Seni liftai gąsdina, bet gyventojai jų nekeičia

Iš 5000 senų liftų kasmet keičiama tik apie 100: gyventojai delsia keisti liftus, tikėdamiesi, kad jų keitimą imsis remti valstybė, sako Liftų įmonių asociacijos prezidentas Julius Kazakevičius.

Vis daugiau netikėtų gedimų

Liftams senstant, atsiranda vis daugiau neatitikimų saugumo reikalavimams, daugiau netikėtų gedimų, reikia daugiau pinigų jiems išlaikyti, pažymi pašnekovas.

Pasak J. Kazakevičiaus, dažniausiai pasitaikantys liftų gedimai susiję su lifto sudedamųjų dalių neatitikimu gamintojo nustatytoms arba teisės aktais apibrėžtoms saugumo normoms.

„Dauguma lifto judančių detalių turi nusidėvėjimo normas ir turi būti laiku pakeistos ar restauruotos. Kai kurių liftų sudedamųjų dalių tinkamumui nustatyti atliekami specialūs bandymai, kurių metu dalis detalių taip pat yra brokuojamos.

Gedimų, kuriuos pastebi keleiviai, kai liftas nustoja veikti ir dėl to kviečiamos liftus aptarnaujančios tarnybos, yra absoliuti mažuma, palyginti su tais, kurie nustatomi profilaktinių tikrinimų ir techninės priežiūros metu. Pastarieji dažniausiai susiję su korozijos ir oksidacijos pažeidimais seno tipo elektrinėse valdymo schemose“, – kalba pašnekovas.

Kuo senesnis liftas – tuo rimtesnės bėdos

Pasak J. Kazakevičiaus, už liftų eksploatacijos procesą atsako labai daug dalyvių, nuo kurių priklauso, kiek saugus bus liftas, kuriuo naudojamės. Tai – lifto keleiviai, savininkas, liftų techninę priežiūrą ir remontus atliekanti organizacija, liftų techninę būklę tikrinanti įgaliota įstaiga bei visą procesą koordinuojanti valstybė.

„Kai visi šie dalyviai demonstruoja tinkamą požiūrį į savo pareigas ir aktyvumą, liftai praktiškai negenda, išskyrus planinių patikrinimų metu nustatomus neatitikimus normoms. Problemų atsiranda tada, kai bent vienas iš dalyvių arba susiformuoja atsainų požiūrį į liftą, arba veikia pasyviai.

Be abejo, ne paskutinėje vietoje yra lifto amžius, kuriam didėjant atsiranda vis daugiau spręstinų klausimų: kuo senesni liftai – tuo daugiau neatitikimų saugumo reikalavimams, daugiau netikėtų gedimų, daugiau pinigų jiems išlaikyti“, – kalba J. Kazakevičius.

Pašnekovo teigimu, daugiabučių, kurių liftai yra avarinės būklės, gyventojai visuomet sutinka skirti lėšų liftui pakeisti, tačiau delsia, kol išsiaiškina, ar informacija patikima – gal dar galima liftą remontuoti, darbus atidėti.

„Gyventojams apmaudu, kad kol kas lifto keitimo neremia valstybė (išskyrus dalyvaujantiems renovacijos programoje): juk liftas keičiamas ne tik dėl to, kad mažiau gestų, bet ir dėl neatitikimo saugumo, higienos normoms, neįgaliųjų reikalavimams, kurie iš esmės pasikeitė per 25–40 liftų eksploatavimo metų. Todėl dažnai lifto keitimo klausimas buvo sprendžiamas kartu su renovacija.

Dabar, sumažėjus rėmimo procentui ir sumažėjus pačių renovacijų (bent jau namuose, kuriuose yra liftų), liftų keitimas renovacijų metu praktiškai sustojo.

Iš kur atsiranda liftų baimė

Nemalonūs įvykiai, susiję su liftais, gali būti liftų baimės priežastis, tačiau neretai baimės šaknys slypi kur kas giliau, sako psichologas dr. Marius Daugelavičius.

„Liftų baimė retai būna tiesiogiai sukelta neigiamų patirčių: žmonės juk neretai bijo ir lėktuvų, nors paprastai nė vienas nėra patyręs katastrofos. Žinoma, jei kažkas negero žmogui lifte yra atsitikę, tai gali turėti įtakos liftų baimei, tačiau nebūtinai. Dažniausiai baimės šaknys slypi giliau.

Liftų baimė dažnai susijusi su uždarų patalpų baime – klaustrofobija. Kiti žmonės bijo situacijų, erdvių, kurių jie nekontroliuoja. Tiek lifte, tiek lėktuve žmogus nevaldo situacijos, jis turi pasitikėti tai valdančiais žmonėmis ar mechanizmais“, – aiškina psichologas.

Anot pašnekovo, jei tai tėra tik liftų baimė, įmanoma išgyventi nevažinėjant jais ir pernelyg didelio diskomforto nejaučiant. Tačiau jei baimės šaknys gilesnės ir ji išsikerojusi plačiau, gali prireikti ir specialisto pagalbos.

„Svarbiausia išsiaiškinti baimės šaknis, kitas apraiškas. Galima kovoti su liftų baime, tačiau, jei ji išsikerojusi plačiau, su liftų baime galima kovoti iki pažaliavimo, bet tai nepadės. Reikia žiūrėti giliau, suvokti, kokios yra realios baimės šaknys. Jei šnekame apie fobiją, be psichoterapijos išsiversti būtų sunku“, – sako M. Daugelavičius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Gyventoja

Gyventoja portretas
Gyvenu 9aukstu name.Pries 2m. Pakeite lifta.Buvo susirinkimas, graziai pakalbejo.Pirmas aukstas i savo butus liftu nekyla? Paslaugos negauna, zinoma ir suvaryti negalejo..., bet reikes dasideti, neva as busiu irgi savininke- negaledama juo naudotis, bet uz ziurejima.Gerai, dasidesiu.Du metai, kaip is manes atskaiciuoja kas menesi50e. Kai tuo tarpu kas vazinejasi liftu moka 20e. Ir dar maziau. , nes plotas vaziuoja..Lifto plotas koks? Tai kaip suprast dasidesi? Apgavo!!!! Musu tik 4 butai negaunantys laslaugos, o 32gauna.Nelygi balsu persvara.Ir zinoma vusi nori, kad pirmi irgi moketu, nes iems zenkleu maziau moketi reikia, o lifto nori.Gopsumo principu gyvena.If valdzia iteisino, manydama, kad va dabar vusi puls keist liftus, nes yra iems kengvata pirmo auksto saskaita....

Liftininkas

Liftininkas portretas
O mūsų namas jau turėjo sukaupęs 13000 eurų,bet į pirmininkus atėjo (pats pasiskelbė,kad bus labai geras ir sąžiningas) aleksandravičius ir visi pinigėliai TIU-TIU. Durnius galvojo,kad su ankstesne pirmininke galima susidoroti kaip jis pats sugalvojo. Pralošė visus teismus ir už savo durną galvą mokėjo bendrijos pinigais. Gyventojams tai viskas patinka. Jie tyli,nes turbūt gaili seno žmogaus. Susirinkimų nėra ir viskas tylu. Mes sumokam už jo internetą belaidį 40 eur. kuras 30 eur. alga atsiet 50eur.ir t.t. ir pan. Ko negyventi. Kaip sovietų laikais. Nesupranta, kad čia ne valdiški pinigai, o žmonių ir kombinavimo laikai seniai jau baigėsi.

vISIEMS MOKANTIEMS NORISI TIESOS.

vISIEMS MOKANTIEMS NORISI TIESOS. portretas
Kaip suzinoti kiek namo gyventojai yra jau surinke lifto remontui ar naujam liftui.Kai state lifta ,sake,kad EUpinigais,o po to pradejo rinkti naujam liftui,bet niekad" Busto Valda' neparaso ,kiek surinkta,kiek dar rinks(dideli mokesciai biedniems),JUK MOKAM IR UZ LIFTO NAUDOJIMA.aTASKAITA TURI BUTI.uZ BUSIMA REMONTA IRGI "BUSTO VALDA" NEPARASO,NORS PRIES NAUJUS ATSISKAITYDAMA,KIEK KIEKVIENAS NAMAS TURI PINIGU.kAUNE KAS VADOVAUJAllIFTAMS-PASLAPTIS
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių