Grandų mūšyje „Lietuvos rytas“ šventė dramatišką pergalę (komentarai)

Lietuvos krepšinio lygos (LKL) pusfinalyje Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ keliai nesusikirs. Tai paaiškėjo po paskutiniųjų reguliaraus sezono rungtynių, kuriose „Lietuvos rytas“ po pratęsimo 73:70 (18:9, 17:12, 8:18, 19:23, 8:11) įveikė „Žalgirį“ ir galutinėje čempionato rikiuotėje užėmė antrąją vietą.

Pirmoje rungtynių pusėje iniciatyvą savo rankose tvirtai laikė „Žalgiris“, kuris vienu metu turėjo net 17 taškų pranašumą. Tačiau antroje mačo dalyje savo žodį tarė sostinės klubo snaiperiai. Lemiamomis pratęsimo minutėmis tikslesni taip pat buvo „Lietuvos ryto“ krepšininkai.

„Patys kalti, dabar bus visokių spekuliacijų, bet kalti tik mes patys. Pradėjome gerai, bet vėliau ... Nepataikėme net 18  baudų. Seniai neprisimenu tokių rungtynių“, - sakė „Žalgirio“ puolėjas Mindaugas Kuzminskas.

„Abi komandos buvo vertos pergalės, bet tik ne tuo atveju, jei nepataikai 18 baudų. Žinoma, „Lietuvos rytas“ stengėsi, bet suteikėme per daug dovanų. Taip pat vos 18 proc. pataikėme tritaškius. Čia juk ne Kalėdos. Kita vertus, galime pasidžiaugti, kad kovojome iki galo ir turėjome šansą laimėti. Mūsų jaunimas sužaidė tikrai neblogai“, - kalbėjo „Žalgirio“ treneris Joanas Plaza.

„Viskas, kas mane sieja su Kaunu, man malonu. Visko, kas malonu, stengiuosi nusipelnyti ir būti to vertas“, - apie „Žalgirio“ sirgalių surengtą gražią padėkos jam akciją dėstė ispanas

Mindaugas Katelynas, “Lietuvos ryto” puolėjas: “Džiaugiuosi, kad nepalūžome, parodėme charakterį, nors rungtynių pradžioje buvo sunku. Atsipirko trys savaitės juodo darbo. Treneris išbandė daug situacijų tiek gynyboje, tiek puolime. Netgi žaidėme penkiais mažiukais. Viskas pasiteisino. Iššovė Eimantas Bendžius, pataikęs tritaškių seriją ir mums labai pagelbėjęs”.

Dirkas Bauermannas, “Lietuvos ryto” treneris: “Tai buvo intensyvios rungtynės, įrodžiusios, kokio aukšto lygio yra Lietuvos krepšinis. Mes rungtynes pradėjome prastai, dėl to gal yra ir mano kaltės. Mums dar pasisekė, kad po pirmojo kėlinio atsilikinėjome tik 10 taškų. Jei tiki savo jėgomis, nebūtinai metimai visada skries pro šalį. Mums pergalė suteikė labai daug pasitikėjimo. Tai leido užimti antrąją vietą LKL čempionate“.

Statistika: „Žalgiris“: M. Kuzminskas (7 atk. kam.) ir A. Juškevičius 10, M. Popovičius (0/5 trit.) ir O. Lafayette‘as 9, K. Lavrinovičius 8 (7 atk. kam.), J. Foote‘as (6 atk. kam.), R. Kaukėnas ir D. Lavrinovičius 6, R. Javtokas 4, M. Delašas 2.

„Lietuvos rytas“: E. Bendžius 18 (4 rez. perd., 6/9 trit.), R.Seibutis 17, N. Nedovičius ir J. Blūmas (5 rez. perd., 2/12 trit.) po 10, M. Katelynas, S. Babrauskas (8 atk. kam.) ir T. Lydeka po 6.

LKL ketvirtfinalio poros:

Kauno „Žalgiris“ – Kėdainių „Nevėžis“

Vilniaus „Lietuvos rytas“ – Utenos „Juventus“

„Prienai“ – „Šiauliai“

Klaipėdos „Neptūnas“ – Pasvalio „Pieno žvaigždės“

Rungtynių eiga. I kėlinys. „Žalgiris“ mačą pradeda tokios sudėties: Adas Jukškevičius, Vytenis Lipkevičius, Mario Delašas, Mindaugas Kuzminskas, Jeff'as Foote'as.

„Lietuvos ryto“ startinis penketas: Nemanja Nedovičius, Janis Blūmas, Renaldas Seibutis, Mindaugas Katelynas, Patrickas O'Bryantas.

Komandos apsikeičia taikliais dvitaškiais. M. Kuzminskas krauna kamuolį iš viršaus, vėliau prideda du taiklius baudos metimus. Vilniečių veiksmai puolime kol kas kaustomi.

N. Nedovičius užsidirba antrąją asmeninę pražangą ir yra keičiamas. A. Juškevičius didina žalgiriečių persvarą iki 10:2 (5 min). „Lietuvos ryto“ tritaškiai ir toliau skrieja pro šalį.

A. Juškevičius paskutinę atakos sekundę smeigia tritaškį. R. Kaukėnas taikllus iš vidutinio nuotolio. „Lietuvos rytas“ kol kas „iš žaidimo“ yra pelnęs vos 2 taškus.

T. Lydeka įmeta dvitaškį, rytiečiai perima kamuolį, S. Babrauskas prideda du taškus su pražanga. Paskutinę kėlinio sekundę susirinkusius žiūrovus nuo kėdžių pakelia R. Javtoko metimas iš toli. Po pirmojo ketvirčio 19:9 pirmauja „Žalgiris“.

II kėlinys. S. Babrauskas pataiko iš toli. Tuoj pat kapitonas prasižengia puolime. Aikštėje pasirodęs M. Palacio eilinį kartą ilgais deriniais žlugdo vilniečių puolimą. K. Lavrinovičius pelno du taškus su pražanga. Įpusėjus kėliniui kauniečiai įgyja rekordinę - 13 taškų persvarą (25:12).

D. Lavrinovičius skirtumą didina dar trimis taškais. Tolimu metimu atsako R. Seibutis. M. Katelynas grubiai prasižengia prieš M. Kuminską ir yra baudžiamas nesportine pražanga.

Atšokęs atgal M. Popovičius didina vilniečių deficitą iki 32:15. E, Bendžius žalgiriečių gynybą baudžia dviem tritaškiais. S. Buterlevičius prasižengia trečiąjį kartą. Po dviejų kėlinių 35:21 priekyje „Žalgiris“.

Rezultatyviausiai iki pertraukos žalgiriečių gretose rungtyniavo M. Kuzminskas (8 tšk), A. Juškevičius ir D. Lavrinovičius (po 5).

„Lietuvos ryto“ gretose sėkmingiausiai taškus rinko S. Babrauskas ir E. Bendžius - po 6. R. Seibutis pridėjo 4.

III kėlinys. Pirmojoje atakoje po susidūrimo iš V. Lipkevičiaus burnos plūsteli kraujas, tačiau pražanga fiksuojama būtent žalgiriečiui. T. Lydeka prameta abu baudos metimus.

R. Seibutis taiklus iš vidutinio nuotolio. J. Foote'as deda į krepšį su S. Buterlevičiaus pražanga. N. Nedovičiaus veržlus reidai ir R. Seibučio dvitaškis svečių pranašumą sumažina iki 29:39 (25 min).

N. Nedovičius ir S. Buterlevičius jau yra surinkę po 4 asmenines pražangas. Abi komandos baudos metimus kol kas meta vos 50 proc. taiklumu.

J. Blūmas šeštuoju bandymu pataiko iš toli. Tą patį padaro M. Katelynas. Po R. Seibučio dvitaškio skirtumas sumažėja iki 39:43. Tokiu rezultatu baigiasi trečiasis kėlinys.

IV kėlinys. Komandos apsikeičia taikliais šūviais iš toli. 47:44  pirmauja „Žalgiris“. M. Delašas prasižengia ketvirtąjį kartą. T. Lydeka deda iš viršaus ir mažina vilniečių atsilikimą iki minimumo.

A. Juškevičius pelno 2 taškus su pražanga. R. Kaukėno ir K. Lavrinovičiaus dvitaškiai kauniečiams grąžina 7 taškų persvarą (33 min).

Trys iš eilės E. Bendžiaus tritaškiai „Lietuvos rytą“ išveda į priekį - 57:53. O. Lafayette'as išlygina rezultatą (37 min).

R. Seibutis pelno 2 taškus su pražanga ir vilniečiai vėl priekyje - 60:58. K. Lavrinovičius po brolio perdavimo atstato pusiausvyrą.

M. Popovičius iki 4 kėlinio pabaigos likus pusantros minutės išveda „Žalgirį“ į priekį. R. Seibutis išlygina rezultatą. O. Lafayette'as nesugeba išsimesti kamuolio iš už šoninės linijos per 5 sek.

Paskutinė vilniečių ataka netiksli - 62:62. Pratęsimas.

Pratęsimas

O. Lafayette'as taiklus nuo baudų metimo linijos. R. Seibutis likus 3 min. dar kartą išlygina rezultatą. E. Bendžius smeigia tritaškį.

M. Popovičius sumažina „Žalgirio“ atsilikimą iki vieno taško. M. Kuzminsko baudos metimais į priekį išveda kauniečius. N. Nedovičius 4 baudomis sostinės klubui gąžina 3 taškų persvarą.

Likus 8 sek. M. Popovičius sumažina žalgiriečių atsilikimą iki 70:71. N. Nedovičius pataiko abu baudos metimus. Paskutinė „Žalgirio“ ataka buvo nesėkminga. „Lietuvos rytas“ švenčia dramatišką pergalę - 73:70.

Prieš rungtynes

Situacija. Rungtynių svarba – milžiniška. Dar niekuomet lentelės viršūnėje nebuvo tokios sumaišties. Vilniečiai vis dar gali aplenkti „Žalgirį“ ir finišuoti pirmi, tačiau tam reikalinga pergalė didesniu nei 11 taškų skirtumu. Žinant, kad „Lietuvos rytas“ prieš kauniečius negali laimėti beveik dvejus metus, ši užduotis skamba neįtikėtinai sudėtingai. Maža to, žaliai baltų pergalės atveju rytiečiai nusiristų net į ketvirtąją turnyrinės lentelės vietą. Tai reiškia, kad krepšinio mėgėjai grandų akistatą LKL atkrintamosiose varžybose išvystų jau pusfinalyje.

Istorinis šansas. Toks dramatiškas čempionato finišas susiklostė dėl pasikeitusios LKL reguliaraus sezono sistemos. Pagal priimtą  varžybų formatą, „Žalgiris“ ir „Lietuvos rytas“ šiemet su kitomis komandomis sužaidė vos po kartą (svečių arenoje). Viltimi žaisti čempionato finale jau kuris laikas gyvena Prienų „Prienų“ ir Klaipėdos „Neptūno“ ekipos. Būtent jos ir sugebėjo įkasti šalies grandams.  Vilniečiai Prienuose krito dar gruodį, o „Žalgiris“ uostamiestyje pralaimėjimo kartėlį patyrė balandžio 1-ąją.

Atmeta sąmokslo teoriją. Žiniasklaidoje jau kuris laikas mirga pranešimai, kad „Žalgiris“ gali  sąmoningai „atiduoti“ pergalę vilniečiams. Minimali rytiečių pergalė sostinės klubui užtikrinta antrąją vietą. Pagrindinis tokių interpretacijų argumentas – tradicinio finalo patrauklumas žiūrovams ir ekonominė nauda klubams. Žalgiriečių strategas Joanas Plaza žodžių į vatą nevyniojo: „Prižadu, užmušiu bet kurį žaidėją, jei pamatysiu, kad jis nesistengia iš visų jėgų“, - vaizdžiai dėstė ispanas. Panašios nuomonės yra ir vilniečių treneris Dirkas Bauermannas: „Kauno komanda yra išdidi, tokiais dalykais žalgiriečiai neužsiima“, - nukirto vokietis.

Individualiai stipresni. Paskutinį kartą komandų keliai susikirto lapkričio 26-ąją Vilniuje. Pralaimėtose rungtynėse vilniečių vežimą į priekį traukė Renaldas Seibutis (25 tšk), Nemanja Nedovičius (11) ir Mindaugas Katelynas (10). Pirmaisiais smuikais „Žalgiryje“ grojo Marko Popovičius (20), Ibragimas Jaaberas (16) ir Rimantas Kaukėnas (12).

Krepšinio ekspertai sutinka, net ir netekus I. Jaabero ir Tremmello Dardeno, „Žalgiris“ išlieka individualiai stipresnė komanda. „Lietuvos rytas“ nuo pastarojo susitikimo žaidėjus keitė kaip kojines – ekipą paliko Leonas Radoševičius ir Predragas Samardžiskis. Klubą papildė Miltonas Palacio, Tomislavas Zubčičius, Patrickas O‘Bryantas ir Tautvydas Lydeka. Klubo vadovų bandymas tamsiame kambaryje pirkti katę maiše - nepasiteisino. NBA patirties turintys legionieriai rungtyniauja itin blankiai ir toli gražu nepateisina į juos dėtų vilčių.

Ar gynyba išgelbės? Prieš kelias savaites darbą su LKL vicečempionais pradėjęs D. Bauermannas komandoje bando įdiegti agresyvios gynybos pamatą. Tai toli gražu ne pirmas strategas, kuris gynybą pasirenka kaip pagrindinį Vilniaus klubo kozirį. Reiklumu garsėjančio trenerio ranką netruko pajusti ir priekinės linijos žaidėjas Dejanas Ivanovas. Krepšininkas yra suspenduotas ir jo ateitis klube tvyro migloje. J. Plaza taktinei kovai turi daugiau lygiaverčių keitimų. Ar jaunai „Lietuvos ryto“ komandai nesukels papildomo šoko priešiškai nusiteikusių 15 000 žiūrovų armija? Visi atsakymai jau šį vakarą.