- Gabrielė Grigošaitytė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Teltonikos“ istorija išryškino biurokratijos pelkę Lietuvoje. Šalyje dirba daugiau valdininkų, nei įprasta išsivysčiusiose valstybėse. Negana to, verslas skundžiasi, kad tie patys valdininkai kuria įvairius ribojimus bei taisykles, kurie žlugdo milijardinius projektus.
„Teltonikos“ įkūrėjas per dvi savaites pokyčių nepajuto. Net ir viešumas nepadeda technologijų miesteliui elektrą gauti greičiau.
„Jei nevėluos statybos, medžiagos, tai čia yra labai ilgai ir tris metus reikės kažką veikti“, – sakė „Teltonikos“ įkūrėjas Arvydas Paukštys.
Nėra elektros, nekyla ir milžiniškas lustų fabrikas už 3,5 mlrd. eurų su 6 tūkst. darbo vietų bei vidutiniu 10 tūkst. eurų atlyginimu – beveik dukart didesniu nei prezidento. O į valstybės biudžetą neįplaukia pusė milijardo eurų mokesčių kasmet.
„Valstybės investicijos neturi žalios gatvės, o turi trukdžių ar užtvankėlių“, – teigė Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Robertas Dargis.
„Teltonikos“ įkūrėjas išryškino biurokratijos pelkę. Lietuvos valdininkų aparatas – gerokai didesnis nei kitose šalyse. Dirbančiųjų viešajame sektoriuje yra trečdalis, o išsivysčiusių šalių vidurkis nesiekia 20 proc.
A. Ufarto / ELTOS nuotr.
„Įstaigose, kurių yra 383, turime apie 50 tūkst. užimtų pareigybių: karjeros valstybės tarnautojai, asmeninio politinio pasitikėjimo ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis“, – aiškino Viešojo valdymo agentūros atstovas Aistis Rusteika.
Per ketverius metus valdininkų gretos aptrupėjo 3 proc., bet dirbančiųjų vis dar yra per 360 tūkst.
Vis dėlto būrelis valstybės įmonių stabdo milijardinius projektus, nes institucijos arba dirbti pritingi, arba bijo.
„Mirties bausmės baimė, kai tu padarai klaidą ir tai gali tau užtraukti baudžiamąją atsakomybę. Kitas elementas, kad jie nėra skatinami už gerą darbą, greitesnę reakciją“, – akcentavo Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
„Pas mus nėra sistemos, kas prižiūrėtų. Kiekviena organizacija, kuri ateina į projektą, daro viską, kad jiems būtų patogiau ir lengviau gyventi. Jie neorientuoti, kad projektas būtų įgyvendintas greičiau“, – pabrėžė R. Dargis.
Tie, kurių koridoriuose įstrigo investicijos, teisinosi darę viską, ką reikėjo ir žadėjo atlikti tyrimus, kad tokių situacijų būtų kuo mažiau.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Tyrimas tikrai turės būti atliktas ne tik dėl „Teltonikos“, bet dėl visų kitų investicijų projektų, kurie stringa“, – tikino paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas.
Tačiau verslas teigia, kad ne politikai, o didelė biurokratija diktuoja savo taisykles.
„Ten yra daug įtakos. Daugelį ribojimų, reguliavimų, taisyklių ne politikai rašo, o politikai tik tai tvirtina ir neturi galimybės įsigilinti“, – sakė A. Romanovskis.
Verslas aiškina, jog be valdininkų neišsivers, tačiau siūlo peržiūrėti jų darbą.
„Reikia peržiūrėti, ar funkcijos reikalingos ir jeigu jos abejotinos, tai jas reikėtų naikinti ir pagal tai spręsti, koks žmonių skaičius galėtų aptarnauti“, – teigė Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas.
Neveiklius valdininkus jau valė Saulėlydžio komisija, kai premjeru buvo Andrius Kubilius.
„Saulėlydis galėtų virsti saulėtekiu, nes sumažinus naštą verslui, galbūt jis geriau jaustųsi“, – kalbėjo buvęs premjeras A. Kubilius.
J. Kalinsko / ELTOS nuotr.
Tačiau A. Kubilius pripažįsta, kad pastangos per ketverius metus pasiteisino tik iš dalies.
„Buvo lūkestis, kad jų sprendimai taps teisės aktais, tačiau ne visada pavykdavo pasiekti, nes praeinant pro biurokratines institucijas kažkas būdavo pametama. To nepavyko pasiekti“, – pripažino buvęs premjeras.
„Teltonikos“ įkūrėjas siūlo tyrimais nebeužsiimti.
„Skaičiuočiau sukurtą vertę, kokią mes gauname naudą iš kiekvieno proceso, kuris atliekamas“, – pabrėžė A. Paukštys.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti1
Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pr...
-
Vilnius lietuvių nebetraukia: kokias alternatyvas renkasi?3
Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje respondentai, planuojantys pirkti būstą per artimiausius trejus metus, dažniausiai renkasi sostinę arba jos apylinkes. Tuo tarpu Lietuvoje situacija kitokia – Vilnių kaip trokštamo būsto vietą renkasi ma...
-
E. Sabutis: valstybinių kelių fondas galėtų veikti jau 2026 metais (interviu)3
Kandidatas į susisiekimo ministrus socialdemokratas Eugenijus Sabutis sako, kad valstybiniams keliams finansuoti skirtas fondas galėtų būti įkurtas jau 2026 metais. ...
-
Buvusio Telšių karinio miestelio teritorija ruošiama investicijoms
Telšių valdžia planuoja sutvarkyti buvusio karinio miestelio teritorijos susisiekimo infrastruktūrą, pritaikant ją verslo investicijoms. ...
-
SSVA perima statybos, teritorijų ir žemėtvarkos informacinių sistemų priežiūrą1
Nuo sekmadienio statybos, teritorijų ir žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo ir informacinių sistemų priežiūra rūpinsis Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA), praneša Nacionalinė žemės tarnyba. ...
-
Du trečdaliai gyventojų galvoja, kad reikalai Lietuvoje blogėja6
Naujausia šalies gyventojų apklausa rodo, kad spalį ir lapkritį du trečdaliai gyventojų padėtį Lietuvoje įvertino kaip blogėjančią. Lyginant su rugsėju, pesimistiškai padėtį šalyje vertinančių gyventojų dalis padidėjo 3 p...
-
Aplinkos projektų valdymo agentūra: dėl daugiabučių renovacijos tikimės gauti per 500 paraiškų
Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) nuo lapkričio 11 d. leidus teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti, kreipimųsi dar nesulaukta, informuoja agentūros Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė. Tačiau, ka...
-
Netikėtai pabrango degalai: specialistai atskleidė priežastis19
Netikėtai pabrango degalai, ypač dyzelinas. Degalinių atstovai tikina, kad paprasčiausiai pradėtas tiekti žieminis dyzelinas, esą kainų šuolis – tradicinis. Vis dėlto kainas stebintys ekspertai pastebi, kad degalinėse degalai brango dvig...
-
„Juodojo penktadienio“ karštinė: kada pirkėjai pasimauna ant prekybininkų kabliuko?2
„Juodojo penktadienio“ karštinės pagauti gyventojai skubėjo pirkti. Kai kurie net specialiai ruošėsi: susiplanavo laisvadienius ir net važiavo į didžiuosius miestus, kur didesnis prekių pasirinkimas. Specialistai ragina nepames...
-
Griežtėja prašymų išduoti leidimus gyventi Lietuvoje sąlygos2
Nuo sekmadienio griežtėja prašymų išduoti leidimus gyventi Lietuvoje pateikimo per išorės paslaugų teikėją sąlygos, į juos nuo šiol kreiptis gali tik tos valstybės piliečiai, kurioje veikia padalinys. ...