- Rita Kaučikienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vienas žmogus – ne krepšinio komanda; pats su savim sumo imtynių eiti negali. Taip ir šeimoje. Dviem žmonėms tapus pora, socialiniu vienetu, prasideda komandinis žaidimas. Ir jau nuo pirmų santuokos dienų kyla problemų. Iš problemų, kaip didėjanti sniego gniūžtė, išauga konfliktai.
"Gyventi šeimoje – vadinasi, kasdien atlikti ne vieną žygdarbį, kuris vėliau bus apdovanotas (arba ne) ramybe ir emociniu bei fiziniu komfortu", – sako psichologas, Kauno suaugusiųjų mokymo centro direktorius Tomas Lagūnavičius.
Yra daugybė būdų, kaip užglaistyti aštrius kampus ir prisiderinti su mažiausias nuostoliais kiekvienam. Svarbiausia – reikia žinoti problemų sritis.
Vienos šeimos į gyvenimiškus iššūkius reaguoja ramiau, kitos – emocionaliau. Vienos skiriasi, kitos gyvena kartu. Kas gali padėti kurti prasmingus santykius ir juos išlaikyti? Psichologas brėžia šeiminio gyvenimo orientyrus.
Žmogus gyvena keliose erdvėse: šeimos, laisvalaikio, darbo, mokymosi ir politinėje-socialinėje. Kai kyla problemų nors vienoje iš jų arba, dar blogiau, keliose, ir tas problemas atsinešame į šeimą (pvz., nuolat skundžiamės uošvės priekabiavimu arba pavydžiais kolegomis; draugams guodžiamės sutuoktinio elgesiu ir t.t.), partneriui ilgainiui pabosta. Tai sukelia įtampą, kyla konfliktų. Socialiniu požiūriu galima išskirti kelias problemų grupes.
1. Artimoji sritis – giminės. Jei artimi poros giminaičiai gyvena skirtingose kultūrinėse ar socialinėse erdvėse nei šeima, o santykius palaikyti reikia, sutuoktiniams kyla konfliktų rizika (pvz., ką daryti, jei žmonos brolis ir vyras negali vienas kito pakęsti, o žmona savo brolį dievina?).
2. Tolimoji sritis – draugai. Skirtingo mentaliteto, požiūrių, socialinių ratų vyro ir žmonos draugai taip pat įžiebia šeiminius konfliktus (pvz., kiek ilgai vyras ir jo draugai norės lankyti su žmonos draugėmis menininkėmis spektaklius, jei jiems geriausia pramoga – alus ir krepšinis?).
3. Vidinė sritis – buvę, esami ar būsimi partneriai. Nieko negali būti blogiau už tai, jei vyras / moteris pasakoja sutuoktiniui apie buvusias meiles. Dar blogiau, jei pradeda lyginti partnerį su buvusiaisiais. Taip sąmoningai ar nesąmoningai yra skatinamas pavydas. O pavydas visada sukelia agresiją.
4. Intymioji sritis – kai nesuderinami intymūs veiksmai, seksualiniai poreikiai. Tada prasideda partnerių už šeimos ribų paieškos.
5. Laisvalaikis. Ateina laikas, kai sutuoktiniams pabosta vaikščioti susikibus už rankučių. Atsiranda asmeninės erdvės poreikis. Skirtingi kultūriniai ar socialiniai poreikiai taip pat lemia skirtingus norus (pvz., vyras aktyvus sportininkas ir atostogauja slidinėdamas kalnuose, o žmona, karštos saulės ir jūros gerbėja, nori vartytis ant smėlio ir gyventi 5 žvaigždučių viešbutyje).
Pasak T.Lagūnavičiaus, egzistuoja ir vidinės šeimos problemos, kurios kartais tampa net skyrybų priežastimi.
1. Kūnas. Jis linkęs keistis: moterų – po gimdymo, vyrų – nuo sėdimo darbo ir t.t. Partneris gali tapti nepatrauklus. O seksualinis potraukis šeimoje yra svarbus. Jeigu jo nelieka, santykiai greitai gali baigtis, nes kūnas laikomas troškimo objektu.
2. Pojūčiai. Jūsų rega, klausa, balso intonacija turi reikšmės santykiams, kaip ir kūnas. Žmonės greitai gali užgožti savo feromonus arba kaip tik paskatinti jų išsiskyrimą. Higienos nesilaikymas, rūkymas ar nekoks kvapas iš burnos gali tapti problema. Sutuoktiniui turi būti malonu liesti tave, užuosti malonų kvapą.
3. Mintys. Kokios jūsų partnerio mintys? Sunku, jei vienas iš jūsų moralistas ar pesimistas, o, jūs, sakykime, – optimistas. Partnerio moralizavimas gali jus emociškai žlugdyti. Iš pradžių skirtingi žmones vienas kitą papildo, bet, laikui bėgant, tai pradeda erzinti.
4. Dominuojanti nuotaika. Būna užsislopinusių, depresyvių žmonių – tai neigiamas bruožas. O jeigu dar partneris pratrūksta emociniais pliūpsniais, tai gali pradėti gąsdinti sutuoktinį ir griauti santykius.
5. Bendravimo ypatumai. Kiekvienas turi savo bendravimo amplitudę – nuo labai intymios iki labai atviros. Tarkime, vyras linkęs izoliuotis ir nekalbėti, o moteris tą akimirką nori išsikalbėti, ir abi pusės lieka nepatenkintos. Nežinant vienas kito bendravimo ypatumų, kyla stresinių situacijų.
6. Kompetencijos šeimoje. Tai glaudžiai susiję su lūkesčiais partneriui. Mes tikimės, kad vyras moka sutvarkyti sugedusį dulkių siurblį, o jeigu to nepadaro, moteris nusivilia juo. Šeimoje svarbu pateisinti lūkesčius ir formuoti savo įgūdžius. Turėdami įvairių kompetencijų išvengsite daugelio problemų.
7. Sutuoktinio socialinis statusas. Dviejų partnerių statusai gali būti prieštaraujantys vienas kitam arba gali nepatikti sutuoktiniui. Konfliktai kyla, jeigu pradedama reikalauti statusą pakeisti – pavyzdžiui, moteris reikalauja, kad vyras taptų vadovu. Taip daromas didelis spaudimas.
8. Aplinka. Erdvė, kuri supa mus, turi tikti abiem partneriams. Jeigu ji tampa neestetiška, vieną iš sutuoktinių pradės erzinti. Kita problema, jei šeimoje asmenys negali susikurti savo erdvės, o naudojasi tik bendromis.
Mūsų harmoningas gyvenimas ir susideda iš detalių. Pasak psichologo, konfliktų įmanoma išvengti: apsvarstykite, kuris atvejis tinka jums ir kokių priemonių imtis sprendžiant problemą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Upėse rasti net keli negyvi jaunuoliai: savižudybė iš esmės yra žmogžudystė74
Šiais metais upėse rasti keli negyvi paaugliai. Tai visuomenę sukrėtė ir sukėlė diskusijas. Ar daugėja paauglių savižudybių ir ar ryškėja bauginančios tendencijos? Apie tai papasakojo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušn...
-
Perdegimas darbe: pusės metų laikotarpis yra vienas iš svarbiausių kriterijų1
Vilniaus universiteto psichologai su kolegomis iš užsienio atliko profesinio perdegimo tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad Lietuva patenka į aukščiausio perdegimo lygio šalių trejetuką kartu su Japonija ir Nyderlandais, nors Lietuv...
-
Norite pokyčių savo gyvenime? Atlikite šiuos penkis žingsnius3
Pastebite, kad jums sunku ką nors keisti? Norite gyvenime naujovių, pokyčių, tačiau juos vis atidėliojate? Pradėję greitai sugrįžtate prie senų įpročių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardija penkis konkrečius žingsnius,...
-
Šiuolaikinio jaunimo jausmų kalba: kokia ji?
Pasaulyje, kuriame dažnai pabrėžiama technologijų svarba, akademiniai rezultatai ir išoriniai pasiekimai, dažnai pamirštame menines veiklas kaip būdą prakalbinti jaunimą ir padėti jaunoms asmenybėms atsiskleisti. ...
-
Tėvai ir vaikai: skirtingi laikotarpiai – skirtingi išgyvenimai
Kad ir kaip būtų paradoksalu, visą gyvenimą mes esame vaikai. Suaugę, patys tapę tėvais, senstantys mes tebeturime tėvus. Jei ne gyvenančius šiame pasaulyje, tai bent jų vaizdinį, įspaudą savo sąmonėje. ...
-
Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę
Vaikams vis mažiau būnant namuose ir daugiau laiko leidžiant su draugais ir būreliuose, tėvai neretai jaučia nerimą dėl jų saugumo. Kai su vaiku nepavyksta susisiekti telefonu, tėvams kyla įtampa – galbūt jis pakliuvo į pavojingą situacij...
-
Blogos nuotaikos vengti nebūtina?
Rudens sezonui perkopus į antrą pusę, daugelis pastebi pakitusią emocinę būseną. Specialistai mano, kad tokiu metų laiku depresyvios nuotaikos išvengti įmanoma, tačiau žmonės turi išmokti priimti esamą būseną. ...
-
Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?4
Suprantama, kad tėvai nori matyti tik linksmus ir laimingus savo vaikus ir kuo ilgiau apsaugoti juos nuo skaudžių temų ir įvykių. Tačiau augdamas vaikas neišvengiamai su jais susidurs ir patirs, kad tam tikros situacijos kinta ir reikia prie jų ...
-
Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?24
Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžio rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Nors būta įvairių diskusijų apie tai, kad reikėtų nustoti kasmet sukti rodykles (dėl to šiemet parašy...
-
Trapus kelias į laimę: vyrų ir moterų skirtumai
Laimė yra tai, ko mes ieškome bet kokioje gyvenimo situacijoje, ir nesvarbu, ką darytume, – žygdarbius ar visiškas nesąmones, tikime, kad tai padarys mus laimingus. Tačiau dažnai net ir pasiekę savo išsvajotos karjeros auk&sca...