- Aurimas Ragelis, Giedrius Gaidamavičius (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šių metų sausio 1 dieną Lietuvoje gyveno 2,89 mln. nuolatinių gyventojų – 4,3 tūkst., arba 0,1 proc. daugiau negu prieš metus.
Imigracijos srautas pernai sumažėjo, o gyventojų skaičiaus didėjimą ir toliau lėmė teigiama neto tarptautinė migracija, kuriai įtakos turėjo karo pabėgėlių iš Ukrainos ir atvykusiųjų iš Baltarusijos, Uzbekistano, Kazachstano, Kirgizstano, Tadžikistano bei Indijos skaičius, ketvirtadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra.
Socialinių mokslų daktaras Daumantas Stumbrys sako, kad neigiamą natūralų gyventojų prieaugį kompensuoja imigrantai ir į šalį grįžtantys tautiečiai.
„Jau penkerius metus esame migrantus nebesiunčianti šalis, o priimanti, ypač kalbant apie Lietuvos piliečius – tai pozityvus rodiklis (...). Imigracija padeda palaikyti stabilų gyventojų skaičių, arba šiek tiek jį auginti. Neigiamą natūralios gyventojų kaitos rodiklį kompensuojame imigracija“, – agentūros spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė D. Stumbrys.
Jis aiškino, kad imigrantai padeda subalansuoti bendrą gyventojų skaičių, tačiau tai veikia demografinę šalies struktūrą – nuosekliai mažėja vaikų, mokinių, studentų skaičius.
„Galime kalbėti apie subalansuotą gyventojų skaičių, bet jokiu būdu apie kažkokią darnią demografinę raidą. Taip, kompensuojame, sprendžiame darbo rinkos klausimus, kokias problemas, bet žiūrint į ilgalaikę perspektyvą, tai turi neigiamų aspektų“, – kalbėjo D. Stumbrys.
2024 metais 18,8 tūkst. daugiau žmonių mirė negu gimė: gimė rekordiškai mažai kūdikių – 18,7 tūkst., arba 2 tūkst. mažiau negu 2023 metais, mirė – 37,4 tūkst. žmonių, arba 439 daugiau.
Pasak D. Stumbrio, gimstamumo mažėjimas stebimas visoje Europoje, o norint, kad natūralios gyventojų kaitos rodiklis Lietuvoje būtų subalansuotas, reikia dukart daugiau gimusių vaikų.
„Viena vertus, per pastaruosius metus matėme demografinių procesų kaitą, kurios buvo galima tikėtis – neatsitiko nieko tokio ypatingo, staigaus (...). Kita vertus, matome negatyvias tendencijas, kurios tęsiasi kelis dešimtmečius, ypatingai kalbant apie natūralią gyventojų kaitą – gimusių ir mirusių asmenų skaičiaus skirtumą“, – kalbėjo mokslininkas.
Anot D. Stumbrio, prognozuojama, kad artimiausius dešimtmečius natūralus gyventojų skaičius toliau mažės.
Tuo metu „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad gimstamumo skatinti nereikia, nes turtingėjančiose valstybėse to padaryti neįmanoma.
„Visų turtingų valstybių bruožas yra mažėjančios šeimos dėl besikeičiančių prioritetų ir dėl to, kad miestuose auginti vaikus yra daug brangiau negu vienkiemiuose, kur septyni vaikai padeda rūpintis ūkiu – realijos yra pasikeitusios“, – konferencijoje aiškino N. Mačiulis.
Pasak ekonomisto, taip pat nereikėtų dramatizuoti gyventojų skaičiaus mažėjimo problemos, nes robotizacija, dirbtinis intelektas leidžia pakeisti daug darbo jėgos, o šalyje turėti vis daugiau žmonių ar gimstamumo nėra jos klestėjimo sėkmės bruožas.
Pasak agentūros, pernai iš Lietuvos emigravo 28,7 tūkst. nuolatinių šalies gyventojų – 19,1 tūkst. užsieniečių ir 9,5 tūkst. Lietuvos piliečių. Per metus emigravusiųjų skaičius padidėjo 7 tūkst., arba 32,1 proc.
Agentūros teigimu, ankstesniais metais į Lietuvą atvykę imigrantai grįžta į savo šalis, todėl pagrindinės kryptys išliko tos pačios: Baltarusija (emigravo 5,7 tūkst. žmonių), Ukraina (5,5 tūkst.), Jungtinė Karalystė (1,9 tūkst.), taip pat išaugo grįžtančiųjų į Kirgizstaną (1,3 tūkst.) ir Uzbekistaną (1,2 tūkst.) skaičius.
Lietuvos piliečiai pernai daugiausia išvyko gyventi į Jungtinę Karalystę, Norvegiją ir Vokietiją.
2024 metais į Lietuvą imigravo 51,8 tūkst. žmonių – 14,9 tūkst. (22,4 proc.) mažiau negu užpernai, bet 23,1 tūkst. daugiau, negu iš jos išvyko. Pernai į Lietuvą imigravo 16,3 tūkst., arba 33,2 proc. mažiau užsienio piliečių.
Praėjusiais metais 63,4 proc. visų imigravusių gyventojų sudarė užsienio, 36,6 proc. – Lietuvos piliečiai. Didžioji dalis užsienio piliečių į Lietuvą atvyko iš Ukrainos, Baltarusijos. Daugiausia Lietuvos Respublikos piliečių grįžo iš Jungtinės Karalystės, Norvegijos ir Vokietijos.
2024 metais Lietuvos piliečių neto tarptautinė migracija buvo teigiama – į Lietuvą grįžo 9,4 tūkst. žmonių daugiau, negu jų išvyko (2023 metais – 7,3 tūkst. daugiau).
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į piligriminę kelionę išvyko per 100 kariuomenės ir KAM atstovų
Į piligriminę kelionę po Romą ir Vatikaną autobusais išvyko per 100 kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovų, ketvirtadienį pranešė LNK Žinios. ...
-
Ką daryti, kai kaimynai kenkia tyčia?
Namus mes pasirenkame patys, o kaimynus – tiesiog gauname ir kartais mums pasiseka, o kartais – nelabai. Nekilnojamojo turto (NT) brokeriai pastebi, kad pasitaiko piktybiškų kaimynų, kurie kenkia: apžiūrų metu triukšmauja ir kita...
-
Pristatė akciją „Radarom“ ir gautą dovaną: čia yra ne geras, čia superinis daiktas
Įmonė „NT Service“ akcijai „Radarom“ padovanojo 50 komplektų antidronų „Sky Wiper Moto“. ...
-
Kaune pagerbti ir apdovanoti „Metų švietėjai“
Kauno švietimo inovacijų centras tęsia unikalią tradiciją – renka ir apdovanoja ryškiausias metų švietimo asmenybes. Trečiadienį progresyviausiems pedagogams nusilenkta kino centre „Romuva“, jau 21-ąjį kartą vyk...
-
Perspėja: kai kuriems žmonėms skaudės galvą, gali sutrikti ir regėjimas (papildyta)
Meteorologai perspėja kai kuriuos žmones. „Daliai žmonių tai bus galvos skaudėjimo laikotarpis“, – teigė sinoptikas Gytis Valaika. ...
-
Mirė nusipelnęs karininkas
Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-oji rinktinė pranešė apie plk. ltn. Vytauto Čepuko netektį. ...
-
Kariuomenė stiprina kibernetinę gynybą: galvojama ir apie smūgius atgal
Lietuva perka ne tik sraigtasparnius, raketinę artileriją ir kitą modernią ginkluotę, bet stiprina ir kibernetinę gynybą. Kariuomenės vadas neslepia, jog kibernetinėje erdvėje kariaujama kasdien. ...
-
Kariai treniruojasi apsaugoti „LitPol Link“ jungtį
Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariai šią savaitę Alytaus apylinkėse treniruojasi vykdyti taikos meto užduotis, susijusias su Lietuvos elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ apsauga. ...
-
Atgimimo aikštės klausimas – teisinėse pinklėse: ši unikali situacija neturi būti unikali ateityje
Klaipėdos savivaldybė praėjusią savaitę pranešė, kad Atgimimo aikštėje buvo pradėti inžinerinių tinklų apsaugojimo darbai, tačiau vis dar laukiama galutinių sprendimų, kaip užtikrinti, kad aikštė būtų tinkamai iš...
-
Reta liga sergančio vaikino būklė blogėja: suteikė vilties, o tada žodžių nebeliko
Šio pokalbio metu pritrūksta žodžių, tačiau nestinga graudulio ir virpulio balse. „Suteikė vilties. Buvome laimingi, patikėkit, kokie laimingi – tiesiog degėm emocijomis. Tačiau gavome dokumentus su gydymo planu ir kaina. Nemoku pas...