- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulio lyderiai antradienį ragino Iraną ir Izraelį atsitraukti nuo konflikto slenksčio, Teheranui paleidus daugybę raketų į savo nesutaikomą priešininką.
Teheranas teigė, kad išpuolis, kuris buvo surengtas tuo metu, kai Izraelis pareiškė pradėjęs antžeminį puolimą prieš Irano remiamą „Hezbollah“ Libane, buvo atsakas į Irano remiamų kovotojų lyderių nužudymą.
Izraelio kariuomenė teigė, kad antradienį Iranas į šalį paleido maždaug 180 raketų.
Maždaug po valandą trukusios atakos Izraelio kariuomenė paskelbė, kad ataka baigėsi ir buvo perimta daug raketų.
Tai buvo antras kartas, kai Iranas tiesiogiai atakavo Izraelį – balandį surengta raketų ir dronų ataka buvo atsakas į mirtiną Izraelio oro smūgį Irano konsulatui Damaske.
JT: „Būtinos paliaubos“
Po raketų bangos Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) pasmerkė „besiplečiantį konfliktą Artimuosiuose Rytuose“.
Izraelio konfliktui su „Hezbollah“ plečiantis kartu su Gazos Ruože beveik metus vykstančiu karu su palestiniečių „Hamas“ kovotojais, A. Guterresas pasmerkė „eskalaciją po eskalacijos“ regione.
„Tai turi liautis. Mums būtinai reikia paliaubų“, – pabrėžė jis.
JAV: „Visiškai nepriimtina“
Vykstant išpuoliui JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) įsakė savo kariuomenei „padėti Izraeliui apsiginti nuo Irano atakų ir numušti į Izraelį nukreiptas raketas“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) sakė, kad išpuolis buvo „visiškai nepriimtinas ir turėtų būti pasmerktas viso pasaulio“.
„Pirminiais duomenimis, Izraelis, aktyviai remiamas Jungtinių Valstijų ir kitų partnerių, veiksmingai atrėmė šią ataką“, – sakė A. Blinkenas žurnalistams.
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pareiškė, kad po Irano balistinių raketų atakų Jungtinės Valstijos visapusiškai palaiko Izraelį.
Jis taip pat nurodė, kad Vašingtonas „aktyviai diskutuoja“ su Izraeliu dėl atsako Iranui, tačiau dar neaišku, kokia bus jo forma.
ES ragina nedelsiant nutraukti ugnį
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) paragino nedelsiant nutraukti ugnį Artimuosiuose Rytuose.
J. Borrellis, „kuo griežčiausiai“ pasmerkęs ataką, socialiniame tinkle „X“ įspėjo, kad „pavojingas išpuolių ir atsakomųjų veiksmų ciklas gali tapti nekontroliuojamas“. Jo teigimu, ES yra visiškai pasiryžusi stengtis išvengti karo regione.
Izraelis žada atsaką
Pasak Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus), Iranas padarė didelę klaidą ir už ją sumokės.
Po Irano atakos, kurią pavadino rimta ir pavojinga eskalacija, Izraelis pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų.
„Ši ataka turės pasekmių. Turime planų ir veiksime toje vietoje ir tuo laiku, kurį patys pasirinksime“, – sakė Izraelio kariuomenės atstovas spaudai Danielis Hagari.
„Hamas“ ataką vadina herojiška
Palestiniečių islamistų grupuotė, kurios pernai spalio 7 dieną surengtas išpuolis sukėlė karą Gazos Ruože, gyrė Irano išpuolį prieš Izraelį.
„Hamas“ teigė, kad išpuolis buvo kerštas už „kankinių“ nužudymą. Turimas galvoje penktadienį nukautas „Hezbollah“ vadeiva Hassanas Nasrallah (Hasanas Nasrala), taip pat – „Hamas“ lyderis Ismailas Haniyeh (Ismailas Hanijė), žuvęs Teherane liepos pabaigoje.
„Islamo pasipriešinimo judėjimas („Hamas“) laimina didvyriškus Irano Islamo revoliucijos gvardijos korpuso raketų paleidimus į plačias mūsų okupuotų žemių teritorijas“, – sakoma pareiškime ir priduriama, kad tai buvo „kerštas už mūsų didvyriškų kankinių kraują“.
Rusija piktinasi JAV pozicija
Tuo metu Rusija pareiškė, kad Jungtinių Valstijų požiūris į Artimuosius Rytus yra „visiška nesėkmė“.
„Visiška Bideno administracijos nesėkmė Artimuosiuose Rytuose“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Marijos Zacharovos pranešime socialiniame tinkle „Telegram“.
„Kruvina drama, kuri tik įgauna pagreitį. Nesuprantami Baltųjų rūmų pareiškimai rodo visišką jų bejėgiškumą sprendžiant krizes“, – tvirtino ji.
Ispanija ragina laikytis santūrumo
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas) paragino nutraukti Artimųjų Rytų konfliktą, o užsienio reikalų ministras ragino laikytis santūrumo.
„Ispanijos vyriausybė smerkia Irano išpuolį prieš Izraelį ir prašo nutraukti smurto spiralę“, – pareiškė P. Sanchezas socialiniame tinkle „X“.
Tuo metu užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albaresas (Chosė Manuelis Albaresas) radijo stočiai „Cadena Ser“ sakė, kad Madridas skelbia „naują raginimą visiems veikėjams, aišku, įskaitant Izraelį, pademonstruoti santūrumą, o ne eskalaciją“.
Vokietija: „Iranas privalo liautis“
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) pareikalavo, kad Iranas nutrauktų raketų ataką prieš Izraelį, ir „X“ parašė: „Kuo griežčiausiai smerkiu vykstančią ataką.“
Ji pridūrė, kad „Iranas turi nedelsiant nutraukti ataką“, nes tai „veda regioną toliau link bedugnės“.
Prancūzija: padėtis labai rimta
Prancūzijos ministras pirmininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) pareiškė esąs susirūpinęs dėl eskalacijos.
„Padėtis Artimuosiuose Rytuose blogėja su eskalavimu ir ataka bei tiesioginiu konfliktu, kuris, atrodo, vyksta tarp Irano ir Izraelio“, – sakė M. Barnier parlamente ir pavadino padėtį labai rimta.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) trečiadienį „kuo griežčiausiai“ pasmerkė Irano išpuolį prieš Izraelį ir pridūrė, kad Prancūzija mobilizavo savo karius Artimuosiuose Rytuose, kad pasipriešintų Teheranui.
E. Macronas taip pat pareikalavo, kad Irano remiama Libano grupuotė „Hezbollah“ nutrauktų teroristinius veiksmus prieš Izraelį ir jo gyventojus, ir paprašė Izraelio „kuo greičiau nutraukti savo karines operacijas“, sakoma Eliziejaus rūmų pranešime.
Prancūzija „netrukus surengs konferenciją Libano žmonėms ir jo institucijoms paremti“, priduriama jame.
JK „kuo griežčiausiai“ smerkia išpuolį
Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris (Kiras Starmeria) „kuo griežčiausiai“ pasmerkė Irano išpuolį, pranešė jo biuras.
Per pokalbį su Izraelio kolega Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahumi) K. Starmeris taip pat „išreiškė tvirtą Jungtinės Karalystės įsipareigojimą Izraelio saugumui ir civilių gyventojų apsaugai“, sakoma K. Starmerio biuro pranešime apie pokalbį.
Kanada: „Vienareikšmiškai smerkiame“
Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly (Melani Žoli) taip pat pasmerkė išpuolį.
„Visi matėme Irano išpuolius prieš Izraelį ir vienareikšmiškai juos smerkiame“, – sakė ji žurnalistams Otavoje ir pridūrė, kad jie „tik dar labiau destabilizuoja regioną ir turi liautis“.
Japonija tikisi, kad pavyks sušvelninti situaciją
Naujasis Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba (Šigerus Išiba) pareiškė, kad Irano raketų atakos prieš Izraelį yra nepriimtinos..
„Mes tai griežtai smerkiame. Tačiau kartu norėtume bendradarbiauti su JAV, kad sušvelnintume situaciją ir neleistume jai peraugti į visuotinį karą“, – teigė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Latvijoje žemiau skurdo rizikos ribos pernai buvo penktadalis gyventojų1
2023-iaisiais 399 tūkst., arba 21,6 proc., Latvijos gyventojų pajamos buvo žemiau skurdo rizikos ribos, pirmadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba, remdamasi kasmet atliekamų sociologinių tyrimų rezultatais. ...
-
Rytų Europa ruošiasi rusiškų dujų tiekimo nutraukimui
Ukraina kelias dienas blokuos rusiškų dujų tiekimą per savo teritoriją, sustabdydama jų tranzitą į Slovakiją, Moldovą ir iš dalies Vengriją. ...
-
Ukraina užmezgė ryšius su naująja Sirijos valdžia
Ukraina atnaujins diplomatinius santykius su Sirija, jei naujoji šios šalies Vyriausybė pakeis Basharo al Assado režimo sprendimą pripažinti Ukrainos teritorinio vientisumo pažeidimą. ...
-
Estija atsisako vieno ir dviejų centų monetų
Estija nuo sausio apribos 1 ir 2 centų monetų naudojimą, įsigaliojus šių metų pavasarį priimtiems atitinkamo įstatymo pakeitimams, kuriais mažiausio nominalo monetų kiekis apyvartoje mažinimas dėl reto jų naudojimo, brangios gamybos ir dide...
-
Vokietijos prezidentas paleido parlamentą ir patvirtino pirmalaikių rinkimų datą
Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris penktadienį paleido parlamentą ir patvirtino pirmalaikių visuotinių rinkimų datą. ...
-
Rusijos pramonė šiemet augo 4,3 procento
Rusijos pramonė gamybą per 11 šių metų mėnesių, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidino 4,3 proc., pranešė nacionalinė statistikos tarnyba (Rosstat). ...
-
Karališkosios šeimos tradicijos nyksta? Sužinokite, kas keitėsi po karalienės mirties
Didžiosios Britanijos karališkoji šeima, kaip ir daugelis kitų, puoselėja unikalias Kalėdų tradicijas. Nors po karalienės Elžbietos II netekties kai kurie ritualai išnyko, tačiau daugelis jų išliko ir toliau vienija &scaron...
-
Suomija imasi šaudymo: išbudino grėsminga kaimynė
Suomiai – ledo ritulio gerbėjai, bet vis daugiau jų traukia jau į šaudyklas – mokytis šaudyti arba gaivinti senų įgūdžių. Neretą gyventoją imtis ginklo pastūmėjo suvokimas, kad Suomijos pašonėje tebėra toji grėsm...
-
Pietų Korėjos parlamentas pritarė laikinojo prezidento apkaltai
Pietų Korėjos įstatymų leidėjai penktadienį pritarė laikinai prezidento pareigas einančio Han Duck-soo apkaltai, nusprendę, kad jis „aktyviai dalyvavo sukilime“, kai jo pirmtakas anksčiau šį mėnesį paskelbė karo padėtį. ...
-
Po Putino pareiškimo dėl taikos derybų Slovakijoje – pasipiktinimo banga
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija yra atvira Slovakijos pasiūlymui šioje šalyje surengti galimas taikos derybas karui Ukrainoje užbaigti. ...