- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Lietuvoje išsikeltas tikslas pasirūpinti, kad lietuviai turėtų, kur slėptis krizės atveju. Bet įmonės sako vis dar negalinčios įrenginėti priedangų ar slėptuvių žmonėms, nes Aplinkos ministerija jau metus neparengia taisyklių, kaip priedangos turi atrodyti. Ministras siūlo vadovautis kitų šalių reglamentais. Statytojai už statybas atsakingam ministrui primena, kad Lietuvoje turėtų galioti Lietuvos įstatymai. Plačiau – LNK reportaže.
Vieni tai vadina amžiaus statybomis, kiti – amžiaus gėda. Nacionalinį stadioną Vilniuje bandoma pastatyti dar nuo sovietmečio. Žmonės čia rinktųsi ne vien dėl sporto ar koncertų. Kadangi pastatas – visuomeninės paskirties, tokiame privaloma įrengti ir priedangas žmonėms slėptis karo ar kitų ekstremalių situacijų atveju.
„Yra priedangų reikalavimas“, – sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Bet įstatymas beveik metus nevykdomas. Nauji pastatai statomi kaip iki rusų karių agresijos.
„Pas mus kol kas nėra. Projektai, kurie parengti, turi leidimus. O naujiems projektams neturime reikalavimų“, – teigė „Eikos“ valdybos pirmininkas Robertas Dargis.
Aplinkos ministerija jau beveik metus neparengia reikalavimų priedangoms.
Kas yra šios problemos savininkas? Kol kas dar nėra apsispręsta.
„Pasilikome laiko diskusijai išsigryninti, koks standartas tinkamiausias Lietuvai“,– kalbėjo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Ministras siūlo statyti priedangas Lietuvoje pagal kitų šalių reglamentus.
„Galima naudoti ir tarptautinius, ir užsienio šalių reglamentus. Yra maždaug numatyta, kiek ploto turėtų būti vienam gyventojui“, – sakė ministras.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Už statybas atsakingam ministrui primenama, kad statybos Lietuvoje turėtų vykti pagal Lietuvos įstatymus. Anot statytojų, kiekvienos šalies galimybės nėra vienodos.
„Yra kelių lygių apsauga: apsauga nuo skeveldrų, nuo atominių bombų. Reikia pasirinkti, kokio lygio mes norime“, – sakė R. Dargis.
Anot R. Dargio, su nedideliais pakeitimais daugumoje pastatų statomas požemines automobilių stovėjimo aikšteles būtų galima paversti saugiomis priedangomis nuo oro pavojų. Tačiau būtina reikalavimus įteisinti.
„Valstybei reikia turėti savininką. Kas yra šios problemos savininkas? Kol kas dar nėra apsispręsta“, – sakė R. Dargis.
Vidaus reikalų ministrė sako, kad priedangų klausimą prižiūri asmeniškai. Kad darbai vyktų, toliau bus laukiama proveržio iš Aplinkos ministerijos.
„Labai tikimės proveržio iš Aplinkos ministerijos. Labai svarbu, kad ir naujuose pastatuose atsirastų reikalavimai“, – teigė ministrė Agnė Bilotaitė.
Aplinkos ministras sako, kad taisyklių dar teks palaukti.
„Iki metų pabaigos ruošiamas naujas statybos techninis reglamentas, kuris aiškiai nurodys, kur, kokiame pastate priedangos reikėtų“, – kalbėjo aplinkos ministras.
Lietuvoje yra 2,5 tūkst. priedangų, jose tilptų tik 30 proc. gyventojų. Tikslai maždaug du kartus didesni.
„Numatytos labai aiškios kryptys, kiek turime turėti priedangų. Didžiųjų miestų priedangose turi tilpti 60 proc. gyventojų, rajono priedangose – 40 proc.“, – sakė A. Bilotaitė.
Daug mažiau nei priedangų yra bunkerius primenančių slėptuvių, kurios saugotų nuo tiesioginio raketų smūgio. Tokių slėptuvių yra vos tūkstantis, bet dauguma – sovietinių laikų. Trečdalis nebetinkamos naudoti. Seime diskutuota, kad tokios slėptuvės kainuotų milžiniškus pinigus.
„Valstybė turi apsispręsti, ar ji investuoja į slėptuves, ar ji investuoja į oro gynybą“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Ukrainos pavyzdys rodo, kad dauguma gyventojų lieka saugūs pasislėpę priedangose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasienyje su Baltarusija neteisėtų migrantų nefiksuota
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nebuvo apgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, trečiadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Gruodžio 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 25-oji, trečiadienis, 52 savaitė. ...
-
Gintaras Grušas: viltis padės išgyventi bet kokias negandas2
Šalies tikinčiuosius ir ne tik juos su svarbiausia metų švente sveikina arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Jis linki nepamiršti vilties, kuri padės išgyventi bet kokias negandas. ...
-
Baltos Kūčios aplankė dalį Lietuvos: šie regionai gali džiaugtis labiausiai2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad Kūčių rytą rytiniuose šalies pakraščiuose buvo susidariusi sniego danga. ...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai12
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes28
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Tikisi, kad per šventes pasienyje bus ramu: pareigūnai pasiruošę bet kokiam scenarijui1
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad švenčių dienomis sieną norinčių kirsti migrantų srautai neturėtų išaugti. Visgi, pasak jo, pareigūnai ir toliau dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengę ...
-
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų9
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...