- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Griaus: Seimo narys A.Salamakinas įsitikinęs, kad sodų bendrijos yra atgyvena, o sodininkams belieka vienintelė viltis – tapti gyvenamųjų namų kvartalų gyventojais ir už ES lėšas nusitiesti kelius.
-
Piketuos: Dituvos sodininkai šeštadienį rinksis į susitikimą su Seimo nariu R.Žilinsku ir tikisi išgirsti paaiškinimus, kokios ateities jiems tikėtis.
-
Tadas Vaitkus
Šoktelės mokestis už žemę
Didžiausias sodininkų baubas – tokių pertvarkų atnešami didesni mokesčiai. Jau neabejojama, kad sodų bendrijoms virtus gyvenamųjų namų kvartalais išaugs žemės mokestis.
Pasak T.Vaitkaus, šiuo metu sodų sklypų savininkams nustatytas 5 litų mokestis, tačiau jo Valstybinė mokesčių inspekcija nerenka, nes mokesčio suma neviršija 6 litų ir todėl yra per menkas.
"Tris šimtus kartų prie Ukmergės mokestis tikrai neišaugs. Na, nebent tik prie Vilniaus tai gali nutikti. Mokestis priklausys nuo vietos. Tačiau čia yra ir naudos. Žmogus galės kur kas brangiau parduoti savo turtą, nes žemės sklypas tiks gyvenamajai statybai", – aiškino A.Stancikienė.
Kol kas šis projektas svarstomas tik komitetų lygmeniu.
"Tačiau jei nesutrukdys Savivaldybių asociacija, projektą Seimui svarstyti teiksime dar šiemet", – pažadėjo A.Stancikienė.
Nori ES pinigų
Sodų griovėju išvadintas Seimo narys Algimantas Salamakinas įtikinėjo, jog sodininkai nesupranta, kad ši įstatymo pataisa realiai jiems yra paskutinė galimybė dar pasinaudoti ES lėšomis.
"ES neduoda pinigų sodų infrastruktūrai gerinti. Gal ir gerai daro. Tačiau jei sodai virs gyvenamaisiais kvartalais, bus galima pasinaudoti paskutine 2014–2020 metų ES fondų parama. Vėliau pinigų jau niekas nebeduos", – perspėjo A.Salamakinas.
Jo nuomone, sodininkams reikėtų ne piketų griebtis, o palaikyti įstatymo pakeitimus, nes sodininkų bendrijos galės pretenduoti į trijų milijardų litų sumą, kurią bus galima naudoti infrastruktūrai gerinti.
"Valstybė turi atvesti geriamą vandenį ir fekalijų nuotekų tinklus. Aš nesu prieš tokius užmiesčio sodus, kurie yra kaip poilsiavietės. Tačiau tokie sodininkai neturi prievartauti savivaldybės, kad ši už mokesčių mokėtojų pinigus jiems kelius nutiestų. Vokietijoje ir Anglijoje yra tokia žemės paskirties sklypo sąvoka, kaip sodo sklypas. Tačiau pabandyk ten apsigyventi, atvažiuos policija ir išvys. Vokietijoje nepagyvensi, jei name nėra geriamojo vandens ir civilizuotos nuotekų šalinimo sistemos", – pastebėjo A.Salamakinas.
Atsakomybės nenori
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius tikino, kad sodų problemos neturėtų būti užverstos ant savivaldybės pečių.
"Įstatymas įstatymu, o man įdomu, ar kas nors sutvarkys teisinę bazę? Juk net ir ES projektus galima vykdyti tik tuomet, kai esi žemės savininkas. O dabar sodų bendrijose sklypų savininkai tvoras prie pat kelio ribų susistatę, apsaugos zonos neišlaikytos. Aš abejoju, kad tokiu būdu galima ko nors pasiekti sodininkų bendrijose. Jei būtų skirta lėšų, gal savivaldybės pajėgtų to imtis, tačiau pinigų niekas nenori duoti", – tikino Č.Banevičius.
Iš rajone rinktų Seimo narių nė vienas kol kas nesuskubo dituviškiams paaiškinti, kas jų laukia. Sodininkų nepabūgo tik Seimo narys Rokas Žilinskas ir šį šeštadienį žada susitikti su jais Dituvoje.
"Valstybė, sodams leidusi tapti gyvenvietėmis, 25-uose raidos metuose turi jiems pasakyti, kas jie tokie yra. Nes dabar sodai yra pakabinti tarp dangaus ir žemės. Jiems negalioja nei miesto, nei kaimo įstatymai", – rėžė R.Žilinskas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...
-
Liko ir be pinigų, ir be butų: pirkėjai pakliuvo į aferą?14
Liūdnai pasibaigusi svajonė turėti apartamentus prie jūros. Pinigus už butus Palangoje sumokėjo, bet liko ir be pinigų, ir be namų. Žmonės įtaria įkliuvę į sukčių pinkles. Paaiškėjo, kad statybos vyko be leidimų, ir negana to – n...
-
Mieste nori žiedinių sankryžų
Atlikus Šiaurės prospekto eismo srautų auditą, paaiškėjo, kad galima būtų dar tobulinti šios miesto arterijos pralaidumą – čia siūloma įrengti papildomų juostų ir žiedinę sankryžą. ...
-
Pernai pralaimėjo, šiemet – pergalė
Klaipėdos miesto krepšinio mėgėjų „Mano būsto“ taurės varžybų dalyviai 2025-uosius pradėjo revanšais. ...
-
Kūrėjas įamžina istoriją: skulptūra turi būti šilta, artima žmogui1
Kaune gimęs ir ten mokslus baigęs skulptorius Gintautas Jonkus save laiko klaipėdiečiu. Čia kūrėjas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį, čia jis savo darbais įamžina Klaipėdos istoriją ir jos žmones. Skulptoriaus darbų, skirtų svarbiems &sc...
-
Sausio 15-oji – Klaipėdos krašto diena: laukia visa puokštė šventinių renginių
Sausio 15-ąją minėsime Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines. Šiai iškiliai ir svarbiai datai skiriama visa puokštė šventinių oficialių ir pramoginių renginių. ...
-
Dėl gatvėvardžių sutarimo vis nėra
Salomėjos Nėries ir Liudo Giros gatvių pavadinimai vėl linksniuoti miesto valdžios institucijose. Mėnesio gale miesto taryba svarstys šį klausimą, o iki tol tai daro tarybos komitetų nariai. ...
-
Startuoja „Metų klaipėdietė“1
Po didžiausių metų švenčių sugrįžta tradicinis dienraščio „Klaipėda“ konkursas „Metų klaipėdietė“. Kaip ir kasmet, klaipėdiečiai siūlys ir rinks labiausiai uostamiesčiui bei jo bendruomenei nusipelnius...
-
Absurdas gimnazijoje: vienuoliktokų skaičiaus riba sukėlė sumaištį6
Išskirtinė ir absurdiška situacija dėl 21 vienuoliktoko ribos susidarė Šilutės rajono Vainuto gimnazijoje. Vietos valdžiai leidus formuoti trylikos gimnazistų klasę, Vyriausybės atstovai tokio sprendimo teisėtumu suabejojo, prasid...
-
Stintų šventė jau ne už kalnų: pramogautojų laukia daugiau atrakcijų
Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos der...