- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Naujoji Zelandija apkaltino Pekino remiamas kibernetinių įsilaužėlių grupuotes įvykdžius kelias atakas prieš įstatymų leidėjus ir svarbiausias demokratines institucijas.
Šie kaltinimai sulaukė piktos Kinijos reakcijos.
Vašingtonas, Londonas ir Velingtonas pateikė viešus kaltinimus Kinijai, aprašydami įvairius kibernetinius pažeidimus, įvykdytus per pastarąjį dešimtmetį ar dar ilgesnį periodą, ir taip, regis, kartu siekia Pekino atsakomybės.
JAV teisingumo departamentas pateikė kaltinimus septyniems Kinijos piliečiams dėl, jo teigimu, 14 metų vykdytos plataus masto pasaulinės įsilaužimo operacijos, kuria mėginta padėti Kinijai siekti „ekonominio šnipinėjimo ir užsienio žvalgybos tikslų“.
Generalinio prokuroro pavaduotoja Lisa Monaco (Liza Monako) pirmadienį sakė, kad per šią kampaniją buvo išsiųsta daugiau kaip 10 tūkst. el. laiškų, skirtų JAV ir užsienyje įsikūrusioms įmonėms, politikams, kandidatams į renkamas pareigas ir žurnalistams.
Vašingtonas teigė, kad už atakų slypi APT31 pavadintas padalinys ir kad tai yra kibernetinio šnipinėjimo programa, kuriai vadovauja galinga Kinijos valstybės saugumo ministerija iš centrinio Uhano miesto.
JAV Teisingumo departamentas teigė, kad įsilaužėliai gavo prieigą prie el. pašto paskyrų, duomenų laikymo nuotoliniuose serveriuose paskyrų ir telefoninių skambučių įrašų, o kai kurias paskyras stebėjo ne vienus metus.
Po kelių valandų Londonas pranešė, kad 2021–2022 metais ta pati grupė APT31 taikėsi į JK įstatymų leidėjų, įskaitant daugelį tų, kas kritikavo Kinijos politiką, paskyras.
Britanijos, kurioje jau greitai turi įvykti visuotiniai rinkimai, ministro pirmininko pavaduotojas Oliveris Dowdenas (Oliveris Daudenas) taip pat paskelbė pranešimą, kad su Kinijos valstybe susijęs subjektas tikriausiai sukėlė pavojų šalies rinkimų komisijai.
Jis sakė, kad abi atakos, nukreiptos prieš įstatymų leidėjus ir rinkimų komisiją, buvo reali ir rimta grėsmė, bet galiausiai buvo sužlugdytos.
„Tai neturės įtakos tam, kaip žmonės registruojasi, balsuoja ar kitaip dalyvauja demokratiniuose procesuose“, – pridūrė O. Dowdenas.
Dviem su APT31 susijusiems asmenims ir vienai bendrovei įvestos JK sankcijos.
Naujoji Zelandija antradienį taip pat pranešė, kad maždaug tuo pačiu laikotarpiu buvo nusitaikyta į jos parlamento patarėjų biurą, kuris rengia ir skelbia įstatymus.
Naujoji Zelandija, paprastai viena stipriausių Kinijos rėmėjų Vakaruose, dėl išpuolio apkaltino Kinijos valstybės remiamą grupę APT40.
Tiesą sakant, Kinija yra dažna kibernetinių atakų auka.
Neseniai išrinktas centro dešiniųjų ministras pirmininkas Christopheris Luxonas (Kristoferis Laksonas) pripažino, kad dėl kibernetinės atakos kaltinti Kiniją, kuri yra didžiausia jo šalies prekybos partnerė, yra didelis žingsnis.
Naujosios Zelandijos užsienio reikalų ministras Winstonas Petersas (Vinstonas Pitersas) sakė nurodęs diplomatams „šiandien pasikalbėti su Kinijos ambasadoriumi, išdėstyti mūsų poziciją ir išreikšti susirūpinimą“.
„Šis pokalbis jau įvyko“, – teigė jis.
„Politinė manipuliacija ir piktavališkas šmeižtas“
Pastaruoju metu Vakarų šalys vis dažniau atvirai kalba apie kenkėjiškas kibernetines operacijas ir kaltina kitas užsienio šalis, pirmiausia Kiniją, Rusiją, Šiaurės Korėją ir Iraną.
Tačiau Kinija piktai reagavo į kaltinimus, o jos ambasados Londone, Velingtone ir Vašingtone juos pasmerkė.
„Jungtinės Karalystės nepagrįstai keliamas triukšmas dėl vadinamųjų „Kinijos kibernetinių atakų“ ir paskelbtos sankcijos yra akivaizdi politinė manipuliacija ir piktavališkas šmeižtas“, – nurodė Kinijos ambasada Londone.
Anot ambasados, Pekinas „niekada neskatino, nerėmė ir nepritarė kibernetinėms atakoms“.
Kinijos ambasada Velingtone apkaltino Naująją Zelandiją suklydus.
„Tiesą sakant, Kinija yra dažna kibernetinių atakų auka“, – pridūrė ambasada.
Tiek Rusija, tiek Kinija kaltinamos tuo, kad kibernetinėms atakoms vykdyti pasitelkia slaptas ir ne savo teritorijoje veikiančias grupes, o tai apsunkina jų identifikavimą.
JK įstatymų leidėjų Iainas Duncanas Smithas (Ijanas Dankanas Smitas) pareiškė, kad Kinija turi būti pripažinta grėsmę keliančia valstybe.
Jis yra vienas iš kelių JK parlamento narių, kuriems Pekinas 2021 metais pritaikė sankcijas už kritiką dėl žmogaus teisių pažeidimų prieš Kinijos uigūrų mažumą ir Honkongą.
Be to, JK ir JAV kartais pačios vykdo plataus masto kibernetines operacijas, tačiau retai apie jas kalba viešai.
Londonas ir Vašingtonas kartu su Naująja Zelandija, Australija ir Kanada yra dalijimosi žvalgybos informacija tinklo „FiveEyes“ nariai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pirmoji Trumpo diena Ovaliajame kabinete ir žinia pasauliui: „O jūs, vaikai, taip darykit…“
Pamenate vaikišką žaidimą, kai visi sustoja ratu ir turi kartoti centre esančio „Jurgelio – meistrelio“ judesius? Labai panašu, kad tokį žaidimą dabar žais visas pasaulis: arba darys, kaip daro Donaldas Trumpas, arba pra...
-
Latvija ketina uždrausti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams pirkti nekilnojamąjį turtą2
Latvijos parlamentui pateiktas įstatymo projektas riboti šalies nacionaliniam saugumui grėsmę keliančius sandorius, uždrausti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams ar juridiniams asmenims pirkti nekilnojamąjį turtą Latvijoje. ...
-
Amerikos lenkai nebijo prezidento D. Trumpo paskelbtų deportacijų
JAV gyvenantys lenkai išlieka ramūs, nepaisant naujosios JAV administracijos ketinimų imtis imigrantų deportacijų. Pasak naujienų agentūros PAP kalbintų šaltinių, daugumos lenkų trėmimai nepalies. ...
-
EK vadovė: Paryžiaus susitarimas dėl klimato kaitos tebėra geriausia žmonijos viltis1
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį pareiškė, kad Europa ir toliau yra įsipareigojusi laikytis Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos. ...
-
Paryžius: pasikeitusi JAV gynybos pozicija – „spyris į užpakalį“ europiečiams3
Prancūzijos gynybos ministras Sebastienas Lecornu antradienį pasakė, kad besikeičiantys JAV prioritetai gynybos srityje, kurie Donaldui Trumpui prezidentaujant tik dar labiau išryškės, turėtų paskatinti europiečius labiau pasirūpinti sav...
-
Kinų vicepremjeras Davose: prekybos karuose laimėtojų nebūna
Kinijos vicepremjeras Ding Xuexiangas antradienį kalbėdamas Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Davose įspėjo, kad jokia šalis negali laimėti prekybos karo. ...
-
Suomijos teismas areštavo įtariamą Rusijos „šešėlinį“ tanklaivį „Eagle S“
Helsinkio apygardos teismas, veikiantis kaip jūrų teismas, nusprendė areštuoti tikėtinai Rusijos „šešėliniam laivynui“ priklausati tanklaivį „Eagle S“, kuris, kaip įtariama, susijęs su per Baltijos jūrą nu...
-
Kinijos prezidentas ir V. Putinas surengė virtualų susitikimą1
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas antradienį surengė virtualų susitikimą su savo kolega iš Rusijos Vladimiru Putinu, pranešė Pekino valstybinė žiniasklaida. ...
-
ES teisinis ginklas – prieš JAV technologijų milijardierių spaudimą
JAV technologijų milijardieriams Elonui Muskui ir Markui Zuckerbergui atrodo, kad ES skaitmeninės taisyklės yra cenzūros priemonė. Pačiam blokui jos yra galingiausias ginklas siekiant sustabdyti neteisėto turinio plitimą. ...
-
ES automobilių rinka pernai augo mažiau nei vienu procentu
2024-aisiais Europos Sąjungoje užregistruota 10,632 mln. naujų lengvųjų automobilių – 0,8 proc. daugiau nei 2023 metais, antradienį skelbia Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA). ...