- Lukas Juozapaitis, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) direktorius Virgilijus Poderys mano, kad trečiojo elektros rinkos liberalizavimo etapo pabaigą reiktų nukelti ir suteikti daugiau laiko jame dalyvaujantiems vartotojams. Šiuo metu jį baigti planuojama gruodžio viduryje.
„Pusės metų per mažai, likę net mažiau“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė V. Poderys, siūlęs trečiojo etapo pabaigą nukelti bent metams, kad jame likusiems vartotojams liktų bent metai ir keturi mėnesiai.
„Matyčiau bent metus ir keturis mėnesius arba dvejus metus ir keturis mėnesius“, – kalbėjo jis.
LEA direktorius pabrėžia, kad jame dalyvauja daugiausia senyvo amžiaus žmonės, suvartojantys mažiausiai elektros energijos, be to, dažnai neturintys ir nemokantys naudotis skaitmeninėmis priemonėmis, kurios buvo pagrindiniai ankstesnių etapų dalyvių įrankiai sutartims sudaryti.
„Galima (...) pratęsti terminą. Sutinku, kad daug žmonių yra įsibaiminę, ir tas spaudimas tik didina baimę. Pratęsus tą terminą, supaprastinus sąlygas (kad būtų ir daugiau gyvo bendravimo, popierinio dokumentų „apiforminimo“), įtampą sumažėtų“, – sakė V. Poderys, kartu patikinęs, kad atidėjimas nesukeltų problemų ir verslui, kadangi tai mažiausiai elektros suvartojantys gyventojai.
Pratęsus tą terminą, supaprastinus sąlygas (kad būtų ir daugiau gyvo bendravimo, popierinio dokumentų „apiforminimo“), įtampą sumažėtų.
Pasak V. Poderio, trečiojo etapo klientai dažniausiai yra senjorai arba namų ūkiai, kurie yra „silpnesni derybine prasme“ arba nepasižymintys aukštu kompiuteriniu raštingumu, skaitmeninių priemonių neturi, nedrįsta sudaryti sandorių telefonu.
„Elgiantis socialiai jautriai, galbūt rinkos dalyviai galėtų patys, o jei ne, tai būti įpareigoti teikti popierinius dokumentus tiems žmonėms suprantamu būdu“, – siūlė V. Poderys.
„Jiems turi būti ne skaitmeninio, realaus pasaulio atributika – gyvas bendravimas, popieriniai dokumentai“, – akcentavo LEA direktorius.
Trečiajame, paskutiniame, elektros rinkos liberalizavimo etape dalyvauja mažiausia vartotojų grupė, kurie suvartoja iki 1 tūkst. kWh elektros energijos kasmet. Gyventojai turi pasirinkti vieną iš šešių nepriklausomų elektros tiekėjų – „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „EGTO Energija“, „Birštono elektra“ ir „Perlas Energija“.
Praėjusį penktadienį „Perlo Energija“ pranešė, kad sparčiai augant elektros kainoms, nebegali vykdyti savo įsipareigojimų fiksuotą elektros tiekimo kainą pasirinkusiems klientams ir jiems pritaikys tiekimo planus kintama kaina, susieta su elektros kainomis biržoje.
Toks įmonės žingsnis sukėlė diskusijas, kad vertėtų atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą. Pasak prezidento patarėjo Vaido Augustinavičiaus, jį stabdyti būtina, kol nesugriežtinta tiekėjų veiklos priežiūros tvarka. Energetikos ministerija pirmadienį pranešė, jog atitinkami teisės aktų pakeitimai ruošiami, bus pateikti Vyriausybei artimiausiu metu, o rudens sesijos pradžioje – ir parlamentui. Energetikos ministras Dainius Kreivys taip pat neatmetė, kad trečiasis etapas gali būti atidėtas.
Vis tik LEA ketvirtadienį dar pranešė, kad, naujausiais duomenimis, trečiojo etapo dalyviai tiekėją renkasi aktyviai – jau 50 proc. iš visų 820 tūkst. vartotojų jau yra sudarę sutartį su viena iš šešių elektrą tiekiančių bendrovių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Romanovskis: žala už nukritusiame lėktuve gabentas siuntas gali būti pilnai neatlyginta
Vilniuje pirmadienio rytą nukritus bendrovės DHL krovininiam orlaiviui, kai kurių jame gabentų siuntų savininkams žala nebūtinai bus pilnai atlyginta, sako Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis. ...
-
Ant VERT stalo – nauji elektros bei dujų tarifai3
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį ketina patvirtinti maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą5
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...