- Giedrius Gaidamavičius, Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimui svarstant Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimus, kiaulių augintojai ragina parlamentarus pratęsti galimybę įregistruoti sanitarinės apsaugos zonas be jose esančių objektų savininkų sutikimo. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė sako, kad Seimas ketina ieškoti išeičių.
Pasak jų, pagal dabar galiojantį įstatymą įmonėms neįregistravus zonų iki šių metų pabaigos, vėliau tai padaryti bus galima tik gavus jose esančių savininkų sutikimus. Iki 2025 metų zonų neįregistravusios įmonės nebegalėtų tęsti veiklos.
„Mūsų pagrindinis tikslas, kad Seimo nariai atsikvošėtų ir pratęstų galimybę įregistruoti sanitarines apsaugos zonas, kurios dėl valstybės aplaidumo nebuvo įrašytos iki šiol ir kurios priklausė ūkiams nuo tų laikų, kada jie buvo pastatyti (...) ir pratęsus terminą rimtai susėsti ir tartis, kaip spręsti gyventojų ir ūkių sandūros vietas, kur yra konfliktinės situacijos“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.
„Nesame suinteresuoti, kad kažkas būtų griaunama, gyventojai būtų iškeldinami – tas jau nebeįmanoma. Bet rasti kažkokį sveiką balansą, kad ir įmonė galėtų tęsti veiklą, ir patys gyventojai turėtų ramybę, – tas turi būti rasta“, – teigė jis.
Pasak A. Baravyko, bent vienam savininkui nesutikus, kad jo objektas pateiktų į sanitarinės apsaugos zoną, iškiltų grėsmė žemės ūkio įmonių veiklai.
„Kas bus, jei bent vienas savininkas toje zonoje, o būna tokių principingų žmonių, jis nesutiks (...), kad jam ta sąlyga būtų įrašyta? Tada ūkis tik dėl to turės nuo 2025 metų turės nutraukti veiklą? Tai yra grėsmė ir mes prašome, kad tie sutikimai nebūtų reikalaujami, o NŽT (Nacionalinė žemės tarnyba – BNS) dėtų pastangas, kad tas procesas būtų pabaigtas ir visa informacija būtų perduota į Registrų centrą“, – teigė asociacijos direktorius.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė BNS teigė, kad Seimas šiuo klausimu ketina ieškoti išeičių.
„Esame pasiruošę ieškoti formuluotės, kaip jiems padėti, ieškome. Dar nežinau, į kurią pusę pasiduosime. Dar neturiu pozicijos. Tikrai su įstatymu yra problemų, (...) sudėti labai optimistiški terminai ir neatsižvelgta į gyventojų interesus“, – kalbėjo parlamentarė.
Pasak jos, iš pradžių, verslo reikalavimai buvo griežtai atmetami.
„Bet girdime problemą ir esame suinteresuoti, kad ūkio subjektai – čia ne tik kiaulininkus liečia, čia liečia daugybę ūkio subjektų, tame tarpe tokią svarbią įmonę, kaip „Mažeikių nafta“ („Orlen Lietuva“ – BNS). Tai dabar klausimas, kaip pasižiūrėti į situaciją, kad ir gyventojai būtų patenkinti, ir verslai neužsidarinėtų“, – pabrėžė ji.
Seimas praėjusią savaitę dvejiems metams – iki 2025-ųjų – pratęsė laiką, per kurį įmonės ir biudžetinės institucijos privalės nustatyti ir įteisinti infrastruktūros apsaugos zonas be jose gyvenančių ar dirbančių sutikimo, joms taikomos specialios žemės naudojimo sąlygos.
Seimas iki Kalėdų, be kita ko, nusiteikęs sušvelninti gyventojams ir įstaigoms taikomus reikalavimus statyboms, patekus į taršių įmonių sanitarines apsaugos zonas – tokiems sklypams siūloma netaikyti apribojimų, bet jų savininkai negalėtų keisti pagrindinės žemės naudojimo paskirties. Tokiose teritorijoje neturėtų būti viršyti ribiniai užterštumo rodikliai. Taip pat siekia įteisinti ir privalomą poveikio sveikatai vertinimą.
Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pataisas Seime imtasi svarstyti skubos tvarka reaguojant į situaciją dėl formuojamos 1 km apsaugos zonos aplink Vilniaus paukštyną – į ją patektų ne tik gyventojų sklypai, bet ir kelios švietimo įstaigos, kurioms būtų taikomi įvairūs statybų, remonto, sklypų perdalijimo ar komercinės veiklos apribojimai. Baiminamasi, kad gyventojų turtas būtų apribotas, sumažėtų jo vertė, jie negalėtų skaidyti sklypų, vykdyti statybas.
Kiaulių augintojų atstovai teigia, kad pataisos rengiamos matant tik vieno objekto problemas.
„Mes suprantame įtampas Rudaminoje, kur daug gyventojų, yra stambi paukštininkystės įmonė. Tačiau Seimo nariai turėtų matyti ne vieną objektą ir situaciją, o turi matyti visą situaciją plačiai“, – teigė A. Baravykas.
„Bandoma kažkaip įteisinti Rudaminos situaciją, bet visiškai negalvojama apie regionus, kas bus Telšiuose, Kupiškyje, Molėtuose ar kitame rajone, kur normaliai sutvarkyta sanitarinė zona“, – kalbėjo jis.
Pasak A. Baravyko, asociacija dėl to kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).
„Mes kreipėmės į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl procedūrų. Įstatymo pakeitimo ruošėjai atsisakė antikorupcinio vertinimo ir mes manome, kad keista procedūra, kai visas įstatymas rengiamas dėl vieno objekto Lietuvoje“, – teigė Kiaulių augintojų asociacijos vadovas.
Seimo Aplinkos komitetas siūlo, kad bendrovių sanitarinės apsaugos zonose esantiems komerciniams ar gyventojų sklypams nebūtų taikomi ribojimai. Be to, komitetas nutarė, kad šių zonų teritorijoje neturėtų būti viršyti ribiniai užterštumo rodikliai. Komitetas taip pat siekia įteisinti ir privalomą poveikio sveikatai vertinimą, kurį turėtų atlikti zonose besiregistruojantis verslas.
„Dar kur užsmaugs ūkius tai dėl taršos. Jeigu nėra gyventojų ir nekenkiama žmonėms, tai sanitarinėje apsaugos zonoje nėra keliami aukšti amoniako, kvapų ar kiti reikalavimai. Bet jeigu atsiras gyventojas, valstybė puola jį gelbėti, saugoti, ir tada sanitarinėje apsaugos zonoje pradeda galioti tos normos, kurios taikomos gyvenamajai aplinkai“, – teigė A. Baravykas.
„Vadinasi, prie fermos nebūti būti nei kvapelio, nei garselio, nei dulkelės – tai neįmanoma“, – pridūrė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Apžvelgė kylančias degalų kainas: kur jos išliko mažiausios
Per pastarąją savaitę Lietuvoje padidėjo vidutinės degalų kainos: benzinas pabrango 1,3 proc., o dyzelino kaina išaugo 2,6 proc. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, Europos Sąjungos (ES) šalių vidutinė svertinė degalų kai...
-
Savicko vizitas Alytuje: šių zonų vystymas čia yra užkoduotas
Ketvirtadienį lankydamasis Alytuje ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas su savivaldybės mere Rasa Vitkauskiene aptarė galimybes regione plėsti ir vystyti pramoninę bei Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). ...
-
ŽŪM siūlo šią sritį irgi pripažinti gyvybiškai svarbia
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlys pripažinti žemės ūkio ir maisto politiką viena svarbiausių Lietuvos nacionalinio saugumo vidaus politikos sričių. ...
-
Atvers kišenes: į elektros ir dujų tinklo atnaujinimą žada investuoti milijardus
Elektros skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per dešimtmetį į elektros ir dujų skirstymo tinklų plėtrą ir modernizavimą investuos apie 3,5 mlrd. eurų, o vien į elektros tinklus – apie 3,3 mlrd. eurų. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...
-
Apklausa apnuogino realybę: dėl ko gyventojai būgštauja labiausiai
Savo finansinę padėtį Lietuvos gyventojai pernai vertino atsargiau – kiek augo vidutiniškai ją vertinančiųjų, be to, daugėjo planuojančių skolintis žmonių, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. ...
-
Budrio kritika buvusiems valdantiesiems: apsimetė nustebę dėl tokių išlaidų
Buvę valdantieji žinojo apie poreikį gynybai skirti papildomus 14 mlrd. eurų, teigia užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. Tad, anot jo, dabartinės opozicijos teiginiai, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) nepakankamai informavo apie tokį s...
-
Įsibėgėjo „Ką pasėsi... 2025“ dalyvių registracija
Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės...
-
Lietuviškų prekių eksportas į Rusiją – ir iš Šviniaus, ir iš Vilniaus baltarusio verslų
Praėjusiais metais Rusiją pasiekė lietuviška pramonės įranga, detalės ir metalo gaminiai, ketvirtadienį paskelbė LRT radijas. ...
-
KT spręs dėl nuostolių už laikinąsias apsaugos priemones AEI rezervacijų bylose
Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį paskelbs sprendimą, ar įstatyme numatytas įpareigojimas atlyginti nuostolius už laikinųjų apsaugos priemonių taikymą bylose dėl atsinaujinančių energetikos išteklių (AEI) rezervavimo nepriešta...