- "Deutsche Welle" inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kai kas išlaidas kariuomenei mažina, kai kas didina. Antai Rusija tapo trečia šalimi pasaulyje pagal išlaidas ginklams.
Rusų ambicijos
2011 m. Rusija nušluostė nosį net britams ir prancūzams. Tiesa, rusai dar neaplenkė kinų ir amerikiečių.
Šie – absoliutūs lyderiai. JAV skyrė ginkluotei 711 mlrd., Kinija – 143 mlrd. dolerių. O rusai atseikėjo 72 mlrd. dolerių.
Per praėjusius metus, palyginti su 2010 m., pasaulio šalių išlaidos gynybai pernelyg nepasikeitė. Išleista net 1,7 trln. JAV dolerių.
Tiesa, pavyzdžiui, JAV gerokai apkarpė savo išlaidas, o Kinija ir Rusija išlaidas kariuomenei padidino.
Tiesa, duomenis, kurie paskelbti Stokholmo tarptautinių taikos tyrimų instituto, komentavę ekspertai sakė, kad skaičiai gali kisti. Daugelis abejojo, kad rusams pavyks įvykdyti ambicingus planus iki 2014 m. išlaidas padidinti 54 proc.
Vakarai taupo
Taupymo keliu 2011 m. žengė ir kitos pasaulio galiūnės, ypač iš Europos.
Išlaidos gynybai apkarpytos Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, taip pat Brazilijoje ir Indijoje.
„Europos valstybėse reikėjo stabilizuoti biudžetus, todėl pasirinktas karpymo planas“, – sakė ekspertė iš Stokholmo instituto Carina Solmirano.
Ji prognozavo, kad Europoje gynybos biudžetai mažės, taip pat ekspertė numatė ir tolesnį JAV gynybos biudžeto smukimą, nes netrukus Vakarų pajėgos paliks Afganistaną.
Dėl Brazilijos ir Indijos ekspertė išreiškė nuomonę, kad čia gynybos išlaidos labiausiai priklauso nuo ekonominės situacijos.
„Tarkime, Brazilijoje “vėsinta„ ekonomika, nes siekiama sustabdyti augančią infliaciją“, – komentavo ekspertė. Anot jos, panašiai elgiasi ir Indija, kuri per pastaruosius metus skyrė gynybai net 8,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Rusija, pasak ekspertų, didina gynybos biudžetą siekdama modernizuoti šalies pajėgas, priešingu atveju kariuomenė būtų ne kokios būklės.
„Pinigai pirmiausia skiriami tam, kad būtų kompensuotas jų trūkumas pastaraisiais metais“, – kalbėjo ekspertas Ruslanas Pukhovas, Strategijų analizės ir technologijų centro Maskvoje vadovas.
Vladislavas Šuryginas, saugumo ekspertas, pridūrė, kad didžiausios investicijos žlugus Sovietų Sąjungai Rusijos karinį sektorių pasiekė tik 1992 m.
„Nuo to laiko buvo tik sporadiškos investicijos. Jei dabar karinis biudžetas neišaugs, kariuomenė gali nusmukti iki besivystančių šalių lygio“, – konstatavo ekspertas.
Vis dėlto analitikas pridūrė, kad karinių išlaidų Rusijoje augimas nebūtinai yra panacėja nuo karinės galios silpnėjimo.
„Kad skiriama daugiau pinigų, nereiškia, kad jie tinkamai panaudojami. Per pastaruosius metus armiją paliko daug karininkų, nesukurta naujų technologijų“, – apgailestavo V.Šuryginas.
R.Pukhovas sutiko, kad kariuomenei Rusijoje reikia restruktūrizacijos, todėl jis sakė palaikąs reformą.
Abu ekspertai sutiko, kad ateityje rusų kariuomenei teks atremti nemažai iššūkių.
„Kai tik NATO išeis iš Afganistano, mes galime tikėtis neramumų Centrinėje Azijoje, o regiono šalys ribojasi su Rusija. Be to, Rusija ribojasi su Kinija, augančia galia, taip pat Gruzija, kuri jau įrodė, kad yra pasiruošusi kariniam konfliktui“, – sakė R.Pukhovas.
Nerimauti neverta?
Kinijos galios augimas – didžiausias pasaulyje. Nors Pekinas kol kas smarkiai atsilieka nuo JAV, kinų skiriamos lėšos kariuomenei jau gerokai viršija viso Rytų Azijos regiono išlaidas.
2011 m. kinai padidino karinį biudžetą 6,7 proc., šiais metais planuojamas 11,2 proc. augimas.
Nors Vakarų šalys tvirtina nerimaujančios dėl Pekino karinių išlaidų, Gu Xuewu, Vokietijos Bonos universiteto pasaulinių studijų centro vadovas, sako, kad nerimas – perdėtas.
„Kinijoje visi sektoriai auga dvigubai greičiau nei kitur. Ne tik karinis sektorius. Išlaidos socialinei apsaugai, švietimui taip pat auga“, – ramino ekspertas.
Šiuo metu Kinijos karinis biudžetas siekia 2 proc. BVP. Tai kur kas mažesnis procentas, nei skiria Prancūzija ar Didžioji Britanija. Pavyzdžiui, JAV karinėms išlaidoms skiria 4 proc. BVP.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prancūzijos parlamentas pradėjo svarstyti pasiūlymus dėl nepasitikėjimo vyriausybe
Prancūzijos žemieji parlamento rūmai trečiadienį pradėjo svarstyti du pasiūlymus dėl nepasitikėjimo ministro pirmininko Michelio Barnier (Mišelio Barnjė) vyriausybe. ...
-
D. Trumpo pasirinkto Pentagono vadovo kandidatūra pakibo ant plauko
Prieštaringai vertinama televizijos laidų vedėjo Pete'o Hegsetho (Pito Hegseto), kurį JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pasirinko į gynybos sekretoriaus postą, kandidatūra trečiadienį pakibo ant plauko, r...
-
Nutrūko rusiškos naftos tiekimas į Čekiją
Rusijos žalia nafta šiuo metu nepasiekia Čekijos pietine naftotiekio „Družba“ atkarpa, einančia per Baltarusiją ir Ukrainą, trečiadienį pranešė Čekijos pramonės ministras Lukášas Vlčekas. ...
-
Latvijos įstatymų leidėjai pritarė lengvatiniam PVM daržovėms ir vaisiams
Latvijos parlamentas (Saeima) trečiadienį pritarė siūlymui pratęsti lengvatinio 12 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymą šviežiems vaisiams, uogoms ir daržovėms. ...
-
Prancūzijos teismas patvirtino išteisinamąjį nuosprendį R. Polanskiui byloje dėl šmeižto
Prancūzijos apeliacinis teismas trečiadienį patvirtino išteisinamąjį nuosprendį lenkų kilmės prancūzų režisieriui Romanui Polanskiui šmeižto byloje, kurią iškėlė britų aktorė, apkaltinusi jį išžaginimu. ...
-
Siūlo apkaltą: Pietų Korėjos prezidentas pažeidė konstituciją
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas pažeidė konstituciją, paskelbdamas karo padėtį ir taip siekdamas išvengti baudžiamojo tyrimo, teigiama siūlyme dėl apkaltos, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP. ...
-
Popiežius su Vengrijos premjeru aptarė karą Ukrainoje
Popiežius Pranciškus trečiadienį Vatikane susitiko su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu ir aptarė su juo karą Ukrainoje, daugiausiai dėmesio skirdamas humanitarinei situacijai bei pastangoms skatinti taiką regione. ...
-
Ukraina ir ES susitarė dėl paskolos iki 35 mlrd. eurų iš pajamų už įšaldytą Rusijos turtą
Ukrainos finansų ministerija ir Europos Sąjunga (ES) pasirašė memorandumą ir susitarimą pritraukti iki 35 mlrd. eurų kaip Didžiojo septyneto (G-7) paskolos dalį, trečiadienį paskelbė ministerija. ...
-
„Belaruskalij“ teigia pateikusi ieškinį Lietuvai tarptautiniame arbitraže5
Baltarusijos kalio trąšų gamintoja „Belaruskalij“ teigia pateikusi ieškinį prieš Lietuvą tarptautiniame arbitraže, antradienį pranešė Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „Belta“. ...
-
Sakartvelo užsienio reikalų ministerija iškvietė Baltijos šalių ambasadorius5
Sakartvelo užsienio reikalų ministerija antradienį iškvietė Lietuvos ir Estijos ambasadorius Darių Vitkauską ir Marge Mardisalu-Kahar, taip pat Latvijos ambasados reikalų patikėtinę Lolitą Lenkevičą, kad išreikštų susirūpinim...