- Ignas Jačauskas/BNS, Jadvyga Bieliavska/ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo narys konservatorius Andrius Kupčinskas sako, kad tiesioginiai mero rinkimai turi atitikti Konstituciją, todėl po Konstitucinio Teismo sprendimo, jo teigimu, reikės siekti sutarimo šiuo klausimu.
„Nei aš, nei TS-LKD nėra nusistačiusi prieš tiesioginius merų rinkimus, tačiau tai turi atitikti aukščiausią valstybės įstatymą – Konstituciją, todėl sieksime bendro sutarimo šiuo klausimu. Mano įsitikinimu, tiesiogiai renkamam merui galėtų būti priskiriamos administracijos direktoriaus, vykdomosios valdžios pareigybės. KT tarė savo žodį, dabar Seimo valdybos sudaryta rinkimų darbo grupė nagrinės visus galimus visų rinkimų pakeitimus, siekdama iki rudens pateikti Seimui bendro Rinkimų kodekso projektą. Kadangi Konstitucinio Teismo sprendimas įsigalios 2023 m. gegužės 3 d., likus pusmečiui iki to laiko dabartinis Seimas turės išspręsti tiesiogiai renkamo mero statuso klausimus bei priimti reikalingus Konstitucijos ir įstatymų pakeitimus“, – komentuodamas KT sprendimą Eltai sakė Seimo narių grupei KT atstovavęs A. Kupčinskas.
Jis akcentavo, kad „iš neteisės teisė neatsiranda (lot. ex injuria jus non oritur), iš konstitucinės neteisės juo labiau!“
Nei aš, nei TS-LKD nėra nusistačiusi prieš tiesioginius merų rinkimus, tačiau tai turi atitikti aukščiausią valstybės įstatymą – Konstituciją.
„Konstitucinis Teismas (KT) pasisakė dėl tiesioginių merų rinkimų, išaiškindamas, kad tokia tvarka, kaip dabar renkami merai, nepakeitus Konstitucijos, nuo 2023 m. negalės būti taikoma. Tai buvo aišku jau 2014 metais, tačiau tuometiniai socialdemokratai nesivargino Seime ieškoti platesnio sutarimo dėl tiesioginių merų rinkimų, surinkti konstitucinę daugumą (94 Seimo narius) ir pakeisti Konstituciją, o nuėjo lengviausiu keliu, keisdami įstatymus ir įvesdami savo merų modelį“, – pažymėjo A. Kupčinskas.
Jo teigimu, KT pateikė savo išaiškinimą, kad savivaldos ir vietos bendruomenių atstovaujamumo teisė įgyvendinama per savivaldybių tarybas, nes ir savivaldybių tarybos nariai taip pat yra renkami tiesiogiai. „Mandato statuso lygybė yra įtvirtinta Konstitucijoje, o savivaldybės tarybos nariai negali būti nelygūs (taip pat kaip Seimo nariai). Atstovaujamosios demokratijos principas sako, kad tarybos narių statusas vienodas, todėl riboja vienasmenio valdymo statusą“, – aiškina Seimo TS-LKD frakcijos narys A. Kupčinskas.
Galėtų vadovauti administracijoms
A. Kupčinskas teigia, kad po teismo išaiškinimo vertėtų svarstyti galimybę prilyginti merų funkcijas dabartiniams administracijų direktoriams.
Jis tikino pasisakantis už tiesioginius merų rinkimus, bet vertinantis ir argumentus, kad „atstovaujamoji demokratija turi būti įgyvendinama per tarybą, o vykdomoji institucija yra administracijos direktorius“.
„Buvo 2013-2014 metais įvairių diskusijų televizijose ir radijuose, ir pats dalyvavau, aš pasisakiau už merą-administracijos direktorių, tokius jam suteikiamus įgaliojimus. Šiandien Konstitucinis Teismas irgi pasakė, kad visi tarybos nariai, kaip ir Seimo nariai, yra lygūs ir negali būti vieno išskirtinio. Tai nusimato toks modelis“, – BNS teigė A. Kupčinskas.
„Man atrodo, vietos savivalda galėtų turėti tokią tiesiogiai renkamo mero instituciją, reikia sutarti, kad tie įgaliojimai būtų subalansuoti tarp miesto ar rajono tarybos ir įgyvendinamosios institucijos, kad tiesiog meras nesėdėtų ant dviejų kėdžių, kaip tarybos pirmininkas ir administracijos direktorius“, – pridūrė parlamentaras.
Konservatoriaus nuomone, tarybai turėtų būti palikta teisė priimti bendrus sprendimus, pavyzdžiui, tvirtinti savivaldybės biudžetą, strateginius ir detaliuosius planus, o tiesiogiai renkamas meras turėtų vykdomųjų sprendimų galią. Kartu, anot jo, galėtų nebelikti atskiros administracijos direktoriaus pareigybės.
„Ir dabar administracijos direktoriaus pareigybė iš dalies nėra labai savarankiška ir dažniausiai priklausoma nuo mero“, – tvirtino A. Kupčinskas.
A. Kupčinskas sako, kad siūlymus speciali darbo grupė turėtų pateikti per Seimo rudens sesiją.
„Seimo valdybos sudaryta rinkimų darbo grupė, kuriai priklausau ir aš, o vadovauja Andrius Vyšniauskas, iki rudens turime laiko ir nagrinėsime, kaip galima būtų įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutartį ir, matyt, rudens sesijai pateiksime siūlymus, tikiuosi, kad ta valia bus“, – vylėsi politikas.
KT pirmadienį paskelbė, kad tiesioginių merų rinkimų tvarka prieštarauja Konstitucijos 119 straipsniui.
„Vietos savivaldos įstatymo 3 straipsnio 3 dalies 1 punktas tiek, kiek jame nustatyta, kad savivaldybės tarybai vadovauja vienmandatėje rinkimų apygardoje tiesiogiai išrinktas savivaldybės tarybos narys – savivaldybės meras ir kad meras yra savivaldybės vadovas, vykdantis šiame ir kituose įstatymuose nustatytus įgaliojimus, prieštarauja Konstitucijai“, – skelbia Konstitucinis Teismas.
Šis nutarimas įsigalios 2023 m. gegužės 3 d., o tai reiškia, kad šiuo metu pareigas einantys merai galės vykdyti savo įgaliojimus iki kadencijos pabaigos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Jeglinskui Trumpo pareiškimai apie Kanadą, Grenlandiją ir Panamą nerimo nekelia: mažiau panikos2
Lietuvos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas nesureikšmina Donaldo Trumpo pareiškimų apie galimybę paversti Kanadą Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dalimi ar užimti Grenlandiją bei Panamos kana...
-
Žemaitaitis pasiduoda? Prabilo apie naujus sprendimus3
Dviprasmiškai apie pretenzijas į pareigas Seimo vadovybėje kalbėjęs „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis tikina – jo kandidatūra į parlamento vicepirmininkus tebėra pateikta, tačiau pavasarį „aušr...
-
Cesiulis etikos sargams atkirto tikrai keistais argumentais2
Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis absurdu vadina Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą, kad jis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, kai savivaldybės iniciatyva buvo užsakytas ir sukurtas straipsn...
-
Ar galime likti išvis be elektros: Vyriausybė svarstė įvairius scenarijus6
Regione fiksuojant galimas diversijas prieš strateginę infrastruktūrą, įskaitant energetikos, premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad Lietuvos vartotojai net ir kritiniais atvejais neliktų be elektros. ...
-
Alytaus merui – nemalonus etikos sargų siurprizas1
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, kai savivaldybės iniciatyva buvo užsakytas ir sukurtas straipsnis apie politiko &scar...
-
Paluckas: Žemaitaitis neprašo to, kas jam nepriklausytų
Premjeras Gintautas Paluckas teigia, kad dėl Seimo vicepirmininko posto koalicijai ultimatumus kėlęs „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis neprašo to, kas jam nepriklauso. Visgi, politikas kartoja, kad šis klausimas...
-
Jeglinskas apie Rusijos šešėlinio laivyno diversijas: tai tik pradžia9
Pernai galimų diversijų metu nutraukus povandeninę elektros jungtį tarp Suomijos ir Estijos bei pažeidus du telekomunikacijų kabelius Baltijos jūroje, Lietuvos politikai ir saugumo institucijų vadovai sako, kad šalies tarnybos turi pajėgumų u...
-
Beveik savaitę Santaros klinikose gydomas Valdas Adamkus: guliu nežinioje42
Vilniaus Santaros klinikose gydomas kadenciją baigęs 98-erių metų prezidentas Valdas Adamkus sako nesijaučiantis gerai, rašo portalas LRT.lt. ...
-
Seimo nariai gavo padidintas algas: Širinskienė investuos į benamio katino dantų taisymą9
Sulig sausiu Seimo nariai gavo savo pirmąsias padidintas algas. Šią kadenciją parlamentaro alga didesnė 1,5 tūkst. eurų nei praeitą. Kai kurie Seimo nariai pinigus išleido vaikams, kai kurie taupo, treti – grąžino skolas. O viena S...
-
Seime – sunkus klausimas: ar atsiras priedas prie atlyginimų parlamentarams?2
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis mato poreikį peržiūrėti parlamentinių lėšų paskirtį. Todėl, pasak jo, šį klausimą ketinama svarstyti Seimo valdyboje. ...