- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kosove sekmadienį ryte pradėjo darbą rinkimų apylinkės – vyksta pirmieji po nepriklausomybės paskelbimo 2008 metais visuotiniai rinkimai, kurie tikriausiai susilpnins premjero Hashimo Thaci (Hašimo Tačio) valdžios pozicijas.
Paskutinės prieš šiuos istorinius rinkimus apklausos rodė, kad H.Thaci Kosovo demokratų partija (PDK) vos 2 proc. lenkia savo pagrindinę varžovę - Kosovo demokratinę lygą (LDK), kuriai vadovauja sostinės Prištinos meras Isa Mustafa.
Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku; tuo metu Prištinos centre prie jų jau laukė dešimtys žmonių, daugiausia - pagyvenę ir prieš darbo pradžią balsuoti norintys rinkėjai.
"Atsikėliau anksti, balsuoti, nes man nepatinka tai, kaip šaliai buvo vadovaujama. Žmonės kentėjo, o politikai tuo tarpu turėjo naudos, ir mes turime tai sustabdyti", - sakė 39 metų statybos inžinierius Shaqiras Zeneli (Šakiras Zenelis).
"Jeigu tie, kurie iki šiol vadovavo šaliai, vėl laimės, nusivylimas virs depresija", - perspėjo 21 metų ekonomikos studentas Kreshnikas Ahmeti (Krešnikas Ahmetis).
Kosovo policija, vietos ir tarptautiniai stebėtojai atidžiai stebi šiuos rinkimus, kurie vyksta 2 280-yje rinkimų apylinkių 37-iuose municipalitetuose.
Svarbus dalykas sekmadienio rinkimuose gali būti rinkėjų aktyvumas - jei jis bus mažas, geresnes pozicijas, kaip manoma, turės H.Thaci, o jei didelis - opozicija.
Balsavimo teisę turi daugiau kaip 1,6 mln. žmonių, kurių daugiau kaip 70 tūkst. balsuoti galės pirmą kartą. Rinkėjai turi išrinkti 120 parlamentarų.
Tai pirmieji rinkimai nuo 2008 metų vasario, kai Kosovo gyventojų daugumą sudarantys albanai paskelbė Kosovo nepriklausomybę.
Šie rinkimai yra pirmalaikiai; jie buvo sušaukti po to, kai rugsėjo pabaigoje žlugo nesmagi valdančioji koalicija.
Buvę koalicijos partneriai PDK ir LDK dėl krizės, kuri sužlugdė jų aljansą, kaltino vieni kitus.
Istorinis balsavimas vyks tokiu metu, kai nedarbo lygis Kosove grėsmingai artėja prie 50 proc. ir auga visuomenės nepasitenkinimas dėl korupcijos.
2007 metais į valdžią atėjęs buvęs albanų partizanų lyderis H.Thaci buvo priverstas skelbti pirmalaikius rinkimus, kai LDK spalį pasitraukė iš valdančiosios koalicijos po konflikto dėl tuometinio partijos vadovo Fatmiro Sejdiu (Fatmiro Seidiu), kuris taip pat užėmė Kosovo prezidento postą. Šis konfliktas pasiekė net Konstitucinį Teismą.
Buvęs ekonomikos profesorius I.Mustafa viliasi, kad jo partijai iškovoti pergalę sekmadienio rinkimuose padės pažadai atsiriboti nuo praeities pažabojus korupciją 2 mln. gyventojų turinčiame Kosove, kurio visuomenė jaučia vis didesnį nusivylimą.
"Duosime jums vyriausybę...kuri su šaknimis išraus korupciją ir pagerins Kosovo įvaizdį bei reputaciją", - sakė I.Mustafa per rinkimų kampaniją.
Nauja viešosios nuomonės apklausa parodė, kad net 73 proc. Kosovo gyventojų mano, kad korupcijos mastai išaugo I.Thaci vadovavimo vyriausybei laikotarpiu.
I.Mustafa, kurį galima laikyti politikos naujoku, į premjero postą pretenduoja praėjus vos mėnesiui po to, kai perėmė iš F.Sejdiu LDK vairą.
F.Sejdiu teko atsistatydinti iš prezidento posto, kai Konstitucinis Teismas nusprendė, kad jis negali vienu metu vadovauti ir šaliai, ir politinei partijai. Ši Teismo nutartis paskatino LDK pasitraukti iš koalicijos. Tačiau po to F.Sejdiu neteko ir partijos vadovo posto, kurį iš jo paveržė I.Mustafa.
Ketvirtadienį kalbėdamas viename rinkimų kampanijos renginyje H.Thaci prognozavo, kad jo partijai pavyks iškovoti pergalę, ir sakė, jog gavęs naują ketverius metų mandatą jis sieks šalies integracijos į NATO ir stengsis priartinti ją prie narystės Europos Sąjungoje bei Jungtinėse Tautose.
Vadovaujant I.Thaci Kosovas 2008-aisiais paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, kuri iki šio jos nepripažįsta. Kosovas faktiškai išsivadavo iš Belgrado kontrolės po 1999 metų NATO bombardavimų kampanijos.
Dauguma Kosovo gyventojų yra etniniai albanai, tačiau čia taip pat gyvena apie 120 tūkst. etninių serbų.
40 tūkst. serbų, kurie gyvena anklave Kosovo šiaurėje, nebalsuos. Tuo tarpu likę serbų bendruomenės nariai, dauguma kurių įsikūrę centriniuose Kosovo rajonuose, turės teisę pareikšti savo valią.
120 vietų parlamente dešimt vietų rezervuota serbams.
Nors jau praėjo dveji metai, kai Kosovas pasiskelbė nepriklausoma valstybe, nedaug žmonių tiki, kad jis jau pajėgus savarankiškai gyvuoti ir užtikrinti savo žmonių gerovę.
Pasaulio banko duomenimis, nedarbas Kosove siekia 48 proc. ir yra didžiausias Europoje.
Manoma, kad nė vienai partijai sekmadienio rinkimuose nepavyks užsitikrinti daugumos, todėl veikiausiai laukia ilgas ir sunkus koalicijos formavimo procesas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ekonomistai: pavyko išvengti blogiausio scenarijaus
Ukrainai nuo sausio 1 d. sustabdžius rusiškų gamtinių dujų tranzitą į Europą, ekspertai teigia, kad tai lėmė dujų kainų šuolį Europos rinkose. Tačiau ekonomistas Marius Dubnikovas pažymi, kad kaina jau leidžiasi žemyn, o neįprast...
-
Sausio 12-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 12-oji, sekmadienis, 2 savaitė. ...
-
Liksite sužavėti: įdomūs faktai apie būsimą karalienę Kate Middleton7
Vos prieš kelias dienas Velso princesė Kate Middleton šventė 43-iąjį gimtadienį. Ta proga – keletas įdomių faktų apie būsimą karalienę. ...
-
Žiemos audra JAV pietuose sutrikdė tūkstančius skrydžių
Dėl žiemos audros pietinėje JAV dalyje buvo atšaukta daugiau kaip 3 tūkst. skrydžių, o dar tūkstančiai vėlavo, pranešė oro linijų bendrovė ir skrydžių stebėjimo svetainė „FlightAware“. ...
-
Bidenas: po naujų sankcijų Putinas atsidūrė sudėtingoje padėtyje21
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė, kad Vašingtonui įvedus plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas atsidūrė sudėtingoje pad...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
ES: Venesuelos prezidentas Maduro neturi jokio demokratinio teisėtumo9
Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), penktadienį prisaikdintas trečiajai kadencijai po ginčijamų rinkimų, kurių rezultatų blokas nepripažįsta, nėra teisėtas prezidentas. ...
-
Rusija ES perspėjimus dėl skrydžių pavadino absurdiškais
Rusijos aviacijos agentūra „Rosaviacija“ penktadienį pavadino absurdiškais Europos Sąjungos (ES) perspėjimą, kad skrydžiai virš Rusijos kelia didelį pavojų civiliams orlaiviams. ...
-
Zelenskis: JAV turi jėgų spausti Rusiją, kad Putinas ar jo įpėdiniai negrįžtų į Ukrainą su karu
JAV galybė gali padėti suteikti saugumo garantijas Ukrainai ir visai Europai nuo naujo Rusijos puolimo. ...
-
JK paskelbė sankcijas dviem Rusijos naftos milžinėms, įskaitant „Gazprom Neft“
Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė penktadienį paskelbė sankcijas Rusijos naftos milžinėms „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegaz“, pareiškusi, kad jų pelnas „pildo [Vladimiro] Putino karo skrynią ir padeda tęsti kar...