- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neregys kinų aktyvistas Chen Guangchengas (Čen Guangčengas) šeštadienį pradėjo naują gyvenimą Jungtinėse Valstijose ir padėjo tašką mėnesį trukusioje diplomatinėje sagoje, dėl kurios Pekinas buvo atsidūręs nepatogioje padėtyje ir kuri išbandė dviejų pasaulio „supervalstybių“ santykius.
Chen Guangchengas su žmona Yuan Weijing (Juan Veidzing) ir dviem - aštuonerių ir šešerių metų - vaikais maždaug 23 val. 30 min. Grinvičo (sekmadienį 2 val. 30 min. Lietuvos) laiku „United Airlines“ lėktuvu iš Pekino atskrido į Niuarko tarptautinį oro uostą netoli Niujorko.
Aktyvistas buvo sutiktas plojimais, kai jis su šeima atvyko į Niujorko universitetui priklausantį bendrabutį, kuris taps jų naujaisiais namais
Paprašęs leisti tarti „kelis paprastus žodžius“, jis pagyrė Pekiną už „santūrumą ir ramybę“.
„Po didelių sukrėtimų išvykau iš Šandongo (provincijos) - tai man padėjo padaryti daug draugų, - sakė Chen Guangchengas. - Labiausiai kritinėje padėtyje Amerikos ambasada Kinijoje suteikė man saugų prieglobstį, o Amerikos vyriausybė - pagalbą ir pilietybės teises čia.“
Jis padėkojo JAV ambasadai, raginusiai suteikti jam naują gyvenimą Jungtinėse valstijose, tačiau taip pat pagyrė Kinijos vyriausybę dėl jos santūrumo sprendžiant šį įtemptą tarptautinį ginčą.
Chen Guangchengas sakė tikintis, kad Pekino pažadai buvo „nuoširdūs“, tačiau jis buvo aiškiai susirūpinęs dėl Kinijoje likusių savo giminaičių.
Disidento atvykimas vainikuoja neįtikėtiną odisėją. Balandžio mėnesį Chen Guangchengas, kuris daugiau kaip septynerius metus praleido kalėjime arba namų arešto sąlygomis, dramatiškomis aplinkybėmis pabėgo iš savo kaimo ir galiausiai pasislėpė JAV ambasadoje Pekine.
Žurnalistams jis intriguojamai pasakojo, kaip po kelias savaites trukusio pasirengimo sargybiniams suklaidinti jo žmona padėjo jam perlipti sieną, pastatytą aplink jo mažą namelį.
Nušokdamas kitoje sienos pusėje jis susilaužė pėdą, bet nepaisydamas skausmo įsiropštė į vieno kaimyno kiaulidę, kur slėpėsi iki sutemo.
Po ilgos ir skausmingos kelionės per laukus ir tvoras, jis galiausiai priėjo vieno draugo namus.
Netikėtas jo atvykimas į JAV ambasadą sukėlė tarptautinį ginčą, kuris galėjo pakenkti JAV ir Kinijos santykiams, bet pareigūnai paskubomis susitarė dėl Chen Guangchengo paleidimo ir atrodė, kad tas susitarimas tenkino abi šalis.
Vėliau tam susitarimui iškilo kliūčių, bet po ilgų derybų buvo pasiektas naujas susitarimas leisti jam pasinaudoti stipendija Niujorko universitete.
Po daugiau kaip dviejų savaičių Pekino ligoninėje, kai jo likimas buvo neaiškus, šeštadienį Chen Guangchengui staiga buvo nurodyta krautis daiktus ir pasirengti išvykti.
„Esu oro uoste. Paso neturiu. Nežinau, kada išvyksiu. Manau, kad vykstu į Niujorką“, - anksčiau telefonu sakė jis AFP.
Tačiau jau oro uoste Chen Guangchengas vienam draugui pasakė, kad pagaliau gavo pasus sau ir savo šeimai.
Chen Guangchengas, vienas garsiausių Kinijos aktyvistų, pripažinimą pelnė tuo, kad ištyrė prievartinius sterilizavimus ir vėlyvus abortus pagal Kinijos „vieno vaiko“ politiką.
JAV politikai sveikino jos atvykimą, tačiau daugelis taip pat reiškė susirūpinimą dėl Kinijoje likusių jo artimųjų ir kitų disidentų, kurie gali patirti represijas.
„Chen Guangchengo atvykimas į Jungtines Valstijas yra gairė kovoje už žmogaus teises Kinijoje, - sakė buvusi JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelozi). - Chen Guangchengp narsa rizikuoti savo gyvybe ir pragyvenimu, kad palaikytų nuskriaustus žmonės Kinijoje yra įkvėpimas laisvės siekiantiems žmonėms visame pasaulyje.“
„Džiaugiuose, kad ponas Chen (Guangchengas) dabar gali saugiai studijuoti Jungtinėse Valstijose ir kad jis kartu su savo šeima dabar gali siekti savo tikslų“, - pridūrė ji.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Per privačią ceremoniją palaidotas buvęs prancūzų kraštutinių dešiniųjų lyderis
Per privačią ceremoniją Bretanėje šeštadienį buvo palaidotas Jeanas-Marie Le Penas (Žanas Mari Le Penas), Prancūzijos pagrindinio kraštutinių dešiniųjų judėjimo po Antrojo pasaulinio karo vienas įkūrėjų. ...
-
Švedija į NATO patruliavimo misiją Baltijos jūroje siųs tris laivus ir orlaivį
Švedija sekmadienį pranešė, kad po neseniai įvykdyto povandeninių kabelių sabotažo Baltijos jūroje, skirs iki trijų karo laivų ir stebėjimo lėktuvą svarbiausiai infrastruktūrai ir Rusijos „šešėliniam laivynui&ldq...
-
JAV pareigūnas: Bidenas su Netanyahu aptarė derybas dėl paliaubų Gazos Ruože
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) sekmadienį telefonu kalbėjosi su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahu) ir aptarė derybas dėl paliaubų Gazos Ruože ir įkaitų išlaisvinimo, prane&sc...
-
Ekonomistai: pavyko išvengti blogiausio scenarijaus4
Ukrainai nuo sausio 1 d. sustabdžius rusiškų gamtinių dujų tranzitą į Europą, ekspertai teigia, kad tai lėmė dujų kainų šuolį Europos rinkose. Tačiau ekonomistas Marius Dubnikovas pažymi, kad kaina jau leidžiasi žemyn, o neįprast...
-
Sausio 12-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 12-oji, sekmadienis, 2 savaitė. ...
-
Liksite sužavėti: įdomūs faktai apie būsimą karalienę Kate Middleton11
Vos prieš kelias dienas Velso princesė Kate Middleton šventė 43-iąjį gimtadienį. Ta proga – keletas įdomių faktų apie būsimą karalienę. ...
-
Žiemos audra JAV pietuose sutrikdė tūkstančius skrydžių
Dėl žiemos audros pietinėje JAV dalyje buvo atšaukta daugiau kaip 3 tūkst. skrydžių, o dar tūkstančiai vėlavo, pranešė oro linijų bendrovė ir skrydžių stebėjimo svetainė „FlightAware“. ...
-
Bidenas: po naujų sankcijų Putinas atsidūrė sudėtingoje padėtyje24
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė, kad Vašingtonui įvedus plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas atsidūrė sudėtingoje pad...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
ES: Venesuelos prezidentas Maduro neturi jokio demokratinio teisėtumo9
Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), penktadienį prisaikdintas trečiajai kadencijai po ginčijamų rinkimų, kurių rezultatų blokas nepripažįsta, nėra teisėtas prezidentas. ...