- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį per prabangią vakarienę priims daugiau kaip dvi dešimtis afrikiečių lyderių ir pradės didžiausią per pastaruosius metus Kinijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikimą.
Viršūnių susitikimo metu Pekinas pažadės Afrikos vadovams bendradarbiauti infrastruktūros, energetikos ir švietimo srityse.
Kinija, antroji pagal dydį pasaulio ekonomika, yra didžiausia Afrikos prekybos partnerė ir siekia pasinaudoti didžiuliais žemyno gamtiniais ištekliais, įskaitant varį, auksą, litį ir retųjų žemių mineralus.
Ji taip pat suteikė Afrikos šalims milijardines paskolas itin reikalingai infrastruktūrai. Tačiau toks Kinijos elgesys kartais kritikuojamas, nes dėl to vyriausybės įvaromos į didžiules skolas.
Naujienų agentūros AFP duomenimis, į Pekiną atvyko arba patvirtino, kad dalyvaus šią savaitę vyksiančiame Kinijos ir Afrikos bendradarbiavimo forume (FOCAC), 25 Afrikos šalių lyderiai, įskaitant ir tuos, kurių šalims gresia didelis įsiskolinimo pavojus.
Forumas prasidės trečiadienio vakarą nuo pozavimo bendrai nuotraukai ir prabangios vakarienės Didžiojoje liaudies salėje, o kitą dieną įvyks atidarymo ceremonija, per kurią Xi Jinpingas pasakys kalbą.
Kinijos valstybinė žiniasklaida šią savaitę gyrė Xi Jinpingą kaip „tikrą Afrikos draugą“ ir teigė, kad jam vadovaujant Pekino ryšiai pasiekė „naujas aukštumas“.
Trečiadienį Kinijos vadovas Pekine surengė derybas su daugiau kaip dešimčia Afrikos šalių atstovų, rodo valstybinės žiniasklaidos pranešimai.
Antradienį susitikęs su Nigerijos – vienos didžiausių Kinijos skolininkių žemyne – prezidentu Bola Tinubu, Xi Jinpingas paragino glaudžiai bendradarbiauti „plėtojant infrastruktūrą, energetiką ir mineralinius išteklius“, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.
Tą pačią dieną vykusiose derybose su Zimbabvės prezidentu Emmersonu Mnangagwa jis pažadėjo bendradarbiauti „investicijų, prekybos, infrastruktūros, mineralinių išteklių“ ir kitose srityse.
Jis taip pat parėmė Zimbabvę, kuriai Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas, reaguodamos į šalies vadovybės korupciją ir žmogaus teisių pažeidimus, pavadinęs jas neteisėtomis.
Geopolitiniai rūpesčiai
Analitikai teigia, kad Kinija dėl savo pačios ekonominių problemų peržiūri paramą Afrikos valstybėms ir priduria, kad jos politiką vis labiau gali lemti geopolitiniai rūpesčiai dėl didėjančių nesutarimų su Jungtinėmis Valstijomis.
Vienas iš svarbiausių Pekino šios savaitės tikslų – „glaudesnis ekonominis bendradarbiavimas su Afrika“, AFP sakė Carnegie tarptautinės taikos fondo direktorė Zainab Usman.
„Konkrečiose srityse, net ir tose, kuriose toks išplėstas dalyvavimas gali būti ekonomiškai netikslingas, jį lems geopolitinės priežastys“, – paaiškino ji.
Vienas iš tikslų gali būti sumažinti didėjantį Kinijos ir Afrikos prekybos disbalansą didinant žemės ūkio prekių ir perdirbtų mineralų importą, nurodė Z. Usman.
„Šių Afrikos reikalavimų patenkinimas atitinka Kinijos geopolitinius interesus palaikyti juos kovoje su JAV“, – pažymėjo ji.
Savo ruožtu Afrikos šalių vadovai, kaip ir anksčiau, tikriausiai sieks paramos didelėms išlaidoms, tačiau taip pat labiau akcentuos skolos tvarumą, teigia analitikai.
Neseniai Kenijoje vykusius mirtinus protestus išprovokavo vyriausybės poreikis „perduoti skolų naštą tarptautiniams kreditoriams, įskaitant Kiniją“, pareiškė JK analitinio centro „Chatham House“ Afrikos programai vadovaujantis Alexas Vinesas.
Atsižvelgdami į šiuos įvykius, A. Vinesas ir kiti analitikai tikisi, kad šią savaitę vyksiančiame forume Afrikos lyderiai sieks ne tik daugiau Kinijos investicijų, bet ir palankesnių paskolų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane1
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...
-
Nacionalinio saugumo patarėjas: J. Bidenas nedelsiant sieks paliaubų Gazoje1
JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo patarėjas pareiškė, jog trečiadienį jis iš naujo sieks paliaubų Gazos Ruože bei derybų dėl įkaitų paleidimo, Izraeliui bei teroristinei grupuotei „Hezbollah“ pasi...
-
D. Tuskas: Lenkija nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti1
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, kad Varšuva nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti. ...
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai8
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu2
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...