- Žygimantas Šilobritas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ketvirtadienį Seimas pritarė siūlymui, kuris užtikrintų, kad atliekų tvarkymo srityje būtų taikomas principas „teršėjas moka“ – sąnaudos už surenkamas nebuitines atliekas būtų įtrauktos į vietinę rinkliavą. Visgi, dalį Seimo narių šie pakeitimai papiktino, nes, jų nuomone, apkraus mažiau pasiturinčius. Savo ruožtu parlamentaras Artūras Skardžius tvirtino kad tokie pakeitimai vykdomi dėl liberalų noro užsidirbti.
Tokius Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus palaikė 65 Seimo nariai, balsuojant susilaikė 3, 1 parlamentaras pasisakė prieš. Dalis šių pakeitimų įsigalioja šių metų rugsėjo 1 d., kiti – 2026 m. sausio 1 d.
Seimas taip pat pritarė Kazio Starkevičiaus siūlymui įpareigoti savivaldybes prisiimti didesnę atsakomybę už atliekų tvarkymą.
Anot projekto iniciatorių – aplinkos ministro Simono Gentvilo ir Aplinkos ministerijos, priėmus pakeitimus, visoms komunalinėms nepriskiriamoms buityje susidarančioms atliekoms, kurias surenka savivaldybių organizuojamos komunalinių atliekų tvarkymo sistemos, tvarkymo sąnaudos būtų įtrauktos į vietinę rinkliavą ar kitą įmoką už surinkimą. Tokia tvarka būtų taikoma atliekoms, kurioms netaikomas gamintojo atsakomybės principas.
Anot S. Gentvilo, šiais pakeitimais bus užtikrinta galimybė statybines ar žaliąsias atliekas išvežti į tam skirtas aikšteles, kurių tinklas šiuo metu yra nepakankamai išvystytas.
Liberalai negyvena iš sąvartynų (...)
„Šiuo metu Viilniuje, pavyzdžiui, nėra, kur būtų galima pristatyti sutvarkyto sodo atliekas“, – sakė S. Gentvilas.
Manoma, kad neužtikrinus galimybės įtraukti nebuitinių atliekų tvarkymo sąnaudų į rinkliavą ar įmoką galėtų kilti grėsmė, kad tvarkančios organizacijos jas priims apmokestinant nuo pirmo kilogramo, kas galėtų sąlygoti nelegalų šių atliekų šalinimą gamtinėje aplinkoje.
Taip pat teigiama, kad šiais pakeitimais bus ištaisytos šiuo metu egzistuojančios teisines spragos dėl nebuitinių atliekų surinkimo bei tobulinama komunalinių atliekų tvarkymo sistema, supaprastinant ir patikslinant kainodaros procesus.
A. Skardžius apkaltino liberalus: matosi, kad valdant sąvartynus atsirado noras pabizniauti
Mišrios Seimo grupės atstovas Artūras Skardžiu apkaltino liberalus noru „pabizniauti“, teigdamas, kad būtent jie valdo kelis regionų atliekų tvarkymo centrus (RATC), kurie dėl tokių pakeitimų uždirbtų daugiau.
„Praėjusių metų lapkričio mėnesį, mane Eugenijus Gentvilas paprašė pakalbėti apie liberalus. FNTT (Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba) ir STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba) pradėjo tyrimą dėl Vilniaus regiono atliekų tvarkymo centro. Ir išties sumos yra įspūdingos. Dėl pasisavinimo daugiau nei 1 mln. eurų, nesumokėtų privalomų mokesčių valstybei. Matosi, kad sukėlus vartų mokestį sąvartynuose, atsirado noras bizniauti“, – komentavo jis.
„Be išimties, visi regioninių atliekų tvarkymo centrai yra valdomi liberalų“, – pridūrė jis.
Visgi Liberalų frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas neigė tokius pareiškimus, tvirtindamas, kad „liberalai negyvena iš sąvartynų“.
„Noriu pasakyti: nei Vilniaus, nei Alytaus RATC vadovai nėra Liberalų sąjudžio nariai. (...) Ne liberalai, o būtent „Tvarkos ir teisingumo“ partija, tuo metu vadovavusi Aplinkos ministerijai, dalyvavo, kai buvo kuriama mechaninio ir biologinio apdorojimo sistema ir tinklas. Tai partijai tuo metu atstovavo Valentinas Mazuronis. Tos partijos narys ir vėliau vadovas buvo Remigijus Žemaitaitis, šiuo metu esantis A. Skardžiaus vadovu“, – aiškino E. Gentvilas.
Manau, kad tai nėra aplinkosauginis sprendimas, o tiesiog naštos perkėlimas būtent gyventojams.
„Todėl, jeigu kas nors ir gyvena iš šios sistemos, tai tikrai ne liberalai“, – tvirtino jis.
Dalis parlamentarų nepritaria tokiam pakeitimui: apmokestins nepasiturinčius
A. Skardžius taip pat tvirtino, kad šie pakeitimai neigiamai paveiks mažiau pasiturinčius asmenis. Anot jo, nors tokiems asmenims didžiulių gabaritų atliekų aikštelės naudos neduoda, jie privalės už jas mokėti.
„Tie žmonės, kurie neturi žaliųjų atliekų, neturi statybinių atliekų, turės mokėti už tuos, kurie gyvena labiau pasiturinčiai“, – aiškino A. Skardžius.
„Manau, kad tai nėra aplinkosauginis sprendimas, o tiesiog naštos perkėlimas būtent gyventojams“, – jam antrino parlamentaras Kęstutis Mažeika.
Jiems pritarė ir Demokratų Sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė Laima Nagienė, atkreipusi dėmesį, kad jeigu mokės visi gyventojai, tai paveiks ir taip su problemomis susiduriančius pensininkus.
„Aš esu prieš šį mokestį, nes apkrausite močiutę ar senelį, kurie turi tik maišelį ar du šiukšlių“, – tvirtino ji.
Visgi, priimtuose įstatymų pakeitimuose įrašytas poreikis tiksliai ir nuosekliai taikyti sąvokas ir numatytos priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti rinkliavos teisingumą bei išvengti dvigubo tų pačių sąnaudų apmokėjimo.
S. Gentvilas yra anksčiau teigęs, kad dabar savivaldybės priimdamos iš žmonių statybines ar žaliąsias atliekas, jų sutvarkymą padengdavo savo lėšomis arba apmokestindamos tokių atliekų pristatymą į aikšteles.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Premjeras: Maisto taryba – ne kainų kontrolės mechanizmas
Premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad Maisto taryba nevykdys kainų kontrolės, nes jos funkcijų spektras bus daug platesnis. Anot Vyriausybės vadovo, naujoji institucija rūpinsis kainų skaidrumu, sveikesne visuomenės mityba ir stebės importo konkuren...
-
Paukščių gripas – jau Lietuvoje: VMVT turi prašymą
Lietuvoje registruotas pirmasis šiemet paukščių gripo atvejis laukinėje gamtoje. Kaip pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), nuo šios ligos nugaišusi gulbė buvo rasta Alytaus rajone, Kriokialaukio se...
-
Paluckas: yra tam tikrų neapibrėžtumų, kuriuos geriausiai išspręstų Europos vadovai
Premjeras Gintautas Paluckas pirmadienį pareiškė, kad prezidentui Gitanui Nausėdai teks kertinis vaidmuo, Europos Sąjungoje (ES) tariantis dėl bendrų mechanizmų finansuoti krašto apsaugai. ...
-
Žada drausminti be priežasties praleidusius Seimo posėdžius
Premjeras Gintautas Paluckas pritaria Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymui sumažinti parlamentines išlaidas ir griežčiau bausti tuos parlamentarus, kurie be pateisinamų priežasčių nelankys posėdžių. ...
-
Paluckas: kiekvienas iš šių incidentų kainuoja labai rimtus pinigus
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, premjeras Gintautas Paluckas pabrėžia, kad nuo tokių galimai sabotažo aktų nukenčiančias valstybes finansiškai galėtų paremti Europos Sąjunga (ES). ...
-
Premjeras: antros pakopos pensijų sistema bus lankstesnė
Premjeras Gintautas Paluckas šią savaitę žada pateikti siūlomus pensijų kaupimo sistemos pakeitimus. Jo teigimu, bus siūlomas kiek lankstesnis reguliavimas – paprastesnės pasitraukimo sąlygos bei disponavimas fonduose sukauptomis lė&scaro...
-
Lenkijoje kilusio skandalo gijos gali pasiekti ir Lietuvą?
Baltarusiški traktoriai iš Lietuvos laukų neišnyko. Vien šiemet Lietuvoje registruoti 42, nors jų vežtis nevalia jau devynerius metus, nes neatitinka europinių taršos standartų. Lenkijoje dėl baltarusiškų trakto...
-
Siūlo griežčiau kontroliuoti gydymo įstaigas, didinti baudas
Galimybes piktnaudžiauti kontroliuojant valstybinių lėšų panaudojimą gydymo įstaigose nustačiusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) siūlo dažniau taikyti atsakomybę, griežtinti baudas. ...
-
Į Turto banko rankas pateko 682 objektai – tarp jų ir vadinamieji Seimo garažai
Praėjusias metais Turto banko rankas pateko 682 turto objektai, kurie buvo perimti iš valstybės įstaigų, paveldėti valstybės ar perimti likvidavus įmones. Į bendrą turto objektų skaičių įeina ir 178 pastatai bei patalpos, kuriuos Turto bank...
-
Ministrė: vidutiniškai tris mėnesius ieškoti darbo ir gauti pašalpą – normalu
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pareiškė, kad kelis mėnesius nedarbo išmokas gaunantys žmonės nepiktnaudžiauja sistema – anot jos, vidutinis trijų mėnesių buvimo bedarbiu laikotarpis yra normalus. ...