- Valdas Pryšmantas, Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Defliaciją gruodį galima laikyti signalu, kad kitais metais Lietuvoje žmonės gyvens geriau, sako analitikas Marius Dubnikovas. Pasak jo, kitąmet metinė infliacija turėtų išsilaikyti panaši, kaip ir gruodį.
Tuo metu „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas prognozuoja, kad metinės infliacijos rodikliai mažės toliau: po kelių mėnesių vidutinė metinė infliacija Lietuvoje gali priartėti prie 2 proc., o metinę infliaciją pavasarį gali keisti defliacija.
„Labai gera įžanga į kitus metus, nes kitais metais, labai tikėtina, turėsime kažką panašaus ir tai reiškia, kad žmonių pajamos leis gyventi sočiau, turtingiau“, – BNS teigė Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas M. Dubnikovas.
Statistikai skelbia, kad gruodį išankstinė mėnesio defliacija siekė 0,6 proc., išankstinė metinė infliacija – gruodį, palyginti su 2022 metų gruodžiu, – 1,6 proc., o vidutinė metinė – 8,7 procento.
M. Dubnikovas sako, kad tokie skaičiai yra laukti ir logiški lyginant juos su praėjusių metų aukšta infliacija.
Skaičiai tokie, kokių tikimasi, labai džiugu, kad palindome po dviejų procentų metine infliacija.
„Skaičiai tokie, kokių tikimasi, labai džiugu, kad palindome po dviejų procentų metine infliacija. Atrodo, kad mes valgome praėjusių metų uodegą, vis nubraukiame didesnius skaičius, tas yra logiška“, – kalbėjo M. Dubnikovas.
Pasak A. Izgorodino, mėnesinis kainų mažėjimas, ir toliau turėtų tęstis. Jo teigimu, pagrindine rizika išlieka geopolitinė situacija ir energetikos kainos.
„Jeigu mes nematysime energetikos kainų šuolio, akivaizdu, kad mes ir toliau matysime defliacijos rodiklių stiprėjimą“, – BNS trečiadienį sakė A. Izgorodinas.
Anot jo, antrą mėnesį iš eilės fiksuojama defliacija yra prekybininkų reakcija į mažėjantį vartojimą bei nukritusias energetikos išteklių kainas.
„Manau, kad tos nukritusios energetikos kainos ir šiek tiek nusilpęs vartojimas lemia tai, kad akivaizdžiai stiprėja defliacijos tendencijos per tą aspektą, kad įmonės vis labiau ir labiau yra linkusios pirkėjams siūlyti nuolaidas“, – teigė A. Izgorodinas.
M. Dubnikovas mano, jog mėnesio defliaciją galėjo lemti ir šventinė prekyba: „Šventės, visi kiti dalykai gali būti, reikėtų žiūrėti, iš kur ji ateina“.
„Citadele“ ekonomistas pabrėžė, kad 0,6 proc. išankstinės defliacijos rodiklis gruodį pakartojo 2014 metais fiksuotą didžiausią Lietuvos istorijoje išankstinį šio mėnesio kainų kritimą.
„Mes jau antrą mėnesį iš eilės turime pakankamai ryškią mėnesio defliaciją ir tai yra akivaizdus signalas, kad infliacijos paveikslas labai stipriai koreguojasi – iš sparčios infliacijos į defliaciją“, – BNS teigė A. Izgorodinas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną1
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius1
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...