- Žygimantas Šilobritas (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Artėjant savaitgalio Baltijos šalių atsijungimui nuo posovietinės elektros sistemos, premjeras Gintautas Paluckas tvirtina, jog Lietuva yra pasiruošusi bet kokių grėsmių scenarijams – elektros tiekimas gyventojams būtų užtikrintas net sabotažo prieš energetikos infrastruktūrą atveju.
„Aptarti visi įmanomi scenarijai. Tiek techninio pobūdžio gedimai, tiek sabotažas, tiek didelių gamybos įrenginių eliminavimas. Ir nei vienu atveju sutrikimas nebūtų toks dramatiškas, kad reiktų kažką išjunginėti“, – trečiadienį po Sinchronizacijos komisijos posėdžio Vyriausybėje žurnalistams teigė G. Paluckas.
Jis pabrėžė, kad ruošiantis sinchronizacijai buvo modeliuojami jūrinių jungčių nutraukimai bei gamybą sumažinantys sabotažo aktai.
Tokiai premjero minčiai pritarė ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, kuris pakartoto – techninis pasirengimas sinchronizacijai su kontinentine Europa yra užtikrintas.
„Pasirengimas techninis yra užtikrintas. Elektros tiekimas bus užtikrintas nepertraukiamai. Ir mūsų energetikos sistema yra stipri kaip niekada. Sinchronizacijos projektas padėjo ją sustiprinti“, – teigė Ž. Vaičiūnas.
Premjeras taip pat pastebėjo, kad Lietuvos gyventojai, artėjant atsijungimui nuo rusiškos elektros sistemos arba vadinamojo BRELL žiedo, nepasiduoda dezinformacijai.
Aptarti visi įmanomi scenarijai. (...) Ir nei vienu atveju sutrikimas nebūtų toks dramatiškas, kad reiktų kažką išjunginėti.
„Institucijos, įstaigos ir įmonės savo darbą atlieką. Dėl to yra tam tikras pasitikėjimas“, – tikino G. Paluckas.
Dabar Baltijos šalys kartu su Rusija ir Baltarusija veikia rusiškoje IPS/UPS sistemoje, vadinamajame BRELL žiede, kuriame elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Maskvoje.
BRELL sutartį Lietuva nutrauks vasario 7 dieną, o vasario 8 d. atsijungusios Baltijos šalių operatorės pradės bendrą izoliuoto darbo bandymą.
Sinchronizacija su kontinentinės Europos zona ir atsijungimas nuo rusiškos elektros sistemos įvyks vasario 9 dieną.
Pradėjus sinchronizaciją, Baltijos šalys iš pradžių dirbs trise, kartu bandys palaikyti dažnį bei užtikrinti elektros gamybą, o vėliau per dar 2021 m. išplėstą „LitPol Link“ sinchroninę sausumos jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos prisijungs prie kitų Europos šalių.
Sinchronizacija užtikrins nepriklausomą, stabilų ir patikimą Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų dažnio valdymą ir prisidės prie regiono energetinio saugumo.
Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių įgyvendinami sinchronizacijos projektai iš dalies finansuojami Europos Sąjungos (ES) lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės.
Bendras finansavimas siekia maždaug 1,2 mlrd. eurų ir turėtų padengti iki 75 proc. visų kaštų.
Ruošiantis sinchronizacijai, Lietuvoje ruošiami 3 sinchroniniai kompensatoriai, įrengiamos naujos elektros perdavimo linijos, skirstyklos, atnaujinamos pastotės, atliekami kiti darbai.
Taip pat planuojama iki 2030-ųjų įrengti naują 700 megavatų (MW) galios jungtį su Lenkija „Harmony Link“, kuri padės užtikrinti elektros rinkų integraciją.
„Harmony Link“ projekto investuotojai yra Lenkijos ir Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatoriai – „Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA“ ir „Litgrid“.
Trijų Baltijos valstybių elektros perdavimo sistemos operatorės dar pernai liepą informavo Rusiją ir Baltarusiją, kad nuo vasario nebepratęs dalyvavimo bendroje elektros sistemoje sutarties.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ruginienė ketina peržiūrėti leidimų dirbti su vaikais išdavimą: tai atrodo neteisinga
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė teigia, kad yra planuojama peržiūrėti šiuo metu su vaikais dirbantiems asmenims taikomą QR kodų tvarką, kuria siekiama apsaugoti nepilnamečius nuo seksualinio smurto. Ministrė abejoja, ar &...
-
Didžiausias MMA po mokesčių Baltijos šalyse – Estijoje
„Swedbank“ specialistų atliktas darbo jėgos apmokestinimo Baltijos šalyse tyrimas rodo, kad didžiausias minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) po mokesčių yra Estijoje, o mažiausios darbdavių išlaidos darbo jėgai – Lietuvo...
-
Vyriausybė pritarė: nauji gamtinių dujų vartotojai turės mokėti daugiau
Vyriausybė pritarė, kad nuo kitų metų gegužės naujai prijungiami buitiniai gamtinių dujų vartotojai padengtų didesnę dalį prijungimo išlaidų. ...
-
Vyriausybė pritarė europinės PVM direktyvos perkėlimui
Vyriausybė trečiadienį pritarė Finansų ministerijos siūlymui į nacionalinę teisę perkelti Europos Sąjungos (ES) Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) direktyvą, numatančią atleisti nuo PVM Bendrijos šalyse prekiaujančius smulkius verslinink...
-
Prezidentūra: reikia sutarti, kaip geriau „įdarbinti“ gyventojų indėlius
Lietuvai norint iki 2030 metų pasiekti 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) finansavimą gynybai ir Prezidentūrai siūlant labiau skatinti ekonomiką bei tam įdarbinti gyventojų indėlius, jau šiemet turėtų būti dėl to sutarta, sako pr...
-
Ieškos atsakymų, kodėl maisto kainos auga lyg ant mielių: pramonės atstovai baiminasi vieno dalyko
Metų kainų kilimo spurtas tik prasideda. Pigiausių maisto produktų krepšelis Lietuvos parduotuvėse sausį pabrango penkiais eurais, palyginti su praėjusių metų sausiu. Kodėl kainos pučiasi ir ar maisto grandinėje visi pelnosi pagrįstai, nuo ...
-
Tyrimas atskleidė, koks pernai buvo pasiektas nedarbo lygis
Nedarbo lygis Lietuvoje 2024-aisiais sudarė 7,1 proc. ir per metus paaugo 0,3 proc. punkto, skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Svarbus įvykis energijos rinkoje: pradėjo veikti bendra elektros balansavimo platforma
Pradėjo veikti bendra Baltijos šalių elektros balansavimo pajėgumų rinkos platforma – antradienį jau įvyko pirmieji aukcionai. Ją sukūrė šalių elektros perdavimo sistemos operatorės – „Litgrid“, Latvijos AST ir ...
-
Darbdaviai apie dirbtinio intelekto poveikį rinkai: tai skatins atleidimus?
Lietuvos darbdaviai dirbtinio intelekto (DI) poveikį darbo rinkai per artimiausius penkerius metus vertina atsargiai – trečdalis teigia apie tai neturintys nuomonės, rodo Užimtumo tarnybos atlikta apklausa. ...
-
Andrius Mazuronis po poros mėnesių darbo paliko Statybų sektoriaus vystymo agentūrą
Kiek daugiau nei du mėnesius Statybų sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus pavaduotojo pareigose dirbęs buvęs Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis ją paliko, trečiadienį pranešė naujienų portalas „15min“. ...