Dešimtmetis su euru: kas pabrango labiausiai?

  • Teksto dydis:

Sausio 1-ąją suėjo dešimt metų, kai Lietuva atsisakė savo nacionalinės valiutos lito ir įsivedė eurą.

Lygiai dešimt metų Lietuvos gyventojai savo rankose spaudžia ne litus, o eurus.

„Esame vienos fiskalinės sistemos dalis ir turime daug laisvės prekiaujant, perkant“, – teigė pašnekovas. 

„Didesnis patogumas vykstant į užsienį, į kitas šalis“, – sakė pašnekovė. 

„Su galėjimu keliauti, leisti pinigus, nesukti galvos dėl valiutos keitimo“, – pabrėžė moteris.

Dešimtmetis su euru – valstybei gana trumpas laikas. Esą ekonomika ir žmonių pragyvenimas per tiek laiko sugebėjo smarkiai pasikeisti.

„Būdami euro zonos dalimi, Lietuvos gyventojai gyvena geriau“, – aiškino Europos Centrinio Banko pirmininkė Christine Lagarde.

O tiksliau – iš ekonominio skurdo priartėta prie išsivysčiusių šalių lygio.

„Prieš dešimtmetį BVP vienam gyventojui sudarė apie 70 proc. euro zonos vidurkio. Dabar jis viršija 83 proc.“, – tvirtino Europos Centrinio Banko pirmininkė.

LNK stop kadras.

Tiesa, kaip perkamoji galia, taip sparčiai kitas šalis vijosi ir kainos.

„Jeigu pasižiūrėtume, kurioje vietoje Lietuva yra pagal kainų augimą, tai pamatytume, kad tai yra ketvirta vieta“, – nurodė ekonomistas Algirdas Bartkus.

Daugelis euro įvedimą su padidėjusiomis kainomis siejo ne veltui. Per dešimt metų vartojimo prekės ir paslaugos pabrango 52 proc. Įspūdingai, net 140 proc. brango būstas.

„Augant ekonomikai, augant turto kokybei, turtingėjant daiktams viduje, natūralu, kad jo kaina kyla ir dėl objektyvių priežasčių, ir dėl infliacinių – pinigai nuvertėja“, – kalbėjo „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada.

Lenkijoje, kuri neįsivedė euro, prekės ir paslaugos per dešimtmetį brango panašiai, 54 proc.

„Euras atliko labai didelę pagalbą stabilizuojant infliaciją. Jeigu ne euras, infliacija būtų ne 49 proc., o gerokai didesnė“, – šnekėjo ekonomistas.

Valdžia guodžia: iš gyventojų kišenių išėję eurai grįžo su kaupu. Vidutinis darbo užmokestis per beveik dešimt metų pakilo pusantro karto ir pasiekė 1 tūkst. 377 eurus „į rankas“. Neatsiliko ir vidutinė senatvės pensija. Šiemet – 270 eurų didesnė nei prieš dešimtmetį.

„Viskas didėja – ir kainos, ir atlyginimai, tačiau atlyginimai, ypač pastaruoju metu, didėjo žymiai sparčiau nei kainos“, – sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Euras masino ir naujų darbo vietų kūrėjus. Užsienio investicijų per dešimtmetį pritraukta 2,5 karto daugiau. Finansų ministras teigia, kad euras – tai ir saugumo garantas.

„Viena stiprių mūsų saugumo garantijų greta krašto apsaugos sistemos, integracijos į bendrą Europos rinką – tai viena iš mūsų tvirtovės gynybinių sienų“, – šnekėjo R. Šadžius.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Dėl euro pigiau skolinosi ir Lietuvos valdžia. Paskaičiuota, kad vien palūkanoms mokėti per dešimtmetį valstybė sutaupė kone milijardą. Kurį laiką pigiau skolinosi ir gyventojai, kol neprismaugė Europos Centrinio Banko keliamų palūkanų našta.

„Mažėjant palūkanoms, įperkamumo indeksas didėja. Kuo jis didesnis, tuo lengviau pirkėjams įsigyti turtą“, – teigė M. Čiulada.

Perėjimas prie euro nebuvo lengvas. Kol 2015-ųjų vidurnaktį politikai tik čiupinėjo naujus banknotus, kiti dirbo.

Prekybininkai kartais nesėkmingai atiduodavo per daug grąžos.

„Truputėlį painiavėlės bus, neskubėsime, žiūrėsime“, – anksčiau kalbėjo pašnekovė. 

O gyventojai painiojosi tarp kainų.

„Nueini į parduotuvę, sumoki keturis eurus, galvoji – ojetus, kiek nedaug sumokėjau. Paskui, kai pradedu galvoti, kiek litų, Dieve, kiek daug“, – anksčiau pasakojo moteris.

Gal iš sentimentų ar užmaršumo dalis pereiti nuo litų prie eurų nesugebėjo iki šiol.

„Apie pusę milijardo litų neiškeista. Ar likę pas gyventojus, ar pinigai pamesti, galbūt išvežti į užsienį, ar sugadinti, sudeginti“, – nurodė Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento specialistė Edita Lisinskaitė.

Lietuvos banke juokaujama, kad visi litai, kurie buvo švarke, jau iškeisti. Dabar keičiami tie, kurie rasti po čiužiniu.

„Būna kuriozinių, įdomių situacijų. Pavyzdžiui, nusipirko traktorių ir tame sename traktoriuje rado paslėptų litų, močiutės palto kišenėje“, – sakė E. Lisinskaitė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Nx

Nx portretas
Seniau apskusdavo galva uz 6Lt, dabar 20eu maziausiai nx.

didžiausiu deficitu tapo gebantis nors kažką dirbti žmogus

didžiausiu deficitu tapo gebantis nors kažką dirbti žmogus portretas
Per dešimtmetį išsigimusių vaikų Lietuvoje yra tiek, kad pagal statistinius duomenis, kurie yra oficialūs, viešinami Higienos institute, sveikas yra vos vienas vaikas iš 10. tai nutiko daugiausi dėl to, kad labai nemažai susenusių ir pasiligojusių žmonių susilaukė visiškai išsigimusių vaikų, motinomis tampa senyvos moterys, narkomanės, vaikų tėvai su patologijomis, labai seni. Vaikučiai idiotai, gausu kitų patologijų. Taigi, Lietuva užsiaugino daugybę išsigimėlių, kurie amžinai bus išlaikytiniai, išsigimėliai nei mokysis, nei dirbs, nei ką sukurs. Bus tik klientai narkotikams nusipirkti.

Litas

Litas  portretas
Prie Lito buvo zimei geriau nes turėjome savo nacionalinę valiutą o euras ira gerai tiems valdžioje kurie prisivoge milijonus ir sėdi prie auksinio valstybės lovio!!!!
VISI KOMENTARAI 23

Galerijos

Daugiau straipsnių