- Lina Mrazauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Balandžio ir gegužės mėnesiais SEB atliktos apklausos duomenimis, šalies mažos ir vidutinės įmonės ateinančiais metais tikisi pakankamai pozityvių veiklos rezultatų.
Planuoja apyvartos augimą
„Visos mažos ir vidutinės įmonės į ateitį žvelgia su nuosaikiu optimizmu – tai nėra perdėti lūkesčiai, tačiau turime daugiau pozityvių žinučių nei nerimavimo bei abejonių ateinančiais metais.
Dauguma tiki, kad ateinančiais metais jų apyvarta didės, trečdalis planuoja produktų ar paslaugų naujovių ir beveik ketvirtadalis svarsto apie naujos darbo jėgos pritraukimą“, - sakė SEB banko prezidento pavaduotojas, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika.
Per du mėnesius apklausta 120 mažų ir vidurinių šalies įmonių. Apie 70 proc. kalbintų įmonių turėjo iki 50 darbuotojų, jų apyvarta siekė iki 7 mln. litų. Apklausos metu įmonių klausta apie 5 rodiklius, geriausiai atspindinčius verslo aktyvumą: apyvartą, naujoves, plėtrą, investicijas ir darbuotojų skaičių.
Duomenys parodė, kad didžioji dalis įmonių - net 72 proc.- tikisi nuosaikaus, 5-15 proc. apyvartos augimo. Prekybos sektoriuje net pusė įmonių tikisi didesnio nei 30 proc. apyvartos augimo. Tačiau kas dešimta įmonė mano, kad jos apyvarta ateinančiais metais gali sumažėti. Vis dėlto V.Doveika to nesureikšmino ir sakė, kad net geresniais etapais ne visoms įmonėms verslas yra sėkmingas.
Svarsto apie plėtrą
Trečdalis apklaustų įmonių galvoja apie naujų produktų ar paslaugų pristatymą. Aktyviausiai naujoves planuoja prekybos įmonės, nes joms, V.Doveikos manymu, lengviausia išplėsti savo asortimentą.
„Įmonės pramonės ir energetikos srityse taip pat žadėjo diegti naujoves. Tai reiškia, kad įmonės turi planų investuoti, nes pramonės sektoriuje be investicijų įdiegti naujovių sudėtinga“, - sakė V.Doveika. Maždaug pusė apklaustų šalies mažų ir vidutinių įmonių (56 proc.) naujovių neplanuoja.
Kaip rodo apklausos rezultatai, investicijas planuoja 32 proc. apklaustų įmonių, kas penkta įmonė (21 proc.) žada didesnes nei 100 tūkst. eurų investicijas. Didžiausiomis investicijomis išsiskiria pramonės ir transporto sektorius, šiek tiek mažesnes planuoja prekybos, energergetikos ir statybų sektorius.
Apklausa taip pat parodė, kad 36 proc. įmonių planuoja plėsti savo eksportą, 14 proc. šių įmonių žada žvalgytis į naujas rinkas.
„Tai reiškia, kad įmonės nebijo primti sprendimo žengti į naujas rinkas ir išbandyti laimę jose. Tai ir veža ekonomiką“, - sakė V.Doveika. Vis dėlto 63 proc. įmonių plėtros į užsienio rinkas planų neturi ir žada išlikti vidaus rinkoje.
Darbuotojų daugiau nepriims
Net trys ketvirtadaliai apklaustų įmonių didinti darbuotojų skaičiaus neplanuoja ir tik 23 proc. planuoja praplėsti darbuotojų gretas. „Stebint pastarųjų metų tendencijas, kai beveik visuose sektoriuose darbuotojų skaičius mažėjo, taigi tokios įmonių prognozės yra teigiamas ženklas. Tai yra šviesos spindulėlis mūsų darbo rinkoje“, - sakė V.Doveika.
Didžiausią darbuotojų skaičiaus augimą planuoja asortimentą plėsti žadančios prekybos įmonės.
Aktyviausias prekybos sektorius
„Svarbiausias, augantis sektorius yra prekyba. 73 proc. šio sektoriaus įmonių planuoja 5-15 proc. apyvartos augimą“, - sakė V.Doveika. Anot jo, šioms įmonėms nesvetimas ir labiausiai plėtrą bei augimą prognozuojantis rodiklis – investicijos.
Net pusė apklaustų transporto ir logistikos sektoriaus įmonių planuoja investicijas, du trečdaliai jų galvoja, kad investicijos bus didesnės nei 30 tūkst. eurų. Pramonė sektoriaus įmonės išsiskyrė naujovių diegimu. Net trečdalis šių įmonių planavo didinti darbuotojų skaičių, kas yra ženkliai daugiau nei bendros darbuotojų skaičiaus augimo tendencijos.
Statybos sektorius nuosekliai augantis, kas trečia įmonė planuoja įnvesticijas ir dauguma jų planuoja didesnes nei 30 tūkst. eurų investicijas.
„Žemės ūkis užima labai svarbią vietą mūsų šios dienos versle ir ekonomikoje, šis sektorius praktiškai nenukentėjo per krizę ir toliau išlieka gana sparčiai auganti sritis. Galima drąsiai sakyti, kad žemės ūkis labai aktyvus ir gana pozityviai žiūri į priekį ir net plėtrą į užsienį“, - sakė V.Doveika.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Naujųjų naktį viešbučiai bus užpildyti, tačiau metų pradžia bus sunkesnė
Naujųjų metų naktį Lietuvos viešbučiai bus beveik visiškai užimti, tačiau pirmoji sausio savaitė jiems bus sunki, sako šio verslo atstovai. ...
-
LEA – apie prieššventinės savaitės vidutinę elektros kainą biržoje
Prieššventinės savaitės vidutinė elektros kaina biržoje sudarė 0,056 Eur/kWh ir buvo viena mažiausių 2024-aisiais, o per savaitę šalyje pagaminta net 88 proc. visos suvartotos elektros energijos. Kaip praneša Lietuvos energe...
-
Interneto parduotuvių atstovai: „Juodojo penktadienio“ savaitė ateityje aplenks kalėdinę
Prekybininkai pastebi, kad „Juodojo penktadienio“ išpardavimų savaitė ne vienerius metus iš eilės tampa bene didžiausiu apsipirkimo įvykiu Baltijos šalyse ir reikšmingai konkuruoja su kalėdinio laikotarpio pardavim...
-
LEA: degalai šiuo metu pigesni nei pernai
Šiemet švenčių dienomis degalai Lietuvos degalinėse 3–4 proc., arba 4–5 centais už litrą pigesni nei pernai tuo pačiu metu, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Ekonomistai įvertino, kas 2025 m. brangs labiausiai
Statistikams gruodį fiksuojant 1,8 proc. išankstinę metinę bei 0,1 proc. mėnesio infliaciją, BNS kalbinti ekonomistai prognozuoja, jog vartotojų kainų indeksas kitais metais toliau augs. ...
-
Panevėžio savivaldybė: pabėgėliai iš Ukrainos ir kitąmet galės naudotis lengvatomis1
Penktadienį posėdžiavusi Panevėžio miesto savivaldybės taryba nusprendė pratęsti nuo 2022 m. pavasario Ukrainos karo pabėgėliams taikomas viešojo transporto lengvatas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Žemaitaitis kelia įtampą koalicijoje visai kitu tikslu45
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų vedamos Vyriausybės programos vykdymas reikalaus ambicingų ir skausmingų planų, kaip surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą. Politikė jau dabar įžv...
-
Uostamiesčio skolų kreivė: kaip klaipėdiečiai tvarko savo finansus?
Baigiantis kalendoriniams metams, paprastai siekiama nepalikti skolų naujiesiems. Tačiau tarp klaipėdiečių yra tokių, kurie šių nuostatų nepaiso. Vis dėlto antstoliai, vertinantys uostamiesčio skolininkų situaciją, konstatuoja, kad Klaipėdo...
-
Mažmeninė prekyba šiemet augo, o restoranų apyvarta smuko1
Mažmeninė prekyba per 11 šių metų mėnesių, palyginti su tuo pat laiku 2023 metais, augo 4,3 proc. ir siekė 17,6 mlrd. eurų. ...
-
Skelbia, kaip kitąmet bus vertinamos užsiimančių individualia veikla pajamos4
„Sodros“ pensijos taško vertė kitąmet sudarys 7,16 euro, o kad jį įgytų individualia veikla pagal pažymą užsiimantis asmuo 2025-aisiais turės uždirbti ne mažiau kaip 40 169 eurų pajamų, penktadienį rašo „Verslo ži...