Skiepų reputaciją gadina sovietinė gripo vakcina

Amerikiečių mokslininkai skelbia išradę vakciną nuo narkotikų, tačiau jų kolegos Lietuvoje šią žinią vertina skeptiškai. Priežastis paprasta – naujovių nepriimantys lietuviai nemėgsta skiepytis.

Stimuliuos imuninę sistemą

Ar nuo įvairių ir pavojingų ligų milijonų žmonių gyvybę išgelbėjusios vakcinos gali padėti ir bandant apsisaugoti nuo priklausomybės ligų?

Amerikos nacionalinio priklausomybių instituto mokslininkai paskelbė sukūrę vakciną, kuri ateityje pagelbės nepriprasti prie narkotikų, pirmiausia – amfetamino ir kokaino, taip pat padės nepradėti rūkyti.

Kaip ši vakcina veiks? Visos vakcinos suaktyvina imuninę sistemą, gaminančią antikūnus, suardančius arba nukenksminančius virusus ir bakterijas. Vakcinos nuo narkotinės ir psichotropinės medžiagos kūrėjai teigia, kad ji taip pat stimuliuos imuninę sistemą gaminti specifinius antikūnus. Narkotinėms arba psichotropinėms medžiagoms skverbiantis į žmogaus organizmą, vakcina susilpnins jų žalingą poveikį.

Naujovę vertina skeptiškai

Lietuvos medikai ir su priklausomybės ligomis kovojantys specialistai kol kas skeptiškai linkę vertinti tai, kad priklausomybę nuo narkotikų galima įveikti skiepais.

"Dažnai pasaulyje sukurtos vakcinos pasirodo nieko vertos. Kartais paskelbiama, kad jau išrasta vakcina nuo AIDS, bet vėliau pasirodo, kad tai netiesa, – skeptiškai pasirodžiusias žinias vertino Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis. – Žiniomis apie naujas vakcinas galima patikėti tik tuomet, kai paskelbiama mokslinė informacija, paremta studijomis ir praktiniais darbais. Manęs nestebina, kad kuriamos vakcinos nuo narkotikų. Per pasaulį ritantis narkomanijos bangai mokslininkai ėmė galvoti apie vakcinas – kuomet yra nuodai, kažkas jiems kuria ir priešnuodžius."

Panašiai žinią apie Amerikoje sukurtą vakciną nuo narkotikų vertino ir Kauno apskrities priklausomybės ligų centro direktorius Tautvydas Zikaras. Jis įsitikinęs, kad geriausias vaistas kovojant su narkotikais – žmogaus psichologija.

"Netikiu, kad vakcina gali padėti kovoti su narkomanija. Narkotikai atsirado dar prieš Kristaus gimimą ir gyvuoja iki mūsų dienų. Pasaulio technologijos juda į priekį, tačiau narkomanų gydymas paremtas ne technologijomis, o žmogaus psichologija. Vien vaistais išgydyti neįmanoma. Vaistai naudojami išvedant žmones iš abstinencijos, o sugrąžinimas į gyvenimą yra pscihosocialinis darbas. Neneigiu informacijos apie galimas vakcinas nuo narkotikų, tačiau nenorėčiau tuo tikėti", – abejojo T.Zikaras.

Stipriausiu vaistu, padedančiu nugalėti priklausomybę nuo narkotikų, T.Zikaras vadina žmogaus tikėjimą.

Skelbiasi dėl reklamos

A.Laiškonis teigia, kad paskleisti informaciją apie išrastus vaistus dažniausiai knieti mokslininkų grupėms, kurios ilgai dirbo prie vieno projekto. Tačiau vos viešumoje pasirodę jų moksliniai darbai neretai būna sukritikuojami kolegų.

"Motyvai skelbti nepatikrintą mokslinę informaciją – įvairūs: vieni nori, kad jų darbas būtų pripažintas, kitiems svarbu tapti populiariems, – aiškino A.Laiškonis. – Tie, kurie pagamina gerą produktą, pirma jį užpatentuoja, o po to pradeda masiškai gaminti medikamentus. Nereikia stebėtis, kad bendrovės nori populiarinti savo produktus, nes juos reikia parduoti."

Sukritikavęs pasirodančias žinias apie naujus vaistus nuo neišgydomų ligų, A.Laiškonis visgi gynė vakcinų naudą ir pastebėjo, kad lietuviai šioje srityje yra labai atsilikę.

"Esame Europoje vieni paskutiniųjų – tik apie 5 proc. Lietuvos gyventojų skiepijasi. Praėjusiais metais net nemokamų skiepų limito neišnaudojome. Gydytojai nerekomenduoja, o žmonės nesiskiepija. Perfrazavus animacinio filmo herojų – lietuviai yra begemotai, kurie bijo skiepų. Niekam nerūpi, kad skiepai gali sustabdyti ligą, kad yra begalė skiepų, kurie galėtų išgelbėti gyvybę", – teigė A.Laiškonis.

Profesorius įsitikinęs, kad jeigu lietuviai skiepytųsi dažniau, jų gyvenimo trukmė būtų ilgesnė ir jos vidurkis ne toks žemas, palyginti su Europos.

Vakcinos nugalės prietarus?

Iš savo gydytojo praktikos A.Laiškonis žino, kad Lietuvoje vakcinos, kaip ir kitos mokslinės naujovės, vertinamos nepatikliai. Net šiais laikais priversti skiepytis suaugusį žmogų yra sudėtinga, tačiau kitoks požiūris, kai kalbama apie vaikų skiepijimą.

"Skiepai padarė stebuklus. Anksčiau dėl užkrečiamų ligų išmirdavo ištisos tautos, Europoje mirdavo kas trečias žmogus. Šiais laikais tokių epidemijų nebėra. Vakciną sukūrę žmonės įgyja prioritetą juos masiškai gaminti, tačiau kol pradedama tai daryti, gali praeiti ne vieni metai, o juos sukurti kainuoja labai brangiai", – sakė A.Laiškonis. Tačiau jis pabrėžė, kad medicininė vakcinų nauda nusveria komercinę. "Prieš 30 metų Kaune kasdien sulaukdavome apie 50 pacientų, susirgusių hepatitu B. Dabar, naudojant vakciną, tokių pacientų nebėra", – skiepų naudą propagavo profesorius.

Pasak kauniečio mediko, dėl neigiamo požiūrio į skiepus kalta ir sovietmečiu naudota vakcina nuo gripo. Nuo jos gripu susirgdavo daugiau pasiskiepijusių nei atvirkščiai.

Dėl neigiamo požiūrio į skiepus lietuviai iki šiol vengia skiepytis, nors tai daryti profesorius pataria. "Lietuvoje didžiausias erkinio encefalito židinys Rytų Europoje. Kai juo susirgusio žmogaus klausiu, kodėl nepasiskiepijo, jis dažniausiai atsako tikėjęs, kad erkė jam neįkąs. Kuo dažniau kalbėsime apie skiepus, tuo žmonės greičiau supras jų naudą", – mano A.Laiškonis. Jis norėtų, kad švenčių progomis žmonės vieni kitiems pradėtų dovanoti skiepus.

Informaciją apie amerikiečių išrastą vakciną nuo narkotikų išplatinusio Narkotikų kontrolės departamento atstovai pripažįsta, kad skiepų nuo narkotikų Lietuvoje dar teks palaukti. "Kai šių vakcinų atsiras Lietuvoje, tikrai apie tai informuosime. Kol kas tesiekėme pranešti apie mokslininkų pastangas ir naujus būdus gydyti priklausomybę nuo narkotikų", – aiškino Narkotikų kontrolės departamento Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Vaitiekūnaitė.


Ligos, nuo kurių galima pasiskiepyti Lietuvoje

■Cholera.
■Difterija.
■Erkinis encefalitas.
■Geltonasis drugys.
■Gripas.
■B tipo haemophilus influenzae infekcija.
■Hepatitas A.
■Hepatitas B.
■Kokliušas.
■Meningokokinė infekcija.
■Pasiutligė.
■Pneumokokinė infekcija.
■Poliomielitas.
■Tymai.
■Stabligė.

 

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

o kiek vaiku

o kiek vaiku portretas
nuo skiepu autizmo sindroma gavo ....ar suskaiciavot ponas Alvy..........
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių