- Asta Aleksėjūnaitė [2]
- [3]
- [3]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [4]
Sodų bendrijose įsikūrusiems gyventojams – nerimo dienos. Politikai užsimojo išnaikinti sodų bendrijas ir daržovių lysves paversti gyvenamųjų namų kvartalais. Sodininkai šiurpsta dėl tokių užmojų, nes tokiu atveju žemės mokestis išaugs keliasdešimt kartų.
Sodų bendrijose įsikūrusiems gyventojams – nerimo dienos. Politikai užsimojo išnaikinti sodų bendrijas ir daržovių lysves paversti gyvenamųjų namų kvartalais. Sodininkai šiurpsta dėl tokių užmojų, nes tokiu atveju žemės mokestis išaugs keliasdešimt kartų.
Planas – papildyti biudžetą
Klaipėdos apskrityje didžiausios sodų bendrijos "Dituva" gyventojai kyla į kovą ir žada nepasiduoti tokiam valdžios užmojui. Žmonės įsitikinę, kad Seimas vėl nusitaikė į vargingiausią sluoksnį ir, užkraudami naujais mokesčiais, mėgina lopyti biudžeto skyles.
"Mes valdžios dešimtmečius nieko neprašėme, patys taisėme kelius, kaupėme lėšas infrastruktūrai gerinti. Kai sodininkai patys įrengė, išpuoselėjo bendrijų teritorijas, kai kas užsimojo jas atimti", – piktinosi dituviškis Vytautas.
Panikos apimti dituviškiai ruošiasi piketams ir ketina rinkti parašus, nes valdžios atstovai nepaaiškina, kokios ateities jiems laukti.
Vien Dituvos soduose yra 6 360 sklypų, oficialiai čia gyvena 2 tūkst. žmonių, tačiau spėjama, kad realus skaičius gali būti dvigubai didesnis.
Galės šokdinti valdžią
Seimo narė Aurelija Stancikienė įregistravo Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimus, kurie numato sodų bendrijų virtimą gyvenamaisiais kvartalais.
Projekte pažymima, kad tai liestų miestuose ir priemiesčiuose esančias pastatais užstatytas sodininkų bendrijų teritorijas.
Tokio užmojo autorė tikino, kad realybėje prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio sodų bendrijos seniausiai yra virtusios gyvenamaisiais kvartalais.
"Kodėl mes turime užsimerkti ir vaidinti, kad tuose soduose niekas negyvena, o tik augina morkas? Žmonėms yra sudėtinga deklaruoti gyvenamąją vietą, ir miesto valdžia nėra įpareigota tvarkyti sodų teritorijos infrastruktūrą. Jei atsiras toks įstatymas, žmonės galės nebe prašyti, o iš valdžios reikalauti šios teritorijos priežiūros", – įtikinėjo A.Stancikienė.
Verčia mokėti už nieką
Politikė pripažino, kad mėginimas įvesti tvarką sodų bendrijose jau brendo ir praėjusioje Seimo kadencijoje.
"Tačiau mes nusilaužėme ragus. Savivaldybės nenori perimti sodų bendrijų, jos nėra suinteresuotos. O iš tiesų juk žmonės patys išsisprendė gyvenamojo būsto klausimus. Išeitų, nori ar nenori valdžia, bet savivaldybės turėtų spręsti visus klausimus, susijusius su kelių tiesimu, jų valymu ir priežiūra. Žmonės galės reikalauti, kad ši teritorija turėtų savo gydytoją, pas juos privalės atvykti paštininkas. Daugybė problemų išsispręstų", – tikino politikė.
A.Stancikienė pripažino, kad yra daugybė sodų bendrijų, kurios iš tiesų ir liko tarsi daržininkų lysvių masyvai.
Išgirdusi pavyzdį, kaip sodų bendrijoje "Tauralaukis" nuotekų ir vandentiekio sistemų įvedimas kai kuriems sodininkams baigėsi insultais, nes vien daržovių lysvių turintieji nepajėgūs susimokėti 13 tūkst. litų dydžio sumą už komunikacijų įvedimą, politikė tik apgailestavo.
"Manyčiau, pasikeitus įstatymui, žmonės galėtų reikalauti iš savivaldybės kompensuoti šias išlaidas. Iš tiesų – bulvėms kanalizacijos nereikia, tačiau gyvenamiesiems kvartalams savivaldybės turi nutiesti visas komunikacijas", – tvirtino politikė.
Klaipėdoje esančios sodų bendrijos "Tauralaukis" narys Simas Zakaras tikino, kad kovos dėl komunikacijų pasiekė absurdo lygį.
"Šiandien gavau teismo sprendimą, kuriame nurodoma, kad aš taip pat turiu sumokėti 13 tūkst. litų už komunikacijų įvedimą, nors man jų ir nereikėjo, mūsų sklypui jos jau yra nutiestos. Tačiau, teismo manymu, jei sodo bendrija priėmė tokį sprendimą, kad savomis lėšomis reikia įsivesti vandentiekį ir kanalizaciją, prie to esą turi prisidėti ir tie, kuriems net nereikia tokios paslaugos", – vakar apie jį šokiravusią naujieną pasakojo S.Zakaras.
Griaus tarsi kolūkius
Vakarų Lietuvoje didžiausios sodų bendrijos "Dituva" pirmininkas Tadas Vaitkus abejojo, ar realybėje sodų bendrijas bus įmanoma paversti gyvenamųjų namų kvartalais.
"Mes negalime tapti net gyvenviete, neišlaikyti reikalingi atstumai, keliai čia yra per siauri. Mes aiškinomės, ar galime pakeisti sodų bendrijos statusą. Tačiau ar kas nors sutiks atiduoti savo sklypo dalį, kad būtų suformuotos reikalavimus atitinkančios gatvės?" – liūdnai klausė pirmininkas.
T.Vaitkus tikino, kad prievarta neturi būti naikinamas joks juridinis darinys, nes kolūkių griovimo laikai jau praeityje.
"Patys sodininkai yra susibūrę į bendriją ir tik jie gali nuspręsti – panaikinti bendriją ar ne. Tokia galimybė jau numatyta įstatymuose. Turime vieną pavyzdį šalyje, kai patys bendrijos nariai balsavo už tokią ateitį ir atsidūrė aklavietėje. Paaiškėjo, kad jie tapo balta dėme žemėlapyje, jie negali įregistruoti gatvių pavadinimų, sklypams nesuteikiami adresai", – tikino T.Vaitkus.
T.Vaitkus baiminosi, kad įstatymo pataisos tik dar labiau įklampins sodininkus.
"Mes kasmet iš sodininkų surenkame apie pusę milijono litų mokesčių. Taip turime lėšų tvarkyti kelius, įrengėme apšviestas autobusų stoteles, sutvarkėme šimtus kilometrų besitęsiančią kanalų sistemą. Panaikinus bendrijas, neliks nario mokesčio. Aš netikiu, kad rajono valdžia rūpinsis mūsų gatvėmis. Mes turime vieną 15 kilometrų ilgio gatvę, kuri priklauso Klaipėdos rajonui, tačiau 10 metų joje niekas nematė savivaldybės greiderio ar sniego valytuvo", – pasakojo T.Vaitkus.
Didelė dalis sodų bendrijos "Dituva" gyventojų moka gyventojų pajamų mokestį, kuris papildo rajono savivaldybės biudžetą, tačiau iš jo sodininkams nenubyra
nė lito.
A.Stancikienė tikino, kad iš sodininkų bendrijų niekas neatims jų teisių.
"Kaip yra gyvenamųjų namų bendrijos, taip egzistuos ir sodų bendrijos", – atsakė A.Stancikienė.