T. Povilauskas: tokios lapkričio mėnesio defliacijos nėra buvusios dešimt metų

Pastaruoju metu mažėjančios kainos ir defliacija yra grįžimas prie normalių kainų lygio, sako ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė. Pasak jos, gana ryškus kainų smukimas lapkritį iliustruoja jų grįžimą prie įprasto  lygio.

„Pakankamai ryškus defliacinis smuktelėjimas ir visiškai objektyvu buvo to tikėtis, nes po tokio spartaus kainų augumo pernai, kuris jau sąlygojo pasiektą netvarų kainų lygį tam tikrose srityse, matyt, šiemet ir vyksta savotiška korekcija, prisitaikymas ir grįžimas į šiek tiek normalesnes vėžes“, – BNS sakė bendrovės „INVL Asset Management“ analitikė I. Genytė-Pikčienė.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigė, jog 0,4 proc. išankstinė mėnesio defliacija viršijo lūkesčius. Pasak jo, šį rodiklį lėmė sumažėjusios degalų kainos, taip pat išpardavimai.

„Tokios lapkričio mėnesio defliacijos nėra buvusios dešimt metų. Tai, kad vyksta defliaciniai procesai – akivaizdu, bet lapkričio mėnesio duomenys rodo, kad jie pakankamai stiprūs“, – BNS antradienį sakė T. Povilauskas.

Atsigauna žmonių perkamoji galia (...) ir matome, kad tai pradeda daryti įtaką mažmeninei prekybai.

 

Lietuvoje išankstinė mėnesio defliacija – lapkritį, palyginti su spaliu – siekė 0,4 proc. Kainos vėl smuko po dviejų mėnesių pertraukos, iki tol defliacija šiemet fiksuota 4 mėnesius iš eilės. 

I. Genytė-Pikčienė teigia, kad defliaciją skatina ir mažėjantis vartojimas.

„Ir vartojimo apetitas, nors ir atsparus, nors ir stebina ekonomistus, bet vis tik dabar matome, kad tas atsparumas po truputį išsikvepia, namų ūkiams atsiranda įvairių iššūkių – palūkanų normos – natūralu, kad tie iššūkiai verčia keisti elgseną, mažina paklausą ir atitinkamai turi reaguoti ir pasiūlos pusė“, – kalbėjo I. Genytė-Pikčienė.

Anot jos, kainų svyravimams įtakos darė naftos kainos: „Defliaciniams procesams įtakos turėjo ir žaliavų, ypač naftos kainų poveikis degalų kainoms, tai irgi prisidėjo prie tų svyravimų“.

Gruodį, T. Povilausko teigimu, mėnesinis kainų pokytis turėtų siekti apie 0 proc., metinė infliacija – kiek daugiau nei 2 proc., o vidutinė metinė infliacija – 8,7 proc.

Anot ekonomisto, infliacijos rodikliai koreliuoja su spalio mažmeninės prekybos rodikliais – per spalį jos apyvarta augo 0,3 proc., o per metus – mažėjo 0,6 proc.

T. Povilauskas pažymi, kad neįtraukiant degalų metinis prekybos pokytis pirmą kartą nuo 2022 metų pradžios yra teigiamas.

„Atsigauna žmonių perkamoji galia (...) ir matome, kad tai pradeda daryti įtaką mažmeninei prekybai“, – teigė T. Povilauskas.

„Pajamos per metus paaugo, infliacija sumažėjo, o tai atsispindi perkamojoje galioje, kuri atsiliepia ir mažmeninei prekybai“, – pridūrė jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių