- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Net trys paaugliai pateko į ligoninę, parūkę elektroninių cigarečių. Žiniasklaidos teigimu, cigaretėse galėjo būti žiurkių nuodų. Šis įvykis paskatino diskusijas apie tokių cigarečių prieinamumą ir populiarumą tarp paauglių, praneša LNK.
Žurnalistai kalbėjosi su Aušra Želviene – Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistė.
– Ar jūs žinote daugiau apie šį įvykį? Kodėl ten galėjo būti žiurkių nuodų tose cigaretėse?
– Platesnės informacijos nei pateikta žiniasklaidoje mes nežinome. Tiesiog tik galime daryti prielaidas, kodėl taip galėjo atsitikti.
– Kokios yra jūsų prielaidos? Kodėl atsiranda žiurkių nuodai ar bet kokie kiti nuodai tose cigaretėse?
– Ko gero, galimi du keliai: arba patys paaugliai nutaria susistiprinti poveikį prie nusipirktų narkotinių medžiagų, arba prekeiviai norėdami dėti mažiau veikiosios medžiagos įdeda poveikį stiprinančią medžiagą. Bet kuriuo atveju, kas tai bedarytų, kaip matome, pasekmės yra baisios.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Vaikai yra ligoninėse. Koks populiarumas yra šitų elektroninių cigarečių Lietuvoje?
– Deja, šiuo klausimu nudžiuginti negalėčiau, nes mes Lietuvoje esame pirmaujantys pagal elektroninių cigarečių vartojimą tarp 15-16 metų paauglių. Šis skaičius augo ir toliau auga. 2019 metų duomenimis, 65 proc. 15-16 metų vaikai yra bandę elektronines cigaretes. Be to, 19 proc. vaikų iki 13 metų yra bandę elektronines cigaretes. Tai yra didžiulis skaičius. Tai reiškia, kas penktas mažas vaikas iki 13 metų pabando parūkyti ar pasisvaiginti elektroninėmis cigaretėmis ir kažkaip bando nikotiną, t. y. medžiagą, prie kurios priprantama.
– Tai yra 2019 metų duomenys. Per šiuos metus elektroninės cigaretės tapo dar labiau populiaresnės – yra parduotuvių ir įvairių kioskelių. Ar tai reiškia, kad populiarumas tarp paauglių taip pat galėjo išaugti?
– Galėjo. Kitą tyrimą darys už ketverių metų nuo šito, tai 2023 metais ir pamatysime rezultatus. Deja, tik labai optimistinėmis prognozėmis galėčiau manyti, kad jie bus mažėjantys. Vis dėl to realybė ir tai, ką matome pro langus ir gatvėse, nėra labai džiuginanti.
– Kaip paaugliai nusiperka šių cigarečių? Nes jos yra lygiai taip pat kontroliuojamos kaip ir paprastos cigaretės. Argi ne?
– Taip. Ir negalima vaikams nei turėti, nei pirkti elektroninių cigarečių kaip ir paprastųjų cigarečių. Jie kažkaip turi. Ir vienas iš bent jau mums keistų būdų, yra tai, kad tėvai nuperka vaikams elektroninių cigarečių kaip neva mažiau kenksmingą priemonę, kad vaikai galėtų rūkyti su aromatais, kurie kažkiek mažiau kenkia negu paprastos cigaretės. Ir šiuo atveju, norėtųsi pasakyti tiek tėvams, tiek vaikams, bet vaikai, ko gero žino iš mokyklų, kad tai kenkia. Bet kuriuo atveju, jei mes nežinome 20-ties metų poveikio, tai dar nereiškia, kad nekenkia, ir nereikėtų savo vaikų nuodyti tokiais dalykais ir jiems duoti.
– Tai yra vienas iš mitų, nes mes tiesiog per mažai žinome apie elektronines cigaretes, kad pasakytume tikslų jų poveikį sveikatai?
– Taip, mes kažkiek žinome, kad yra kenksmingų medžiagų, kad jos kenkia kaip ir paprastos cigaretės – plaučiams, širdžiai, mąstymui. Jos iš esmės kenkia vaikų vystymuisi. Beje, ir suaugusiesiems kenkia, bet nebe vystymuisi. Ir tiesiog kadangi neturime 20-ties metų tyrimų dar, tai negalime pasakyti, kiek nuo jų miršta. Ir nežinau, galbūt tai žmones guodžia, bet kad tai yra kenksminga, tikrai žinoma.
– ES buvo daug žingsnių, Lietuvoje – taip pat. Kaip sumažinti prieinamumą ir patrauklumą šių elektroninių cigarečių? Ar jūs jau dabar galite pasakyti, kad tie žingsniai nebuvo sėkmingi?
– Visi nebuvo įgyvendinti. Tie, kurie buvo įgyvendinti ir yra įgyvendinti paprastų cigarečių atveju, – kainų didinimas, elektroninėms irgi galiojo tos nuostatos, buvo kažkiek veiksmingos, kiek galėjo būti veiksmingos. Tuomet pakelių suvienodinimas – Lietuvoje nėra jie visiškai suvienodinti, bet kitose šalyse yra suvienodinti. Reklamų, bjaurių vaizdų uždėjimas ant pakelių, šitai yra įgyvendinta Lietuvoje ir Lietuva seka šias rekomendacijas, vykdo tokius įsipareigojimus. Elektroninėms cigaretėms tikriausiai tos priemonės galėtų būti naudingos, bet vis dar tie žingsniai yra daromi.
Turime bendrą populiaciją, kuri rūko, ir vis dėlto norėčiau pabrėžti, kaip ta priklausomybė vystosi.
– Jei mes kalbėtume apie paauglius, kurie rūko elektronines cigaretes. Ten yra nikotino, jie tampa priklausomi. Ar tai reiškia, kad jiems bus reikalingos atskiros programos, kaip atprasti nuo nikotino? Ar jūs turite dabar tokių problemų?
– Dar kol kas tokių problemų neturime, bet turime bendrą populiaciją, kuri rūko, ir vis dėlto norėčiau pabrėžti, kaip ta priklausomybė vystosi. Vaikai paima elektronines cigaretes, paskui pereina prie paprastų cigarečių, ir, ko gero, po to vėl pereis prie elektroninių kaip neva žalos mažinančios priemonės. Ir jau tada galėtų mesti rūkyti. Bet, mes manome, kad metimas rūkyti yra jokių cigarečių, jokių nikotino turinčių produktų nevartojimas. Tam yra kuriamos paslaugos. Tai yra opi problema ir matome tame potencialą, kad šitos paslaugos yra reikalingos.
– Jūs kalbėjote apie atvejus, kai galbūt tėvai nuperka, arba žinote atvejų, kai tėvai nuperka elektroninių cigarečių vaikams, bet kalbant apie tuos tėvus, kurie nenuperka, kurie yra susirūpinę vaikų sveikata, kad paaugliai turi tokių elektroninių cigarečių, arba, kad kažkas turi iš jų draugų? Nes su paprastomis cigaretėmis tą yra lengviau padaryti, yra kvapas, pageltę pirštai ir daugybė kitų dalykų. Kaip yra su elektroninėmis cigaretėmis?
– Teisingai pastebėjote, kad tai nėra taip paprasta, ir nėra tokio paprasto recepto, nes elektroninės cigaretės būna visokių formų. Bet tėvams turbūt stebėti vaikus, bendrauti su vaikais, nes tos cigaretės vis tiek turi kvapą, bet tai tikrai nėra taip paprasta, kaip buvo su paprastosiomis cigaretėmis, nes būdavo kvapas.
– Ar Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas gali vienas su tuo kovoti, ar čia reikalingas dar stipresnis politikų įsikišimas?
– Mes nekovojame vieni. Mes esame vieni iš dalyvių, kurie dalyvauja toje kovoje, ir norime, kad vaikai užaugtų sveiki. Labai didelį vaidmenį čia atlieka Švietimo ministerija, kuri moko vaikus, kaip reikia daryti, nes irgi vykdo mokyklose prevencines veiklas. Tai ir yra tos pagrindinės veiklos, kur pasako vaikams, kad tai yra kenksminga ir naudinga rinktis kitą būdą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dviejų mažamečių mama vietoje sporto varžybų – į kovą su agresyvios formos vėžiu
Leonetai lapkričio 25 dieną sukako 33 metai. Jokiame gyvenimo etape fiziškai ir emociškai stipri moteris nė nenumanė, kad mintyse suksis didžiausias noras – įveikti vėžį. Jauna moteris, auginanti du mažamečius vaikus, serga itin ...
-
D. Dundulis: stabdome „Sostinės medicinos centro“ veiklą ne vien dėl prezidento veto6
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis aiškina, kad „Sostinės medicinos centro“ veiklą stabdo, nes susidūrė su institucijų nenoru kooperuoti. Jis aiškina, kad nors sprendimą priėmė po pr...
-
D. Dundulis nutraukia Vilniuje įkurto medicinos centro veiklą: šalyje „Teltonikos“ istorijų apstu19
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis trečiadienį pranešė stabdantis neseniai Vilniuje įkurto „Sostinės medicinos centro“ veiklą. ...
-
Skambina pavojaus varpais dėl bręstančių pokyčių: dar trūksta kūdikių mirčių?9
Jonava kasmet gerinusi naujagimių skaičiaus rekordus šiemet naujų aukštumų nepasieks, nepagerins ir pernykščio rekordo, kai gimė 482 kūdikiai. Iš aplinkinių ligoninių Jonavoje gimsta daugiausiai vaikų, tačiau to gali neu...
-
E. ir T. Bruzgulių šeimos istorija: tėvai vaikams suteikia gyvybę, bet vaikai mums suteikia gyvenimą
Šviesi ir kupina vilties – taip galime apibūdinti vienuoliktąją socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ laidą, kurios herojai Elena ir Tadas Bruzguliai pasidalijo istorija apie savo ankstukes dvynukes. Nėštumo metu kil...
-
P. Mikučionis: sėdėjimas yra didžiausias stuburo priešas2
Traumos – intensyviai besitreniruojančių ir įnirtingai aikštelėse kovojančių sportininkų kasdienybė. Ne veltui Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjai jį, sugrąžinantį sveikatą ir sportinę formą, vadina angelu sargu. Tačiau...
-
Ypatinga istorija: tėtis savo trimečiui sūnui padovanojo inkstą5
Kauno klinikose neeilinė sėkmės istorija – trimetis pacientas Matas sulaukė donorinio inksto, organo donoru tapo jo tėtis Edgaras. „Matukas tapo pirmuoju pacientu tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvoje, kuriam esant tokio amžiaus inkstas buvo p...
-
Cukrus vaiko lėkštėje: kas nutinka nejaučiant saiko?
Artėjant šventėms ir per jas vaikai suvartoja daugiau cukraus nei įprastai. Sveikatos specialistės pasakoja apie tėvų pavyzdžio svarbą vaikų mitybai, cukraus poveikį jaunam organizmui ir išskiria produktą, kurį dauguma tėvų laiko sv...
-
Lietuvoje auga sergamumas gripu, fiksuota pirmoji mirtis
Šalyje augant sergamumui gripu, fiksuota pirmoji mirtis nuo šios klastingos ligos, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
LSMU Kauno ligoninė pradeda statyti Skubios pagalbos ir reanimacijos skyrių48
LSMU Kauno ligoninė gyvena atidarymo ir statybų nuotaikomis. Artimiausiu metu pradės veikti naujas Ortopedijos traumatologijos skyrius. Už jo prasideda naujojo korpuso statybos. Čia įsikurs modernus Skubios pagalbos ir reanimacijos skyrius. ...