Seni ir Naujieji: skausmas, džiaugsmas ir godos

  • Teksto dydis:

Rūta Jolanta Nadišauskienė, LSMU profesorė, Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė

1. Vienas pačių reikšmingiausių 2015 m. mūsų darbų buvo 40 nacionalinių akušerijos diagnostikos ir gydymo metodikų parengimas. Neabejoju, kad tai ypač svarbūs dokumentai, kurie labai pagerins nėščiųjų ir gimdyvių sveikatos priežiūros kokybę visoje Lietuvoje, padidins pacientų saugumą ir, tikiuosi, pasitikėjimą pagalbą teikiančiais medikais.

Rengiant šiuos moters sveikatą reglamentuojančius dokumentus dirbo didelis būrys specialistų iš visos Lietuvos. Pirmą kartą šioje didelėje komandoje labai svarbus ir svarus buvo pačių moterų – mūsų buvusių ir būsimų pacienčių – balsas. Jų klausimai, pastabos ir patikslinimai buvo ypač reikšmingi ir svarbūs geresniam tarpusavio supratimui ir bendro tikslo – sveikos mamos ir naujagimio, siekiui. Nuoširdžiai dėkojame šioms aktyvioms, smalsioms moterims, leidusioms mums, medikams, geriau suprasti mūsų pacientų lūkesčius. Mūsų kolegos neonatologai taip pat parengė 30 metodikų, aiškiai reglamentuojančių sveikatos priežiūrą naujagimiams. Šis ypač svarbus didžiulis darbas buvo viena iš Šveicarijos – Lietuvos bendradarbiavimo programos dalių. Visus dokumentus, o svarbiausia – mokslo įrodymais ir gera akušerine praktika paremtą informaciją pacientams galima rasti SAM tinklalapyje ttp://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/programos-ir-projektai/sveicarijos-paramos-programa.

2. Labiausiai įsiminusi pacientė – A.M. Jai išsivystė neprognozuojama sudėtinga komplikacija – embolija vaisiaus vandenims. Tai vienas iš vadinamųjų "arti netekties atvejų", kai dėl medikų komandos profesionalumo ir sėkmingai susiklosčiusių aplinkybių pavyko išgelbėti jaunos moters gyvybę. 2015 m. tokių labai sunkių atvejų turėjome 13. Deja, ne visada mus lydi sėkmė... Medicinoje, kaip ir aviacijoje, atominėje energetikoje ar kitoje ypatingo saugumo reikalaujančioje srityje ekstremalių situacijų atvejais sėkmės galima tikėtis, tik dirbant skirtingas funkcijas atliekančių, bet siekiančių bendro tikslo komandos narių sklandaus darbo dėka.

Visuomenei ir mums įsimintinas ketvertuko gimimas.

3. Džiaugsmo buvo daug. Visų pirma – tai laimingos sveikos mūsų pacientės, išvykstančios iš mūsų Klinikos, objektyvūs mūsų darbo rezultatai, atsispindinys sveikatos statistikoje. Pažymėtina, kad kūdikių, nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas – vieni iš nedaugelio Lietuvos sveikatos rodiklių, prilygstantys geriausiems Europos  rodikliams.

Džiaugiuosi, kad mūsų Klinikoje gydomąjį, pedagoginį ir mokslinį darbą dirba net šeši profesoriai, dešimt docentų, viso 26 mokslo daktarai. Tai neabejotini mūsų profesijos lyderiai.

Džiaugiuosi, kad Europos akušerių ir ginekologų taryba aukštai įvertino ir akreditavo mūsų akušerijos ir ginekologijos rezidentūros programą, beje, pirmuosius Baltijos šalyse. Tai ilgamečio sistemingo visų vyresniųjų kolegų darbo rezultatas. Džiaugiamės, kad mūsų rezidentūros programą pabaigusių jaunųjų specialistų noriai laukia Lietuvos gydymo įstaigų vadovai, o išvykusieji dirbti į svečias šalis garsina Lietuvos ir Kauno vardą.

Džiaugiuosi, kad 2015 m. LSMU ligoninėje įsteigtas Vaisiaus medicinos centras (vad. dr. Eglė Machtejevienė), bendrai dirbti suburiantis daug specialistų – akušerių ginekologų, genetikų neonatologų, radiologų, neurochirurgų, neurologų ir t.t. Neabejoju, kad prenatalinė vaisiaus diagnostika tik gerės, kad mes galėsime vis anksčiau, tiksliau diagnozuoti ir geriau gydyti vaisiaus ir naujagimio ligas.

Kitas jau seniai veikęs, bet 2015 m. oficialiai įvardytas LSMU Onkologinekologijos centras (vad. prof. Daiva Vaitkienė). Jame dirba multidisciplininė aukščiausios kvalifikacijos akušerių ginekologų, patologų, radiologų, chemoterapeutų, spindulinės terapijos, slaugos specialistų komanda. Šiame centre gydoma beveik du trečdaliai šalies onkoginekologinėmis ligomis sergančių pacienčių.

4. Pagalba ligoniams per šventes? Toks mūsų darbas, tokia pareiga. Mums keista, kai prieš didžiąsias šventes kai kurių profesijų atstovai ima skųstis padidėjusiu darbo krūviu švenčių metu.

5. Tikiuosi, kad 2016–ųjų rudenį bus baigtas mūsų Klinikos kapitalinis remontas, nors jam vykstant dirbame tuo pačiu ritmu. O remontui pasibaigus kartu su pacientėmis bei jų artimaisiais galėsime džiaugtis jų verta aplinka. Labai noriu tikėtis, kad neturėsime didelių nelaimių – pacienčių netekčių, nes tai mums labai skaudu, dėl to labai išgyvename. Tikiuosi, kad kolegos Klinikoje ir Universitete bus sveiki ir laimingi. To nuoširdžiai linkiu.

 


Šiame straipsnyje: Kauno medikai20152016

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių