė, tad tam skiriame daug dėmesio, tačiau augimo galima tikėtis tik sprendžiant problemas kompleksiškai. Manau, daugiausia potencialo turi statybų sektorius, nes jis krizės laikotarpiu smuko 50 proc. Jį privalome atgaivinti nepūsdami burbulų.
– Kokios didžiausios struktūrinės Lietuvos ūkio problemos?
– Ekonomika kol kas nepakankamai konkurencinga, priklauso nuo išorės. Pramonės ar paslaugų produktų dalis joje gana maža, palyginti su kaimyne Estija. Tai ekonomikos struktūros problema.
Kitas klausimas, ar švietimo kokybė atitinka mūsų būsimus struktūrinius pokyčius. Akivaizdu, kad jau šiandien juntamas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Planuojama kurti mokslo ir verslo tarybą, kuri turėtų spręsti šį klausimą.
– Vyriausybės programoje daug kalbama apie tai, kad reikia atskirti ir pagerinti veiklos sąlygas smulkiajam bei vidutiniam verslui ir, savaime suprantama, skatinti investicijas. Įvardykite bent porą konkrečių darbų, kas šiemet bus padaryta?
– Dėmesys smulkiajam ir vidutiniam verslui būtinas – būtent šios srities problemas kartu su kitais mokesčių klausimais sprendžia darbo grupė. Ji ieško būdų, kaip palengvinti mokestines sąlygas smulkiesiems verslininkams. Ūkio ministerija analizuoja esamą verslo aplinką apskritai.
Tarp spręstinų problemų pirmiausia įvardijami mokesčiai, taip pat ir teritorijų planavimo supaprastinimo procedūros, nes tai neretai stabdo verslo plėtrą bei investicijas.
Smulkusis ir vidutinis verslas pageidauja, kad būtų sumažinti su darbuotojų išlaikymu susiję mokesčiai, tačiau ar tai įmanoma, paaiškės, kai darbo grupė pateiks išvadas.
Beje, stambiesiems lengviau užsitikrinti kreditavimą bankuose. O smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams dėl kreditavimo kyla problemų, tam reikia ir sutarimo su bankų atstovais.
– Lietuvos bankas ekonomikos apžvalgoje pastebi, kad jau kurį laiką Lietuvoje nebedidėja investicijos. Kokių priemonių Vyriausybė imsis, kad jų pritrauktų?
– Teisingai pastebėjote, viena grėsmių ekonomikos augimui yra nepakankamos investicijos. Tai susiję ir su pasitikėjimu ekonomine, mokestine aplinka, kreditavimo paieška.
Trečio ketvirčio Lietuvos banko duomenys rodo, kad tiesioginių investicijų srautas padidėjo, tačiau labai nesmarkiai, tad tam reikia skirti itin daug dėmesio. Siekiama supaprastinti Teritorijų planavimo įstatymą, pagerinti mokestinę aplinką, būtinas švietimo ir verslo bendradarbiavimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB: valiutos atsargomis tiesiogiai finansuoti Vyriausybę draudžia ES sutartis
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti gerokai didesnį finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant tai daryti panaudojant ir Lietuvos valiutos atsargas, Lietuvos bankas (LB) pareiškė, kad tiesiogiai iš šio šalt...
-
Paluckas: norintieji iki pensijos pasitraukti iš kaupimo turėtų susimokėti GPM
Premjeras Gintautas Paluckas iš esmės pritaria idėjai, kad iš pensijų kaupimo galima būtų pasitraukti bet kada. Visgi politikas priduria – norint tai padaryti iki pensinio amžiaus, reikėtų susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GP...
-
„LTG Link“ traukiniai pernai pervežė 5,5 mln. keleivių
LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“, preliminariais duomenimis, pernai pervežė daugiau nei 5,5 mln. keleivių. 5 mln. iš šių keleivių vyko traukiniais Lietuvoje – tai yra 330 tūkst. daugiau nei 2023 metais, p...
-
„airBaltic“ didins reisų skaičių tarp Vilniaus ir Amsterdamo
Oro bendrovė „airBaltic“ nuo kovo pabaigos pabaigos dvigubins skrydžių tarp Vilniaus oro uosto ir Amsterdamo skaičių, pranešė Lietuvos oro uostai. ...
-
Šadžius: tikrai nevardinsiu šaltinių, nes beprasmiška tą dabar daryti
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad dar per anksti įvardyti galimus naujus gynybo...
-
Premjeras dėl pensijų fondų turi kategorišką nuomonę: reikia pasitikėti žmonėmis
Vyriausybei svarstant, kokiomis sąlygomis leisti žmonėms anksčiau laiko pasitraukti iš antros pensijų pakopos, premjeras Gintautas Paluckas pasisako už galimybę žmogui pasitraukti bet kada, tačiau sumokant gyventojų pajamų mokestį (GPM), kur...
-
Paluckas išdėstė, iš kur galima paimti pinigų gynybai
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą premjeras Gintautas Paluckas sako, kad tam būtų naudingas bendras Europos Sąjungos valstybių paskolų fondas. ...
-
Jau netrukus sulauksime pokyčių: kasoje grąža bus skaičiuojama kitaip
Nuo gegužės parduotuvės grąžą skaičiuos kitaip. Atsiskaitantiems grynaisiais nebeduos grąžos 1 ir 2 euro centų. Vietoj to kasos aparatai automatiškai apvalins bendrą pirkinių krepšelio sumą iki 0 arba 5. Prekybininkai pokyčiams jau ...
-
Degalų kainos: įvardijo veiksnius, dėl ko mokėsime daugiau
Naujieji metai atnešė naujas degalų kainas. Benzinas vidutiniškai pabrango 10 centų, o dyzelinas – 20 centų. Kilus kainoms, vairuotojai ieško būdų, kaip sutaupyti, praneša LNK. ...
-
Vyriausybė keičia skandalingą potvarkį
Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui sušvelninti buvusios Vyriausybės įvestus dvejopos paskirties prekių eksporto lėktuvais į trečiąsias šalis ribojimus. ...