- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Institucijoms prognozuojant iki penktadalio pigesnį būsimą šildymo sezoną, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) vadovas sako, kad šildymas ne visoje Lietuvoje bus 20 proc. pigesnis.
„Kiekviename mieste situacija yra skirtinga, todėl tokio visuotinio atpigimo – 15–20 proc. kiekviename mieste turbūt negalima tikėtis“, – BNS trečiadienį sakė Valdas Lukoševičius.
Jo teigimu, šildymas artėjantį sezoną neturėtų pabrangti, tačiau jo kainos atskirose savivaldybėse mažės skirtingai – mažiausiose savivaldybėse jos gali mažėti vos keliais procentais iki 12–13 centų už kilovatvalandę (kWh).
„Biokuro (kainų – BNS) sumažėjimas vis tik yra reikšmingas, jis, aišku, padarys savo darbą, tačiau kitos sąnaudos nemažėja taip drastiškai“, – sakė LŠTA vadovas.
V. Lukoševičiaus teigimu, institucijos šildymo kainas prognozuoja atsižvelgdamos į kintamąsias sąnaudas – sumažėjusias biokuro bei gamtinių dujų kainas. Tačiau, pasak jo, šilumos kainą taip pat lemia vadinamosios pastoviosios sąnaudos, skiriamos remontui, darbo užmokesčiui, eksploatacijos bei kapitalo kaštai.
Anot LŠTA vadovo, ši dedamoji labiausiai veikia mažesniųjų savivaldybių gyventojus.
„Jeigu didžiuosiuose miestuose tos pastoviosios sąnaudos (...) pasidalija dideliam kilovatvalandžių skaičiui, kur yra daug vartotojų, didelis jų tankis, ten šilumos kaina, aišku, bus mažiausia ir artima vidutinei – 7–8 centams. (...) Mažų miestelių vartotojams (...), kur biokuras net ir 100 proc. naudojamas šilumos gamyboje, dėl tų pastoviųjų sąnaudų santykinio dydžio, dėl mažo vartojimo šilumos kaina ten vis tiek bus didžiausia“, – sakė V. Lukoševičius.
Mažų miestelių vartotojams (...), kur biokuras net ir 100 proc. naudojamas šilumos gamyboje, dėl tų pastoviųjų sąnaudų santykinio dydžio, dėl mažo vartojimo šilumos kaina ten vis tiek bus didžiausia.
Pasak LŠTA vadovo, šią situaciją galėtų išspręsti mažųjų tiekėjų konsolidacija bei jų jungimasis su didžiųjų miestų įmonėmis.
„Geras pavyzdys – „Panevėžio energija“, kuri valdo ir formuoja šilumos kainą šešioms savivaldybėms, kurios šildymą gauna didmiesčio kaina“, – teigė V. Lukoševičius.
„Konsolidacija arba stambių įmonių pastovieji kaštai, kurie santykinai yra mažesni, galėtų būti tas sprendimas, bet čia reikia (savivaldybių – BNS) politinių sprendimų apjungti įmones“, – pridūrė jis.
„Baltpool“ prognozuoja, jog šildymas kitą sezoną turėtų kainuoti vidutiniškai apie 7,5 cento už kWh (be PVM) – 15–20 proc. mažiau nei praėjusį. Tuo metu, pasak LEA, centralizuotai tiekiama šiluma turėtų kainuoti 6–8 centus.
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje spalį sieks 7,14 cento (be PVM) už kWh – 30,6 proc. mažiau nei tuo pačiu metu pernai, rodo VERT duomenys.
Vilniuje šilumos kaina spalį, palyginti su pernai spaliu, sumažėjo 9,9 proc. iki 8,02 cento, Kaune – 41,4 proc. iki 5,57 cento, Klaipėdoje – 41,1 proc. iki 5,93 cento, Šiauliuose – 30,1 proc. iki 6 centų, Panevėžyje – 37,5 proc. iki 6,96 cento.
Brangiausiai Lietuvoje spalį už šildymą mokės bendrovės „Litesko“ filialo „Biržų šiluma“ vartotojai – 12,44 cento, arba 25,9 proc. mažiau nei tą patį mėnesį pernai.
Tuo metu pernai spalį brangiausiai šalyje už šildymą mokėjusiems „Nemenčinės komunalininko“ klientams šį mėnesį ji pigs 3,1 karto ir kainuos 10,32 cento.
Rinkos reguliuotojo duomenimis, vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje praėjusį šildymo sezoną siekė 7,17–10,29 cento (be PVM) už kWh. Tuo metu 2021–2022 metais ji buvo 5,16–8,04 cento (be PVM).
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pakeisti teisės aktai ESO „atrišo rankas“: pradės intensyvius darbus
Pakeitus teisės aktus ir leidus tiesti požeminius elektros kabelius kelio juostoje, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės prijungti naujų klientų į tinklo plėtrą investuodama 1,4 mln. eurų. ...
-
Penktadienį numatoma Nausėdos akistata su Lietuvos banko vadovu: aptars svarbų klausimą
Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant didesniam šalies gynybos finansavimui pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, o Lietuvos bankui pareiškus, jog tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės poreikių negalima pag...
-
Apžvelgė kylančias degalų kainas: kur jos išliko mažiausios
Per pastarąją savaitę Lietuvoje padidėjo vidutinės degalų kainos: benzinas pabrango 1,3 proc., o dyzelino kaina išaugo 2,6 proc. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, Europos Sąjungos (ES) šalių vidutinė svertinė degalų kai...
-
Savicko vizitas Alytuje: šių zonų vystymas čia yra užkoduotas
Ketvirtadienį lankydamasis Alytuje ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas su savivaldybės mere Rasa Vitkauskiene aptarė galimybes regione plėsti ir vystyti pramoninę bei Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). ...
-
ŽŪM siūlo šią sritį irgi pripažinti gyvybiškai svarbia
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlys pripažinti žemės ūkio ir maisto politiką viena svarbiausių Lietuvos nacionalinio saugumo vidaus politikos sričių. ...
-
Atvers kišenes: į tinklų atnaujinimą žada investuoti milijardus
Elektros skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per dešimtmetį į elektros ir dujų skirstymo tinklų plėtrą ir modernizavimą investuos apie 3,5 mlrd. eurų, o vien į elektros tinklus – apie 3,3 mlrd. eurų. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...
-
Apklausa apnuogino realybę: dėl ko gyventojai būgštauja labiausiai
Savo finansinę padėtį Lietuvos gyventojai pernai vertino atsargiau – kiek augo vidutiniškai ją vertinančiųjų, be to, daugėjo planuojančių skolintis žmonių, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. ...
-
Budrio kritika buvusiems valdantiesiems: apsimetė nustebę dėl tokių išlaidų
Buvę valdantieji žinojo apie poreikį gynybai skirti papildomus 14 mlrd. eurų, teigia užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. Tad, anot jo, dabartinės opozicijos teiginiai, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) nepakankamai informavo apie tokį s...
-
Įsibėgėjo „Ką pasėsi... 2025“ dalyvių registracija
Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės...