- Aigustė Tavoraitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vien malonius atostogų prisiminimus padės užtikrinti ir tinkamai sukomplektuota kelionių vaistinėlė. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis būtiniausius medikamentus ir priemones?
Pasirūpinti sveikatos draudimu
Pasak medicinos centro „Northway“ šeimos gydytojo Valerijaus Morozovo, jei visi šeimos nariai yra sveiki, dideliu vaistų kiekiu ruošiantis į kelionę, ypač jei išvyka nėra tolima, apsikrauti nereikėtų.
„Dažnai norėdami apsidrausti žmonės stengiasi prisiimti kuo daugiau įvairių medikamentų, tačiau toks požiūris nėra teisingas. Neverta vaistų imti vien dėl to, kad dėl jų kažkada prireikė kaimynui. Prieš vykstant į užsienį vis dėlto geriausia susitvarkyti sveikatos draudimą ir esant reikalui kreiptis į gydytoją“, – patarė šeimos gydytojas V. Morozovas.
Įvairiuose forumuose mamos įprato lengva ranka viena kitai dalyti patarimus, kokie vaistai vertesni dėmesio.
Jis atkreipė dėmesį į dar vieną blogą tendenciją – įvairiuose forumuose mamos įprato lengva ranka viena kitai dalyti patarimus, kokie vaistai vertesni dėmesio. „Tuomet rūpestingos mamos skuba jų pirktis arba prašyti gydytojų recepto. Tačiau taip ne tik bereikalingai švaistomi pinigai, bet ir rizikuojama sukelti pavojų sveikatai“, – įspėjo gydytojas.
Be reikalo nepiktnaudžiauti
V. Morozovo pastebėjimu, itin populiaru šiandien tapo, reikia ar nereikia, įsigyti adrenalino švirštą ir pasiruošti jį vos spėjus įgelti kokiam vabzdžiui.
„Jei nėra nustatyta alergija, tokių priemonių imtis nereikėtų. Tą patį galima pasakyti ir apie antialerginius vaistus. Juos vėlgi skubama vartoti vos įkando uodas, nors šis alerginės reakcijos nesukelia, o tik patinimą. Taip, vaistai šiek tiek gali numalšinti niežėjimą, tačiau čia pagelbėti gali ir bet koks vėsinantis tepaliukas. Jei nustatyta, kad vaikas yra alergiškas ar serga kita liga, tėvai tą paprastai žino ir turi specialių priemonių, jei sutrikimas paūmėtų“, – pridūrė šeimos gydytojas.
Specialistas taip pat įspėjo ir dėl vaistų nuo pykinimo. „Jie yra įrašyti į vienų pavojingiausių medikamentų sąrašą. Ypač atsargiai šie vaistai skiriami vyresnio amžiaus žmonėms ir vaikams, pacientams, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų. Jei žmogus itin kenčia nuo supimo, didžiąją kelionės dalį praleidžia vemdamas, medikamentą reikia išsirinkti itin atidžiai konsultuojantis su gydytoju“, – kalbėjo V. Morozovas.
Pasak jo, nereikėtų pamiršti ir tokių paprastų patarimų – išjungus oro pagalvę vaiką galima persodinti į priekį, laive pasitarus su įgula taip pat surasti vietą, kur mažiau supa.
Ką būtina pasiimti
Kaip pagrindinius kelionių vaistinėlėje būtinus turėti medikamentus gydytojas išskyrė vaistus nuo skausmo ir karščiavimo. Taip pat nereikėtų pamiršti tvarsliavos – pravartu turėti įvairių pleistrų, kurie tiktų skirtingoms žaizdoms, jie turėtų nealergizuoti. Individualiai reikėtų išsirinkti ir dezinfekavimo priemonę. Alergiški jodui turėtų rinktis dezinfekantą be šios medžiagos.
Dar viena V. Morozovo išskirta grupė vaistų, kuriais reikėtų atidžiai pasirūpinti – odos priežiūros priemonės. „Tai – apsauginiai kremai nuo saulės, drėkinamieji tepalai nuo nudegimų, vabzdžius atbaidantys preparatai. Taip pat galima įsigyti ir priemonių, nuraminančių odą po vabzdžių įkandimų“, – vardijo šeimos gydytojas.
Jis pridūrė, kad naudojant bet kokias ant odos tepamas vaistines medžiagas didesnio atsargumo reikėtų imtis ruošiantis ilgesnį laiką praleisti saulėje. „Net jei uodo įkandimo vietą patepėte raminamuoju tepalu, prieš einant degintis odą reikėtų nuplauti. Fototoksinė reakcija gali sukelti daug daugiau problemų nei dėl uodo įkandimo varginantis niežėjimas“, – įspėjo gydytojas.
Geriau kreiptis į medikus
Į egzotiškus kraštus keliautiesiems dažnai pateikiamos bendro pobūdžio rekomendacijos dėl skiepų ir reikalingų pasiimti vaistų. Tačiau, V. Morozovo nuomone, iš tiesų būdami čia turime labai miglotą suvokimą apie tikrą situaciją svečioje šalyje.
„Galiu pateikti tokį pavyzdį: žmogus ima vartoti nemalonų šalutinį poveikį turinčius vaistus nuo maliarijos, o pasirodo, tuo metu šalyje net nėra uodų aktyvumo“, – pastebėjo pašnekovas. Todėl išsamesnės informacijos jis patarė teirautis kelionių organizatoriaus arba sutinkančiųjų asmenų šalyje.
„Bene dažniausiai į tokias keliones išsiruošę pacientai prašo išrašyti antibiotikų, kurie, tarkim, pagelbėtų kokios disbakteriozės atveju. Vis dėto mes nežinome, kuo konkrečiai užsikrečiama toje šalyje, preliminarų gydymą galime paskirti tik pagal labiausiai toje teritorijoje paplitusį sukėlėją. Be abejo, nemaloniems simptomams sumažinti galima pasiimti gerųjų bakterijų (ne maisto papildo, o vaistinės medžiagos), tačiau rimčiau sunegalavus rekomenduojama kreiptis į tos šalies medikus, kurie gali geriausiai suteikti specifinę pagalbą“, – aiškino šeimos gydytojas.
Verta žinoti
Ruošiant kelionių vaistinėlę, ypač įtraukiant anksčiau nevartotų preparatų, rekomenduojama pasikonsultuoti su savo gydytoju. Taip pat – įvertinti žygio ar išvykos trukmę, vietą, kaip greitai turėsite galimybę sulaukti medikų pagalbos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Specialistai: perspėjimai dėl žalos sveikatai rūkančiųjų neveikia, prevencijos taktiką reikia keisti
Lietuvoje rūkant kas trečiam suaugusiajam, o kas antram nepilnamečiui vartojant elektronines cigaretes, visuomenėje akivaizdžiai vis dar trūksta suvokimo apie alternatyvių tabako ir nikotino gaminių žalą, sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys ...
-
Dviejų mažamečių mama vietoje sporto varžybų – į kovą su agresyvios formos vėžiu
Leonetai lapkričio 25 dieną sukako 33 metai. Jokiame gyvenimo etape fiziškai ir emociškai stipri moteris nė nenumanė, kad mintyse suksis didžiausias noras – įveikti vėžį. Jauna moteris, auginanti du mažamečius vaikus, serga itin ...
-
D. Dundulis: stabdome „Sostinės medicinos centro“ veiklą ne vien dėl prezidento veto6
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis aiškina, kad „Sostinės medicinos centro“ veiklą stabdo, nes susidūrė su institucijų nenoru kooperuoti. Jis aiškina, kad nors sprendimą priėmė po pr...
-
D. Dundulis nutraukia Vilniuje įkurto medicinos centro veiklą: šalyje „Teltonikos“ istorijų apstu20
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis trečiadienį pranešė stabdantis neseniai Vilniuje įkurto „Sostinės medicinos centro“ veiklą. ...
-
Skambina pavojaus varpais dėl bręstančių pokyčių: dar trūksta kūdikių mirčių?10
Jonava kasmet gerinusi naujagimių skaičiaus rekordus šiemet naujų aukštumų nepasieks, nepagerins ir pernykščio rekordo, kai gimė 482 kūdikiai. Iš aplinkinių ligoninių Jonavoje gimsta daugiausiai vaikų, tačiau to gali neu...
-
E. ir T. Bruzgulių šeimos istorija: tėvai vaikams suteikia gyvybę, bet vaikai mums suteikia gyvenimą
Šviesi ir kupina vilties – taip galime apibūdinti vienuoliktąją socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ laidą, kurios herojai Elena ir Tadas Bruzguliai pasidalijo istorija apie savo ankstukes dvynukes. Nėštumo metu kil...
-
P. Mikučionis: sėdėjimas yra didžiausias stuburo priešas2
Traumos – intensyviai besitreniruojančių ir įnirtingai aikštelėse kovojančių sportininkų kasdienybė. Ne veltui Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjai jį, sugrąžinantį sveikatą ir sportinę formą, vadina angelu sargu. Tačiau...
-
Ypatinga istorija: tėtis savo trimečiui sūnui padovanojo inkstą5
Kauno klinikose neeilinė sėkmės istorija – trimetis pacientas Matas sulaukė donorinio inksto, organo donoru tapo jo tėtis Edgaras. „Matukas tapo pirmuoju pacientu tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvoje, kuriam esant tokio amžiaus inkstas buvo p...
-
Cukrus vaiko lėkštėje: kas nutinka nejaučiant saiko?
Artėjant šventėms ir per jas vaikai suvartoja daugiau cukraus nei įprastai. Sveikatos specialistės pasakoja apie tėvų pavyzdžio svarbą vaikų mitybai, cukraus poveikį jaunam organizmui ir išskiria produktą, kurį dauguma tėvų laiko sv...
-
Lietuvoje auga sergamumas gripu, fiksuota pirmoji mirtis
Šalyje augant sergamumui gripu, fiksuota pirmoji mirtis nuo šios klastingos ligos, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...