J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti

Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pradedami svarstyti tik gruodžio antroje pusėje. Ji pabrėžia, kad būtina padėti šiam sektoriui išgyventi, tačiau greitų sprendimų nebus. 

„Akivaizdu, kad situacija reikalauja tam tikro įsikišimo, kadangi nepaisant to, kad (...) maitinimo sektorius vis dar yra patrauklus, (...) kita statistikos pusė rodo, kad palyginti su ilgalaikiu vidurkiu, maitinimo įstaigų uždarymas šiais metais, bankrotų skaičius 10 kartų padidėjo. Akivaizdu, kad tai susiję su daugeliu dalykų, ne tik su PVM nustatymu iki vidutinio lygio“, – pirmadienį LRT radijui sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė J. Rojaka. 

„Kalbant apie konkrečias priemones aš manau, kad svarstymas galėtų prasidėti tik gruodžio viduryje, bet tai būtų vienas iš aktualių ir karštų klausimų“, – pridūrė Seimo narė.

Vis dėlto, J. Rojakos teigimu, mažinant PVM valstybė netektų nemažai pajamų, o 2025 metų biudžetas yra deficitinis.

„Jeigu mes kalbam apie PVM gražinimą arba PVM mažinimą bent jau iki Europos Sąjungos lygio – tai yra maždaug 11–12 procentų, tai vis tiek pareikalautų gan nemažai išteklių iš valstybės biudžeto. Turint omenyje, kad šiuo momentu biudžetas jau yra su minuso ženklu ir išlaidos gerokai viršija pajamas, tai gali būti iš tiesų labai sudėtingas pokalbis, bet jį reikėtų tęsti“, – sakė buvusi ekonomikos ir inovacijų viceministrė J. Rojaka.

Jeigu mes kalbam apie PVM gražinimą arba PVM mažinimą bent jau iki Europos Sąjungos lygio – tai yra maždaug 11–12 procentų, tai vis tiek pareikalautų gan nemažai išteklių iš valstybės biudžeto.

„Akivaizdu, kad reikia ieškoti priemonių padėti tam sektoriui išgyventi bent jau iki to laiko, kol nebus sugalvojamos kitokios verslo strategijos“, – pabrėžė ji.

Restoranų grupės „Amber Food“ direktorius ir akcininkas Gediminas Balnis teigė, kad šiais metais užsidarė apie 50 maitinimo įmonių, tačiau pabrėžė, jog realiai jų yra daugiau, nes kai kurie tinklai uždarė tik kelias vietas, todėl į statistiką nepatenka.

„Apie 50 tokių (užsidariusių – BNS) įmonių, kur yra atskiros įmonės, nes, kaip minėjau, kai tinklas susimažina 2–3 taškais, tokios statistikos neturime“, – LRT radijui sakė G. Balnys.

Jis taip pat pridūrė, kad po pandemijos ir nuo Rusijos plataus masto karo Ukrainoje pradžios 2022 metų vasarį restoranuose labai sumažėjo lankytojų.

„Po pandemijos ir dar po karo maitinimo sektorius totaliai pasikeitė. Jeigu jūs važiuodami penktadienį matote, kad mieste nėra automobilių, nes daug kas dirba nuotoliniu būdu, tai reiškia, kad ir pas mus pietaujančių yra labai mažai. (...) Tie namuose dirbantys užsisako į namus, bet tai yra visai kitokia kaštų struktūra“, – aiškino G. Balnys.

Pasak J. Rojakos, komitete praėjusią savaitę šis klausimas jau buvo trumpai aptartas, be to, planuojama steigti Turizmo pakomitetį, kuris apimtų ir restoranų veiklą.

Nuo šių metų sausio Lietuvos maitinimo įstaigoms vėl galioja standartinis 21 proc. PVM tarifas. Nuo 2021 metų liepos kaip pagalba per pandemiją nukentėjusiam verslui galiojo 9 proc. mokestis.  



NAUJAUSI KOMENTARAI

Didziausi

Didziausi  portretas
vargsai maitinasi restoranuose ... Pirma reikia atskirti alkoholiu prekiaujanciu .... tiems didinti .... valgykloms - mazinti !!!

hm

hm portretas
ar vėl kokia epidemija, kad vėl reikia mažinti jiems PVM?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių