JT Saugumo Taryba pritarė stebėtojų nusiuntimui į Alepą

  • Teksto dydis:

Rusijai parėmus, Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį nubalsavo už greitą JT stebėtojų nusiuntimą į Alepą stebėti evakuacijos ir pranešinėti apie šiame apsiaustame Sirijos mieste likusių civilių likimą.

Taryba vienbalsiai priėmė Prancūzijos parengtą rezoliuciją, kuri žymi pirmą per daug mėnesių pasaulio galiūnių vienybės demonstravimą dėl krizės Sirijoje.

Naująja priemone Jungtinėms Tautoms pavedama vykdyti „adekvatų, neutralų monitoringą ir tiesioginį evakuacijų iš rytinės Alepo (dalies) bei kitų miesto rajonų stebėjimą“.

Ja reikalaujama, kad JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) imtųsi skubių žingsnių sudaryti stebėtojams sąlygas stebėti „civilių gerovę“ ir konsultuotis su suinteresuotomis šalimis dėl dislokavimo.

Prancūzijos ambasadorius Francois Delattre'as (Fransua Delatras) sakė, kad tarptautinių stebėtojų buvimas neleistų Alepui virsti dar viena Srebrenica. Šį Bosnijos ir Hercegovinos miestą 1995 metais užėmus Bosnijos serbų pajėgoms, buvo išžudyta tūkstančiai musulmonų vyrų ir berniukų.

Tačiau lieka nežinoma, ar Sirijos vyriausybė užtikrins stebėtojams prieigą prie Alepo ir leis tikrinti ten vykdomas operacijas.

„Tai pradžios taškas, – žurnalistams sakė sakė F.Delattre'as. – Būsime itin dėmesingi, itin budrūs.“

Pagrindinė Sirijos sąjungininkė Rusija sakė, kad derybų dėl JT priemonės metu palaikė ryšį su Damasko vyriausybe ir kad ji iš principo dalyvavo.

„Visą laiką palaikėme kontaktus su mūsų kolegomis Sirijoje, tad jie žinojo procesą ir nekėlė jokių rimtų prieštaravimų“, – sakė Rusijos ambasadorius Vitalijus Čurkinas.

Rusija grasino vetuoti pirmą rezoliucijos projektą, kurį Prancūzija išplatino penktadienį, bet po beveik keturias valandas sekmadienį trukusių konsultacijų buvo sutarta dėl kompromisinio teksto.

Ban Ki-moonas per penkias dienas turi pranešti Tarybai, ar JT stebėtojams atvykti į Siriją leis jos vyriausybė, kuri lig šiol blokavo JT pagalbą.

Rusijos pozicijos pasikeitimas?

Šios rezoliucijos priėmimas gali žymėti Rusijos pozicijos pasikeitimą siekiant atnaujinti dalyvavimą tarptautinėse pastangose konfliktui, pareikalavusiam jau daugiau kaip 310 tūkst. gyvybių, išspręsti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių