Ar šie vaistai saugūs? Ar tikrai, pradėjęs juos vartoti, turėsi tai daryti iki gyvenimo pabaigos? Ar yra šios vaistų grupės alternatyvų? Gal vietoj tablečių užtektų pradėti sveikai maitintis?
Vaistų gamintojai sunerimę – netolimoje ateityje vaistų esą gali gerokai pritrūkti, o jų kaina ženkliai išaugti. Naujoji Europos Sąjungos (ES) direktyva farmacijos pramonę įpareigos susimokėti už aplinkos taršą. Labiausiai klius mažoms valstybėms, tarp jų ir Lietuvai. Gamintojai tikina, kad, jei nebus rastas sprendimas, kai kurių vaistų gamyba gali tiesiog neapsimokėti.
Ar gali būti, kad dėl biurokratijos Lietuvos žmonės, o ir pati valstybė permoka už vaistus? Lygiagretaus vaistų importo asociacija atsakomybę verčia Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai, neva ši dirbtinai kuria kliūtis, o būtų galima sutaupyti milijonus eurų. Kaip padėtį mato Sveikatos apsaugos ministerija?
„Vartojate vaistus ir įtariate, kad patyrėte nepageidaujamą jų poveikį? Praneškite apie tai!“ – vaistų agentūros visame pasaulyje kreipiasi į visuomenę ir sveikatos priežiūros specialistus: gydytojus, slaugytojus, vaistininkus ir primena, kodėl svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistus.
Klaipėdos policija nustatė turgavietėje receptiniais vaistais neteisėtai prekiavusią moterį. Iš jos pareigūnai paėmė 540 įvairių receptinių vaistų tablečių bei 77 gramus kitų receptinių medikamentų.
Sveikatos apsaugos ministerija imasi priemonių, kaip mažinti eiles pas gydytojus. Ne kartą akcentavę didžiulę administracinę naštą, gydytojai galės šiek tiek atsikvėpti, mat receptus nuo šiol pratęsti galės ir slaugytojai. Naują tvarką gydymo įstaigos jau išbando.
Seimas svarstys pataisas, kuriomis siūloma nustatyti galimybę įstaigoms, kurios turi licenciją sveikatos priežiūros paslaugų teikimui, bet nėra sudariusios sutarčių su Valstybine ligonių kasa (VLK), išrašyti pacientams kompensuojamuosius vaistus.
Atsimenu, studentiškais metais dėl tam tikrų sveikatos problemėlių teko lankytis pas gydytoją. Atrodė, kad be recepto vaistams iš jos kabineto tikrai neišeisiu. Klydau. Gydytoja patarė: „Daugiau judėkite, sportuokite, sparčiu žingsniu eikite pasivaikščioti ir pasijusite geriau.“ Išėjusi iš kabineto pagalvojau: „Prasta gydytoja. Akivaizdu, kad man jau reikia vaistų – o ji man siūlo pasivaikščioti!“ Taip ir norėjosi tai gydytojai pasakyti: „Man nereikia pamokslų apie sėslaus gyvenimo būdo nenaudą – greičiau duokite man tabletę!“