Įtakingos pasaulio valstybės susitarė dėl Sirijos

Pasaulio valstybės šeštadienį susitarė dėl Sirijos pereinamojo laikotarpio plano, kuriame numatyta galimybė valdžioje likti dabartinio režimo nariams, tačiau Vakarai naujoje vienybės vyriausybėje nemato jokio vaidmens prezidentui Basharui al Assadui.

Rusija ir Kinija tvirtina, jog sirai privalo patys spręsti, kaip turi būti vykdoma pereiga, o ne leisti kitiems

diktuoti jų likimą, bet pasirašė galutinį susitarimą, kuriame nėra jokio tiesioginio raginimo B.al Assadui perleisti valdžią.

Susitarimas buvo sudarytas nepaisant pradinio dalyvių pesimizmo dėl šių Ženevoje įvykusių derybų perspektyvų ir didelių Vakarų ir Kinijos bei Rusijos nesutarimų dėl to, kaip užbaigti smurtą Sirijoje, kuris šeštadienį pareikalavo mažiausiai 83 žmonių gyvybių.

Nors tarptautinis pasiuntinys Kofi Annanas vardų neminėjo ir sakė, jog patys sirai turi spręsti, ką jie nori matyti vienybės vyriausybėje, jis pridūrė: „Abejočiau, kas sirai ... išsirinktų žmones kruvinomis rankomis“.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton leido suprasti, kad Vašingtonas nemato vaidmens B.al Assadui pereinamuoju laikotarpiu.

„Assadas vis tiek turės pasitraukti. Jis niekada neišlaikys abipusio sutikimo testo“, - sakė ji. 
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas užėmė tokią pačią poziciją ir sakė: „Aišku, kad Assadas privalo atsistatydinti“.

„Niekas šiuo metu negali įsivaizduoti, kad Assadas bus (naujojoje) vyriausybėje ... (ir kad) jam įmanoma sukurti neutralią aplinką“, kurios reikalaujama pagal susitarimą, sakė jis ir pridūrė, kad laikinojoje vyriausybėje nebus leista dirbti „žudikams“.

Britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as pripažino, kad tai buvo „kompromisinis susitarimas“, nes Rusija išpūtė faktą, jog įtikino kitas pasaulines galias, kad būtų „nepriimtina“ neįtraukti į pereinamąjį procesą kokios nors šalies.

Rusija, kuri yra sena Sirijos sąjungininkė, nenori nušalinti B.al Assado, net jeigu Maskvos ir Damasko santykiai yra atvėsę.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė: „Kaip tiksliai bus atliekamas darbas dėl pereigos prie naujo etapo, nuspręs patys sirai“.

Kinijos užsienio reikalų ministras Yang Jiechi taip pat pabrėžė, kad „pašaliečiai negali priimti sprendimų už Sirijos liaudį“.

Nesutarimams anksčiau šeštadienį keliant pavojų deryboms, K.Annanas perspėjo, kad istorija nežiūrės palankiai į lyderius, kuriems nepavyksta parengti strategijos kraujo liejimui Sirijoje nutraukti.

Nesugebėjus rasti vieningos pozicijos, taip pat būtų iškilęs pavojus, kad konfliktas, kuris šioje strategiškai svarbioje Artimųjų Rytų valstybėje per metus ir keturis mėnesius jau pareikalavo 15,8 tūkst. žmonių gyvybių, gali išplisti visame regione ir sukelti pasauliui naujų grėsmių, sakė K.Annanas, buvęs Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius.

„Istorija yra niūri teisėja - ir ji mus griežtai teis, jei pasirodysime nesugebantys šiandien pasukti teisingu keliu“, - sakė K.Annanas penkioms nuolatinėms JT Saugumo Tarybos narėms - JAV, Rusijai, Didžiajai Britanijai, Kinijai ir Prancūzijai, taip pat - regioninėms galioms Katarui, Turkijai, Kuveitui ir Irakui.


Šiame straipsnyje: Sirija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių