- Gustė Valantanavičiūtė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau daugiau nei mėnesį draudžiama įsigyti ir atsivežti augintinius iš Rusijos ar Baltarusijos. Žmonės su gyvūnais iš trečiųjų šalių pasienyje apgręžiami. Anot kinologų, tai būtina, nes dalis tokių gyvūnų – neskiepyti ir be kilmės dokumentų. O tai pavojingą ir patiems žmonėms, ir kitiems naminiams gyvūnams. Lietuvos veisėjai viliasi, kad dabar jų versle bus daugiau skaidrumo.
Veisėjos Viktorijos pasididžiavimas – Darna, Ganga ir Uma – giminaitės. Darna jau pensijoje ir jauniklių nebeveda, užtarnauto poilsio link artėja ir Ganga. O štai Uma dar tik ruošiasi motinystei.
„Uma mūsų blondinė, ji yra pati jauniausia, jai treji metai. Ji dar neturėjusi nei vienos vados, ji dalyvavo parodose, bet jau pradedame galvoti, kad jau reikėtų ir pirmą vadą turėti“, – pasakojo veterinarijos gydytoja, pudelių veisėja Viktorija Mingailė.
Viena Viktorijos kalaitė jauniklius veda du arba tris kartus. Tačiau net ir retai šunis veisianti moteris tikina, kad konkurencija didelė. Ir ypač kalbant apie karališkuosius pudelius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Rinka yra, sakyčiau, gerokai perpildyta. Manau, kad pasiūla viršija paklausą jau šiuo metu“, – teigė V. Mingailė.
Tiesa, konkurenciją turėtų sumažinti naujas draudimas. Nuo birželio pradžios augintiniai iš trečiųjų šalių Lietuvoje nelaukiami.
Tai reiškia, kad su draudimu veisliniai, bet be kilmės dokumentų gyvūnai į Lietuvą nepaklius. Veisėjai viliasi, kad jų versle atsiras daugiau sąžiningumo.
„Labai daug žmonių buvo apgauti. Ten žmonės gyvena, moka sukčiauti, pažada dokumentus ir jų negauna, parduoda žaislinį pudelį, išauga didysis pudelis“, – aiškino V. Mingailė.
Šiemet į Lietuvą per Baltarusijos ir Rusijos pasienį vežta beveik 2,5 tūkst. augintinių. Tačiau pastarąjį mėnesį bandymų mažėja. Žinoma, draudimus apeiti bandančių vis dar yra.
„Jeigu tai bus komercinis vežimas, kurį kontroliuoja būtent Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), tai mes tiesiog grąžinsime tas siuntas atgal, nes jų įvežti pagal nutarimą negalima“, – teigė VMVT patarėja, laikinai atliekanti departamento direktorės pareigas Kristina Dainovskytė-Šustikė.
O nekomerciniais tikslais vežantys augintinius bus tiesiog apgręžti ir turės patys sukti galvą, kur palikti augintinį, mat jis Lietuvoje nepageidaujamas.
„Galioja išlygos, kad žmonės, kurie keliauja su savo augintiniais, ir turi Europos Sąjungoje išduotą gyvūno augintinio pasą, jie gali keliauti nevaržomai“, – sakė K. Dainovskytė-Šustikė.
Taip, jis gražus, pūkuotas kamuoliukas, bet jeigu jo tėvai turi įgimtų ligų, tas šuniukas gali išaugti ligotas.
Neretai į trečiąsias šalis žmonės vyksta pirkti veislinių augintinių pigiau. Tačiau veisėjai sako, jog neverta. Esą jau ir Lietuvoje veislinių gyvūnų kainos nesikandžioja.
„Pats kilmės liudijimas kainuoja apie 40–50 eurų. Tai tikrai nesudaro tos pagrindinės veislinio šuns kainos. Ir žmonės kartais galvoja, kad jeigu nusipirksiu jį be dokumentų, jis bus toks pats. Gal, jeigu jūs labai sėkmingi“, – sakė kinologų draugijos vadovė Ramunė Kazlauskaitė.
Karališkuosius pudelius veisianti Viktorija tikino, kad pudeliai apskritai dabar yra įperkami. Jų kaina Lietuvoje svyruoja nuo 400 iki 3 tūkst. eurų.
„Jeigu man žmogus patinka, bet aš žinau, kad jis neturi galimybės nusipirkti brangų šunį, tai būdavo, kad pasiūlau pigesnę kainą, būdavo, kad kažkam ir už dyką padovanoju“, – pasakojo V. Mingailė.
Be to, anot kinologų, neaiškios kilmės augintinis ateityje gali pridaryti problemų.
„Tai yra svarbu tam, kad būtų galima numanyti, koks tas šuniukas bus. Į ką jis išaugs. Nes kol jis mažas, niekas negali pasakyti. Taip, jis gražus, pūkuotas kamuoliukas, bet jeigu jo tėvai turi įgimtų ligų, tas šuniukas gali išaugti ligotas“, – aiškino R. Kazlauskaitė.
Pasienio postuose atlikti tyrimai parodė, kad iš trečiųjų šalių įvežami gyvūnai neretai netgi nėra skiepyti.
„Jeigu gyvūnas iš viso neturi susidariusio to titro arba jis susidaręs nepakankamas, tai indikuoja, kad galbūt jis nebuvo skiepytas nuo pasiutligės“, – teigė K. Dainovskytė-Šustikė.
Be gyvūnų augintinių iš Rusijos bei Baltarusijos į Lietuvą draudžiama importuoti arklius, telyčias, karves, buivolus, kiaules, avis ir ožkas, triušius, kiškius bei bites.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šadžius: Briuselis turi skubiai spręsti dėl finansavimo saugumui didinimo1
Finansavimo didinimas saugumui ir gynybai Europos Sąjungos (ES) lygiu turi būti sprendžiamas skubiai, nelaukiant naujos daugiametės finansinės programos, sako finansų ministras Rimantas Šadžius. ...
-
Baltijos šalys kuria tarpvalstybinį „Rail Baltica“ valdymo modelį
Rengiantis būsimos europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimui, šios infrastruktūros operatoriai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje rengia bendrą jos valdymo modelį, pranešė „Lietuvos geležinkeli...
-
Šakalienė atskleidė istorinio VGT sprendimo užkulisius: lėmė ir karinis patarimas2
Valstybės gynimo tarybai (VGT) per ateinančius ketverius metus užsibrėžus gynybos finansavimą didinti iki 5–6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė leidžia suprasti, kad tokius skaiči...
-
Trišalė taryba svarstys siūlymą dėl vienos šventės išbraukimo1
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narių siūlymą iš švenčių sąrašo išbraukti gegužės 1-ąją švenčiamą Tarptautinę darbo dieną turėtų svarstyti Trišalė taryba. ...
-
Ruginienė: šį finansinį klausimą laikas imti į savo rankas
Pavasarį ketinant pradėti diskusijas dėl kitų metų minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė Trišalę Tarybą ragina sutarti dėl konkrečių formulės nustatymo principų. ...
-
Kalbame garsiausiai, bet ir patys turime skylių: iš Lietuvos reikalingos prekės keliauja rusams1
Lietuva bene garsiausiai ragina Vakarus griežtinti sankcijas Rusijai, bet pati Lietuva per trejus metus neužlopė skylių, pro kurias iš Lietuvos keliauja rusams reikalingos prekės. Naujasis užsienio reikalų ministras apskritai sako, kad Lietuva ne...
-
LEA: slūgstant įtampai rinkose, keičiasi ir gamtinių dujų kainos
Per praėjusią savaitę gamtinių dujų kainos vidurkis sumažėjo 1,9 proc. – tai pirmas TTF savaitės kainų vidurkio mažėjimas po dvi savaites trukusio didėjimo, pasibaigus rusiškų gamtinių dujų tranzitui per Ukrainą, praneša Lie...
-
EIM pristatė planą START: siekiame ambicingo tikslo
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) pirmadienį Lietuvos ekonomiką transformuoti siekiantį planą START, kurio tikslas – užtikrinti šalies ekonomikos spartesnį augimą, skatinant investicijas, inovacijas ir konkurencingumą. Planas pris...
-
Ekonomistai: valstybei teks skaičiuoti – gyventojų pečius užguls didesni mokesčiai?
Lietuvai per artimiausią penkmetį gynybai planuojant skirti nuo 5 iki 6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), didžiąją dalį papildomų lėšų pasiskolinant bei kartu nemažinant viešųjų paslaugų finansavimo, ekonomistai sako, jog valstyb...
-
Paluckas įvertino Žemaitaičio pareiškimus: tai normali, nors ir gana aštroka diskusija1
„Nemuno aušros“ pirmininkui Remigijui Žemaitaičiui skeptiškai vertinant Valstybės gynimo tarybos (VGT) nutarimą dėl gynybos finansavimo, premjeras Gintautas Paluckas tokią koalicijos partnerio reakciją laiko normalios, nors ir ...