- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ukrainos parlamentas trečiadienį nubalsavo už įstatymą, pagal kurį dalis kalinių galės kovoti ginkluotosiose pajėgose su į šalį įsiveržusiais rusų kariais, pranešė trys įstatymų leidėjai.
Ilgą laiką prieštaravęs šiai priemonei ir kritikavęs Maskvos vykdomą kalinių mobilizaciją savo gretoms papildyti, Kyjivas neseniai apsigalvojo, Rusijai pasiekiant naujų laimėjimų mūšio lauke.
„Parlamentas nubalsavo „už“ [...] dėl savanoriškos kalinių mobilizacijos. Įstatymo projektas atveria galimybę tam tikrų kategorijų kaliniams, pareiškusiems norą ginti savo šalį, prisijungti prie gynybos pajėgų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame įraše teigė deputatė Olena Šuliak, prezidento Volodymyro Zelenskio partijos vadovė.
Pasak partijos „Balsas“ deputato Jaroslavo Železniako, įstatymui pritarė 279 deputatai.
„Antikorupcijos komiteto išryškintos antikorupcinės rizikos iš dalies pašalintos. Visų pirma panaikinta teisė būti mobilizuotiems iš kalėjimo deputatams ir kai kuriems aukščiausiems korumpuotiems pareigūnams (su išimtimis), taip pat asmenims, nuteistiems dėl sunkių nusikaltimų (pavyzdžiui, nužudymo, išžaginimo)“, – rašė jis socialiniame tinkle „Telegram“.
O. Šuliak pažymėjo, kad prašymus galės teikti tik tie kaliniai, kuriems iki bausmės pabaigos liko mažiau nei treji metai.
Kad įstatymas įsigaliotų, jį turi pasirašyti Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir V. Zelenskis.
Pirmą kartą pasiūlymas parlamentui buvo pateiktas kovą, siekiant papildyti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gretas tęsiantis karui su Rusija.
Praėjusį mėnesį parlamentas pirmuoju svarstymu priėmė įstatymo projektą, leidžiantį mobilizuoti piliečius, nuteistus už nesunkius nusikaltimus.
Teisingumo viceministrė Olena Vysocka anksčiau sakė visuomeniniam transliuotojui „Suspilne“, kad pagal šią iniciatyvą ginti Ukrainą galėtų būti paimta 50 tūkst. tų, kurie jau atliko bausmę už nesunkius nusikaltimus, taip pat 26 tūkst. šiuo metu įkalintų asmenų.
Neseniai Ukraina taip pat sugriežtino kovos su šaukimo į kariuomenę vengimu priemones ir sumažino vyrų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 27 iki 25 metų.
Maskva, kad sustiprintų Ukrainoje kovojančias reguliariąsias pajėgas, gausiai verbuoja kalinius iš Rusijos įkalinimo įstaigų, net jei jie buvo nuteisti už smurtinį nusikaltimą.
Rusija nuo pirmųjų invazijos dienų verbuoja kalinius tarnauti fronto linijose, iš pradžių pasiūliusi prezidento malonę už šešių mėnesių tarnybą.
Tarptautiniai ekspertai teigė, kad kai kuriais atvejais Rusijos kaliniai buvo verbuojami kovoti Ukrainoje grasinant ar bauginant. Kai kurie buvę kaliniai, grįžę iš fronto, padaro naujų nusikaltimų.
„Nuodėmių išpirkimas krauju“
„Ukrainos kalinių globos“ organizacija, palaikiusi priemonę, leidžiančią kaliniams tarnauti kariuomenėje, buvo nusivylusi priimtu tekstu.
„Mes palaikome įstatymo idėją (...) tačiau priimtas tekstas yra diskriminacinis“, – sakė nevyriausybinės organizacijos vadovas Olehas Cvilis.
„Jie panaikino [kovojančių] kalinių atostogas ir mes nežinome, ar jie turi kovoti iki karo pabaigos, o tai gali reikšti, kad jų bausmė bus ilgesnė“, – aiškino jis.
O. Cvilis taip pat baiminosi, kad mobilizuojamų karių „specialiųjų dalinių“ sukūrimas paskatins piktnaudžiavimą kalinių atžvilgiu.
„Tai kaip Rusijoje – nuodėmių išpirkimas krauju (...) Visi, norintys kovoti, bus suvaryti į vieną būrį ir naudojami kaip patrankų mėsa“, – sakė jis.
Jis kalbėjo apie žiaurią samdinių grupės „Wagner“ praktiką mūšiuose naudoti kalinius kaip patrankų mėsą.
Rusija nuo pirmųjų invazijos dienų verbavo kalinius tarnauti fronto linijose, iš pradžių žadėdama prezidento malonę už šešių mėnesių tarnybą.
Šiai praktikai vadovavo Jevgenijus Prigožinas. Anksčiau filmuotoje medžiagoje matyti, kaip jis aplanko rusų kalinius ir verbuoja pėstininkus savo sukarintai „Wagner“ grupuotei.
Praėjus daugiau nei dvejiems karo metams Kyjivas sprendžia klausimą, kaip padidinti karių skaičių, kad galėtų atremti suintensyvėjusias Rusijos atakas fronto linijose.
Neseniai jis sugriežtino priemones, kovojant su šaukimo į kariuomenę vengiančiais asmenimis ir sumažino vyrų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 27 iki 25 metų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane1
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...
-
Nacionalinio saugumo patarėjas: J. Bidenas nedelsiant sieks paliaubų Gazoje1
JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo patarėjas pareiškė, jog trečiadienį jis iš naujo sieks paliaubų Gazos Ruože bei derybų dėl įkaitų paleidimo, Izraeliui bei teroristinei grupuotei „Hezbollah“ pasi...
-
D. Tuskas: Lenkija nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti1
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, kad Varšuva nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti. ...
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai8
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu2
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...