- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Palestiniečių ir kitų islamo ir neislamiškų šalių prašymu Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ketvirtadienį numatė surengti neeilinį posėdį, kuriame būtų išreikštas protestas prieš ultranacionalistinių pažiūrų Izraelio ministro vizitą į svarbią Jeruzalės šventąją vietą ir pareikalauta gerbti istorinį status quo musulmonų ir žydų garbinamoje vietoje.
Antradienį įvykęs naujojo Izraelio nacionalinio saugumo ministro Itamaro Ben-Gviro, Vakarų Kranto naujakurių lyderio, kuris įkvėpimo semiasi iš rasistinėmis pažiūromis pagarsėjusio rabino, vizitas į vietą, žydų vadinamą Šventyklos kalnu, o musulmonų – Kilniąja šventove, sulaukė griežto musulmonų pasaulio pasmerkimo, Jungtinių Valstijų papeikimo ir pakurstė neramumų baimę, palestiniečių kovotojų grupuotėms grasinant imtis atsakomųjų veiksmų.
Palestiniečių ambasadorius JT Riyadas Mansouras (Rijadas Mansuras) trečiadienį po susitikimų su arabų šalių ambasadoriais, 57 valstybių Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC), 120 narių turinčio Neprisijungimo judėjimo (NAM) ir kitų šalių atstovais žurnalistams sakė, kad plačiai smerkiamas ne tik I. Ben-Gviro vizitas, bet ir platesnė „ekstremizmo aplinka“, supanti labiausiai į politinio spektro dešinę Izraelio istorijoje pasislinkusią vyriausybę.
Jis apkaltino Izraelį vykdant „agresiją“ ne tik prieš musulmonų šventąsias vietas, įskaitant al Aksos mečetę, bet ir prieš krikščionių vietas, įskaitant kapines.
Ši vieta yra švenčiausia judaizmo vieta, kurioje yra senovinės Biblijos šventyklos. Šiandien čia yra Al Aksos mečetė, trečia pagal šventumą islamo vieta. Nuo 1967 metų, kai Izraelis užėmė šią vietą, žydams leidžiama joje lankytis, bet ne melstis.
Apibūdindamas Šventyklos kalną kaip „svarbiausią žydų tautos vietą“, I. Ben-Gviras pasmerkė tai, ką jis pavadino „rasistine diskriminacija“ prieš žydų lankymąsi.
Uolos kupolo, islamo šventovės, fone mojuodamas pirštais į kamerą, jis sakė, kad vizitai bus tęsiami. Reaguodamas į Gazos Ruožo kovotojų grupuotės „Hamas“ grasinimus, I. Ben-Gviras, garsėjantis antiarabiška ir provokuojančia retorika, per vizitą nufilmuotame vaizdo įraše teigė: „Izraelio vyriausybė nepasiduos žudikiškai organizacijai, bjauriai teroristinei organizacijai.“
R. Mansouras, kurį lydėjo maždaug 20 šalių ambasadoriai, sakė, kad ketvirtadienį vyksiančiame nepaprastajame Saugumo Tarybos posėdyje, kurį taip pat palaiko Jungtiniai Arabų Emyratai, Kinija, Prancūzija ir Malta, „nesitenkinsime gražiais pareiškimais, kurie bus išsakyti“.
„Norime, kad jie būtų konkrečiai įgyvendinti, – teigė jis. – Norime, kad toks elgesys nepasikartotų Al Aksos mečetėje bei Kilniojoje šventovėje, ir norime, kad būtų garantuota, jog istorinis status quo bus gerbiamas ne tik žodžiais, bet ir darbais.“
Jordanijos ambasadorius JT Mahmoudas Hmoudas (Mahmudas Hmudas) tvirtino, kad jo šalis, kurios valdovas karalius Abdullah II (Abdula II) yra islamo ir krikščionių šventųjų vietų globėjas, yra „labai susirūpinusi dėl [ministro I. Ben-Gviro ir Izraelio vyriausybės] įsiveržimo“.
„Tai ekstremizmo akcija, kuria siekiama sukurti naują smurto ciklą, – teigė jis. – Saugumo Taryba turi rimtai prisiimti atsakomybę ir sustabdyti tokius bandymus.“
M. Hmoudas priminė, kad 2000 metų rugsėjo mėnesį šventojoje vietoje lankėsi tuometinis Izraelio opozicijos lyderis Arielis Sharonas (Arielis Šaronas), o tai sukėlė susirėmimus, peraugusius į didelio masto palestiniečių sukilimą, vadinamą Antrąja intifada. Saugumo Taryba pasmerkė A. Sharono vizitą, kurį pavadino provokacija.
Izraelio saugumo pajėgų ir palestiniečių demonstrantų susirėmimai šioje vietoje ir jos apylinkėse taip pat paskatino 2021 metais 11 dienų trukusį karą su „Hamas“.
Praėjusią savaitę Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) sugrįžo į valdžią, šeštą kartą tapdamas premjeru, ir vadovauja religingiausiai ir labiausiai į politinę dešinę nutolusiai vyriausybei šalies istorijoje. Jis siekia plėsti Vakarų Kranto nausėdijas.
Reaguodamas į pasipiktinimą dėl I. Ben-Gviro vizito, B. Netanyahu vėlai antradienį pareiškė, kad Izraelis tebėra pasiryžęs „griežtai išlaikyti status quo“ šventojoje vietoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kokių retųjų išteklių Ukraina gali pasiūlyti Trumpui?
JAV prezidentas Donaldas Trumpas vasario 3 d. pareiškė, kad nori „sudaryti susitarimą su Ukraina“, pagal kurį šiai karo draskomai šaliai būtų tiekiami ginklai ir pagalba mainais į jos „retųjų žemių elementus&ldq...
-
Rubialesas įsitikinęs – žaidėja išreiškė sutikimą bučiniui
Buvęs Ispanijos futbolo federacijos prezidentas Luisas Rubialesas antradienį teisme pareiškė, kad buvo įsitikinęs, jog futbolininkė Jenni Hermoso (Dženi Hermoso) 2023-iaisiais sutiko, kad būtų pabučiuota į lūpas. ...
-
Latvijoje siūloma uždrausti turizmo paslaugas Rusijoje ir Baltarusijoje
„Naujosios vienybės“ frakcija pateikė Latvijos parlamentui Turizmo įstatymo pataisų projektą, pagal kurį kelionių organizatoriams ir agentūroms būtų uždrausta teikti turizmo paslaugas Rusijoje ir Baltarusijoje. ...
-
Vance'as perspėja nesudaryti DI sandorių su autoritariniais režimais
JAV viceprezidentas J. D. Vance'as antradienį Paryžiuje vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime dėl dirbtinio intelekto (DI) perspėjo pasaulio lyderius nesudarinėti DI sandorių su „autoritariniais režimais“, atrodo, turėdam...
-
Scholzas ir jo varžovas Merzas žada vengti kraštutinių dešiniųjų
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir tikėtinas jo įpėdinis Friedrichas Merzas antradienį sakydami kalbas parlamente prieš vasario 23 d. vyksiančius nacionalinius rinkimus pažadėjo nebendradarbiauti su kraštutiniais dešiniaisiais,...
-
Graikijos rojus virsta vaiduoklių sala
Turistų taip mėgstama Santorino sala Viduržemio jūroje dabar panašesnė į vaiduoklių karalystę, nes daugiau kaip pusė iš maždaug 20 tūkst. nuolatinių šios kurortinės salos gyventojų išvyko. Juos privertė bėgti jau kel...
-
Tarptautinė lustų rinka 2024-aisiais augo beveik penktadaliu
Per praėjusius metus pasaulyje parduota lustų už 627,6 mlrd. JAV dolerių – 19,1 proc. daugiau nei 2023-iaisiais, skelbia Puslaidininkių pramonės asociacija (angl. Semiconductor Industry Association, SIA). ...
-
Europos Komisija žada tvirtą atsaką į JAV muitus
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen antradienį pasmerkė JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą nuo kovo 12 dienos įvesti 25 proc. muitus importuojamam plienui ir aliuminiui ir pažadėjo, kad blokas imsis atsakomųjų priemonių. ...
-
Lenkija: mažai tikėtina, kad Trumpas nutrauks pagalbą Ukrainai
2025 m. sausio 24 d. JAV valstybės departamentas, vadovaudamasis prezidento Donaldo Trumpo įsakymu, įšaldė beveik visą užsienio pagalbą visame pasaulyje ir pristabdė naujos pagalbos teikimą. ...
-
Muskas mėgina perimti „OpenAI“ kontrolę
Elonas Muskas vadovauja investicinei grupei, siūlančiai 97,4 mlrd. JAV dolerių už ne pelno siekiančią įmonę „OpenAI“, taip atverdamas naują frontą kare su dirbtinio intelekto pokalbių roboto „ChatGPT“ kūrėju, pirmadienį pr...