JT rengia posėdį dėl Šiaurės Korėjos raketos bandymo

  • Teksto dydis:

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį rengia skubų posėdį dėl Šiaurės Korėjos įvykdyto raketos paleidimo – pirmojo nuo tada, kai JAV prezidentu buvo prisaikdintas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).

Jungtinės Valstijos, Japonija ir Pietų Korėja paprašė surengti konsultacijas po to, kai Šiaurės Korėja patvirtino sekmadienį „sėkmingai“ išbandžiusi balistinę raketą.

Saugumo Tarybos posėdis turėtų prasidėti 17 val. (vidurnaktį Lietuvos laiku), nurodė šiuo metu Tarybai pirmininkaujančios Ukrainos diplomatai.

Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA informavo, kad sekmadienį buvo sėkmingai išbandyta vidutinio nuotolio „žemė–žemė“ tipas raketa, kurią apibūdino kaip „Korėjoje sukonstruotą naujo tipo strateginės ginkluotės sistemą“.

Raketa nuskriejo apie 500 km ir nukrito į jūrą, nurodė kaimyninės Pietų Korėjos gynybos ministerija.

Manoma, kad šiuo raketos paleidimu Pchenjanas siekė patikrinti naujojo JAV prezidento D.Trumpo, pažadėjusio „šimtaprocentinę paramą“ Vašingtono sąjungininkei regione Japonijai, reakciją.

Japonijos vyriausybės vadovas Shinzo Abe (Šindzas Abė) per neplanuotą spaudos konferenciją Floridoje, kurioje dalyvavo ir D.Trumpas, šį raketos bandymą pavadino „visiškai netoleruotinu“.

Uždaras Pchenjano režimas pernai įvykdė kiek daugiau nei 20 raketų bandymų. Rugpjūtį paleista raketa pasiekė Japonijos kontroliuojamus vandenis.

JT rezoliucijos draudžia Šiaurės Korėjai naudoti bet kokias balistinių raketų ir branduolines technologijas.

JT Saugumo Taryba nuo 2006-ųjų, kai Pchenjanas įvykdė pirmąjį savo branduolinį bandymą, paskelbė šaliai šešis sankcijų paketus.

Pastarąjį kartą naujos sankcijos buvo paskelbtos pernai lapkritį. Jomis, be kita ko, buvo suvaržytas Šiaurės Korėjos anglių eksportas į Kiniją.

Kinija yra vienintelė šios izoliuotos valstybės sąjungininkė ir pagrindinė prekybos partnerė bei pagalbos teikėja.

Kinija kaltina JAV ir Pietų Korėją

Kinija, kritikuojama už per menkas pastangas įtikinti Šiaurės Korėją atsisakyti savo branduolinės programos, pirmadienį pareiškė, kad pagrindinė Pchenjano vykdomų raketų paleidimų priežastis yra jo nesutarimai su Jungtinėmis Valstijomis ir Pietų Korėja.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Geng Shuangas (Geng Šuangas) sakė, kad Pekinas nepritaria Pchenjano įvykdytam raketos paleidimui, pažeidžiančiam Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas.  

D.Trumpas yra išsakęs priekaištų Kinijai, kad ši per menkai spaudžia Pchenjaną. Pekinas savo ruožtu tvirtina, kad jo įtaka Šiaurės Korėjai pervertinama ir sako, kad Vašingtono atsisakymas tiesiogiai derėtis su Šiaurės Korėja trukdo rasti problemos sprendinį.

„Pagrindinė (Šiaurės Korėjos) branduolinių raketų problemos priežastis yra jos nesutarimai su JAV ir Pietų Korėja“, – sakė Geng Shuangas per spaudos konferenciją.

Pasak jo, Kinija, nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė, „visiškai ir nuosekliai“ vykdo Saugumo tarybos rezoliucijas branduoliniu klausimu.

Pekinas siekia „Korėjos pusiasalio problemos sureguliavimo aktyviai tarpininkaudamas ir skatindamas taikos derybas“, sakė Kinijos   URM atstovas.

Geng Shuangas paragino visas šalis susilaikyti nuo bet kokių provokuojančių veiksmų ir sakė, kad Kinija ir toliau konstruktyviai bei atsakingai dalyvaus Saugumo Taryboje vykstančiose diskusijose. 

Jis pridūrė, kad Kinija seniai ragina Seulą ir Vašingtoną vesti dialogą su  Šiaurės Korėja.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių