- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kraujo donorams vis rečiau prašant 12 eurų kompensacijos, šiemet neatlygintinai donorystei propaguoti numatyta 1,242 mln. eurų – daugiausiai per pastaruosius septynerius metus.
Santaros klinikų kraujo centras pernai donorams išmokėjo 1824 eurus (už 0,5 proc. donacijų), užpernai – 2832 eurus (už 0,9 proc.), o 2020-aisias – 4548 eurus (už 1,6 proc.) kompensacijų. Kauno klinikų kraujo centras 2020 metais žmonėms išmokėjo 228 eurus, o Nacionalinis kraujo centras tokių kompensacijų kelerius metus nemokėjo.
12 eurų kompensacija mokama pageidaujantiems gauti lėšų kelionei į įstaigą bei papildomam maitinimui.
Santaros klinikų kraujo centro vadovė Lina Kryžauskaitė BNS paaiškino, kad kompensacijos donorams buvo mokamos, nes skubiai reikėjo trumpo galiojimo kraujo komponentų.
„Sprendimas buvo priimtas, siekiant išvengti šių trumpo galiojimo kraujo komponentų stygiaus“, – BNS tvirtino L. Kryžauskaitė.
„Nuolatinių trombocitų donacijos, už kurias sumokėtos kompensacijos, yra prilyginamos neatlygintinoms donacijoms“, – pridūrė ji.
Kauno klinikų Kraujo centro vadovė Diana Remeikienė BNS teigė, kad donorai kompensacijų jau nebeprašo: „Tų 12 eurų negali vadinti kompensacija. Nuo senų laikų suma likusi“.
Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas BNS sakė, kad nuo 2018 metų kompensacijų nemokėjo: „Niekas neprašė. (...) Kraujo donorystė yra gerumo aktas“.
Nuolatinių trombocitų donacijos, už kurias sumokėtos kompensacijos, yra prilyginamos neatlygintinoms donacijoms.
Pasak D. Gutausko, kai už kraujo donorystę mokama, tuo susivilioja turintys priklausomybių, socialiai pažeidžiami gyventojai.
Tuo metu valstybės skiriamos lėšos propaguoti neatlygintiną donorystę auga, nes daugėja kraujo donacijų.
D. Gutauskas prognozuoja, kad šiemet centre kraujo gali būti duota daugiau negu 70 tūkst. kartų, pernai – 68 tūkst. Vien pirmąjį ketvirtį duoti kraujo atėjo 2 tūkst. daugiau naujų donorų nei pernai tuo pačiu metu.
Kauno klinikų Kraujo centro vadovė D. Remeikienė tvirtino, kad šiemet tikimasi 14-15 tūkst. donacijų, pernai jų buvo apie 13,5 tūkst. Anot jos, maždaug trečdalis kraują davusių žmonių yra nauji donorai.
„Didelę kraujo dalį gauname išvykose. Jeigu būtų tik tiek kraujo, kiek paimama iš tų žmonių, kurie ateina į centrą, tikrai jo trūktų“, – pabrėžė D. Remeikienė.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, pernai donorams iš viso išmokėta 1,8 tūkst. eurų kompensacijų, užpernai – 2,8 tūkst. eurų, 2020-aisiais – 4,8 tūkst. eurų, 2019-aisiais – 11 tūkst. eurų, 2018-aisiais – 16,3 tūkst. eurų, o 2017-aisiais – beveik 48 tūkst. eurų.
Neatlygintinai donorystei propaguoti pernai buvo skirta maždaug tiek pat, kiek 2017-2019 metais, – 1,152 mln. eurų, dėl pandemijos 2020 metais finansavimas mažėjo iki 954 tūkst. eurų, o užpernai vėl viršijo 1 mln. eurų.
Iš šių lėšų Nacionaliniam kraujo centrui, Santaros klinikų ir Kauno klinikų kraujo centrui padengtos išlaidos, susijusios su donorystės propagavimu žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, visuomenės švietimu ir informavimu, donorų ir organizacijų, kuriose jie dirba skatinimu, jų pagerbimu.
Dalis lėšų skiriama patalpų išlaikymui, įrangos atnaujinimui, informacinių technologijų diegimui, maistui, papildams, vitaminams, papildomiems su donoryste susijusiems sveikatos patikrinimams ir tyrimams. Nacionalinis kraujo centras šiemet iš šių lėšų planuoja įsigyti specialų autobusiuką vykti pas donorus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
PSO apžvelgė COVID-19 tendencijas: yra ir gerų žinių
Praėjus maždaug penkeriems metams nuo koronaviruso protrūkio pradžios, nuo COVID-19 mirusių žmonių skaičius, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuolat mažėja. Jei 2021 m. birželį mirdavo kas ketvirtas dėl koronaviruso ligoninėje g...
-
Agresyviems pacientams – apynasris: medikai galės neteikti pagalbos, naudoti vaizdo kameras1
Nuo kitų metų medikai galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą. Skubiąją medicinos pagalbą teikiančios tarnybos galės naudoti ir vaizdo kameras. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą6
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Auga sergamumas: nuo gripo mirė du žmonės, nuo COVID-19 – keturi5
Lietuvoje toliau auga sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19 liga, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Nesusikalbėjimas tarp gydytojų ir pacientų: kada už paslaugas mokėti nereikia3
Visiems gyventojams turint teisę gauti nemokamą sveikatos priežiūrą, už dalį paslaugų ar gydymo priemonių žmonėms tenka susimokėti – dėl to Kauno teritorinė ligonių kasa šiemet nagrinėjo 7 pacientų skundus, skelbia LRT radijas. ...
-
Prieš šventes šią informaciją būtina žinoti: prireiks staiga sunegalavus
Sutrikus sveikatai įprastomis darbo dienomis ir valandomis žmonės nedvejodami kreipiasi į savo gydymo įstaigą – polikliniką ar šeimos medicinos centrą. Naktį, savaitgalį ar per šventes gyventojai dažnai taip pat nedvejodami vykst...
-
Miškininkai kraujo donorams dovanos kalėdines eglutes
Valstybinių miškų urėdijos miškininkai penktadienį dovanos kalėdines eglutes kraujo donorams. ...
-
Dar vienas būdas patobulinti kūno formas: ar išties intervalinis valgymas pranašesnis už įprastą?
Intervalinis (protarpinis) valgymas, tampa vis populiaresnis tarp norinčių ne tik sulieknėti, bet ir palaikyti gerą kūno formą. Ar išties šis metodas yra pranašesnis už tradicinį? ...
-
Tyrimas: 39 proc. gyventojų įsitikinę, kad Lietuvoje labiausiai diskriminuojama viena žmonių grupė6
39 proc. šalies gyventojų yra įsitikinę, jog Lietuvoje labiausiai diskriminuojami psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės. Vis dėlto, dauguma nenorėtų tokių asmenų turėti kaimynų ar bendradarbių gretose, atskleidė Lygių galimybi...
-
SAM skirs beveik 1,5 mln. eurų gydytojų rezidentų skatinimui1
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šalies gydytojų rezidentų skatinimui ketvirtadienį skyrė beveik 1,5 mln. eurų. ...